Home Zahraničí Maďarská prezidentka po skandálu s milostí odstoupila z funkce

Maďarská prezidentka po skandálu s milostí odstoupila z funkce

Katalin Novaková FOTO - X

Maďarská prezidentka Katalin Novaková oznámila svou rezignaci v souvislosti se skandálem kolem omilostnění muže zapleteného do pedofilního deliktu. Maďarská opoziční strana Demokratická koalice (DK) navrhla, aby se prezidentské volby v zemi konaly v přímém hlasování, a nikoli v parlamentu.

»Udělala jsem chybu,« řekla Novaková včera večer v projevu v celostátní televizi. Poznamenala, že tento den je posledním, kdy jako prezidentka promlouvá k občanům Maďarska.

Odstoupení Novakové požadovaly všechny maďarské opoziční strany kvůli jejímu omilostnění muže odsouzeného za účast na pedofilním deliktu.

Prezidentská milost

V roce 2023 udělila milost muži zapletenému do pedofilního trestného činu. Nedávno vyšlo najevo, že zástupce ředitele sirotčince, který se snažil chránit svého pedofilního šéfa, jenž byl shledán vinným z trestného činu, byl propuštěn spolu s dalšími vězni a vydíral jednoho z nezletilých žáků, aby odvolal svou výpověď. Udělení milosti bylo načasováno na apoštolskou návštěvu papeže Františka v Budapešti.

»V dubnu loňského roku jsem rozhodla o udělení milosti v přesvědčení, že odsouzený nezneužil bezbrannosti dětí svěřených do jeho péče. Udělala jsem chybu, protože rozhodnutí o udělení milosti a nevynesení zprošťujícího rozsudku mohlo vyvolat pochybnosti o nulové toleranci pedofilie. Zde žádné pochybnosti nejsou a ani být nemohou. Nikdy bych neprojevil milosrdenství někomu, o kom jsem přesvědčen, že fyzicky nebo duchovně zneužívá děti. Tak to bylo tehdy a tak je to i dnes,« řekl Novak.

Situace kolem Novakové vyvolala v maďarské vládě vážné obavy. Podle zdrojů byl premiér Viktor Orbán velmi nespokojen s jednáním prezidentky a jejího štábního aparátu. Aby skandál nějak urovnal, navrhl 8. února parlamentu předložit novelu ústavy země, která stanoví zákaz omilostnění zločinců usvědčených z pedofilie.

Po Novakové oznámila svou rezignaci i bývalá maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která vedla kandidátní listinu vládnoucí strany FIDES – Maďarská občanská unie v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. V prohlášení zveřejněném v Budapešti vysvětlila, že byla zodpovědná za přípravu loňského rozhodnutí maďarského prezidenta.

»Za přípravu prezidentova rozhodnutí nesu politickou odpovědnost. Odcházím z veřejného života a vzdávám se mandátu poslance a lídra kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu,« oznámila Vargová.

O volbě prezidenta

Podle základního maďarského zákona volí prezidenta země parlament. Nyní budou muset poslanci do 30 dnů určit nástupce Novakové v této funkci. Pro registraci kandidáta je třeba získat podporu alespoň 20 % poslanců a pro vítězství ve volbě v prvním kole je třeba získat dvě třetiny hlasů.

Je zřejmé, že zvolen bude kandidát navržený vládnoucí stranou FIDES, která má spolu se svými mladšími partnery, křesťanskými demokraty, 135 ze 199 křesel v parlamentu. Maďarský parlament bude pokračovat v práci po zimní přestávce 26. února.

»Demokratická koalice navrhuje, aby o novém prezidentovi republiky rozhodovali přímo občané,« uvedla poslankyně DK Klara Dobrevová na své facebookové stránce. Upřesnila, že strana připraví příslušný návrh zákona, a vyzvala k tomu, aby se přímé prezidentské volby konaly začátkem března současně s volbami do Evropského parlamentu. Dobrevová je manželkou předsedy DK a bývalého maďarského premiéra Ference Gyurcsanyho. Byla jedinou kandidátkou na premiérku v parlamentních volbách v roce 2022 z koalice opozičních stran.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here