Kanada zastavila program asistované sebevraždy pro duševně nemocné kvůli nedostatku lékařů

Kanada odložila rozšíření svého programu asistované sebevraždy na osoby trpící výhradně duševními chorobami, oznámili představitelé zdravotnictví.

Kanada nabízí lékařsky asistovanou smrt nevyléčitelně a chronicky nemocným lidem, ale plán rozšířit tento program na lidi s duševním onemocněním Kanaďany rozdělil, uvedl deník New York Times. Někteří kritici to přičítají nedostatku odpovídající psychiatrické péče v zemi.

Kontroverzní politika by umožnila každému, kdo v Kanadě trpí nevyléčitelným onemocněním, požádat o asistovanou sebevraždu, i když se nejedná o nevyléčitelnou nemoc, což z tohoto zákona činí jeden z nejliberálnějších programů asistované sebevraždy na světě.

Kanada zavedla lékařsky asistované umírání poté, co její Nejvyšší soud v roce 2015 rozhodl, že požadavek, aby se lidé vyrovnávali s nesnesitelným utrpením, porušuje základní práva na svobodu a bezpečnost.

V roce 2021 byl zákon rozšířen tak, aby zahrnoval i osoby trpící »těžkými a nenapravitelnými« stavy, jako jsou deprese a další duševní problémy. V roce 2022 bylo v rámci tohoto programu eutanazováno více než 13 000 Kanaďanů, uvedl deník Daily Mail.

Když byl program loni oznámen, jeden z konzervativních zákonodárců »obvinil liberální vládu premiéra Justina Trudeaua, že podporuje ‚kulturu smrti‘«. »Zašli jsme s kanadským programem asistované sebevraždy příliš daleko a příliš rychle?« uvedl se konzervativní poslanec Ed Fast. »Vyvineme se v kulturu smrti jako preferované možnosti pro ty, kteří trpí duševní nemocí, nebo si zvolíme život?« dodal Fast.

Nyní však představitelé zdravotnictví plány na rozšíření programu zpomalují s tím, že podle prohlášení ministra zdravotnictví Marka Hollanda a ministra spravedlnosti Arifa Viraniho není v Kanadě dostatek lékařů, konkrétně psychiatrů, kteří by posuzovali duševně nemocné lidi, kteří si přejí zemřít.

Stalo se tak po zasedání zvláštního parlamentního výboru, který se tímto plánem zabývá, uvedl deník Times. »Systém musí být připraven a my ho musíme správně nastavit,« řekl Holland novinářům. »Z rozhovorů, které jsme vedli, je jasné, že systém není připraven a potřebujeme více času.«

»Přestože jsou připraveny osnovy a pokyny, nebyl dostatek času na to, aby se podle nich lidé vycvičili, a provincie a teritoria říkají, že jejich systémy nejsou připraveny a potřebují více času,« dodal.

Úředníci neuvedli časový harmonogram změn, ačkoli podle dřívějších plánů mělo rozšíření vstoupit v platnost 17. března.

Jedna ze skupin podporujících lékařskou pomoc při umírání, »Dying with Dignity Canada«, vydala v reakci na tuto zprávu prohlášení, v němž naléhá na kanadskou vládu, aby svůj plán postupu objasnila.

»Pro lidi z celé země, kteří žijí s duševními poruchami odolnými vůči léčbě a kteří trpělivě čekali na tuto změnu kanadského zákona o MAID, je Dying With Dignity Canada rozčarovaná a sdílí frustraci z pokračujícího vyloučení, stigmatizace a diskriminace na základě diagnózy,« uvedla skupina.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy