Celkem překvapivě začalo dnešní jednání Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že opozice si zvykla o programu schůze dlouze mluvit, navrhovala koalice, aby se jednalo a hlasovalo i po 19. a 21. hodině. Zatím jí to vždy prošlo, dnes jí ale chyběli vlastní poslanci. Podle předsedy SPD Tomia Okamury jde o flagrantní ukázku přístupu poslanců vládní koalice k práci v Poslanecké sněmovně.
Návrh na jednání i ve večerních hodinách přednesl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Zdůvodnil ho snahou koalice o to, aby dnes dolní komora projednala šestici plánovaných bodů. Při některých z nich se podle něj očekává rozsáhlejší diskuse.
K překvapení samotné koalice však návrh neprošel. Koaličních poslanců bylo v jednacím sálu málo. Odhlasovat si vlastní návrh se vládním poslancům nepodařilo ani na podruhé.
»Byli jsme svědky toho, že poslanci vládní koalice nechodí ani v první den schůze do práce,« reagoval předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Jde podle něj o flagrantní ukázku přístupu poslanců koalice k práci v PS. »Kašlete na občany zvysoka, pobíráte tady platy, sami jste si je zvýšili a teď, když máte být v práci, tak vy tady nejste. To je opravdu ostuda, ta vaše arogance a opovrhování hlasy občanů,« prohlásil Okamura. Dokresluje to podle něj situaci v koalici, kterou charakterizoval slovy arogance, destrukce a zmatek.
Nerealistický návrh rozpočtu
Nejdůležitějším bodem nynější schůze Sněmovny bude schvalování státního rozpočtu na rok 2024, které je na programu zítřejšího jednání. Opozice návrh kritizuje, jak SPD tak ANO rozpočet nepodpoří.
Podle Okamury jde o »absolutně nerealistický« návrh. Rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun, skutečný schodek bude ale podle Okamury výrazně vyšší. »Kvůli nadsazenému odhadu daňových příjmů a desítkám miliard korun z veřejných výdajů skrytých v různých mimorozpočtových fondech,« vysvětil Okamura. Lze také podle něho očekávat výrazně nižší výběr daní, než předpokládá vláda. Prohlásil, že vláda pokračuje v zadlužování země a rozpočet neřeší snižování veřejných výdajů a ani neodráží všechny budoucí výdaje.
Poslanci SPD podle Okamury předložili 33 návrhů v celkovém objemu 95 miliard korun. »Jejich cílem je přesměrovat peníze k českým občanům,« řekl předseda SPD.
Hnutí mimo jiné navrhuje posílit kapitolu ministerstva školství na úkor obrany a navýšit finanční prostředky na platy ve školství.
ANO chce posílit především školství
Hnutí ANO jde podle předsedkyně poslaneckého klubu Aleny Schillerové do zítřejšího třetího čtení státního rozpočtu připravené. »My jsme nečekali, až se zavře 70 procent škol, až do Prahy přijedou zaměstnanci energeticky náročných odvětví podporováni svými stále zoufalejšími zaměstnavateli,« uvedla.
Také poslanci hnutí ANO načetli řadu pozměňovacích návrhů. Chtěli by například přesunout 6,8 miliardy do školství na platy nepedagogických pracovníků, 1,3 miliardy na pomůcky a učebnice, či 1,7 miliardy na mzdy ve vysokém školství. »Jedná se o částky z hlediska státního rozpočtu poměrně zanedbatelné, přesto však s mimořádným symbolickým významem,« uvedla Schillerová. Zmíněné finance mají být na úkor ministerstva obrany a vládní rozpočtové rezervy.
Celkem chtějí poslanci v návrhu státního rozpočtu na příští rok přesunout téměř 209 mld. Kč. V druhém čtení přednesli 104 pozměňovacích návrhů. Většina z nich pochází od opozičních poslanců, 14 návrhů přednesli koaliční poslanci. Navrhované přesuny peněz představují téměř deset procent plánovaných výdajů rozpočtu.
Peníze chtějí poslanci brát například z vládní rozpočtové rezervy, z odvodů do rozpočtu EU nebo z peněz na příspěvky mezinárodním organizacím. Peníze mají v úmyslu přidávat například na školství, na vnitřní bezpečnost včetně hasičů, na sociální dávky, dopravu nebo do zemědělství.
Základní rozpočtové ukazatele, tedy zejména výši příjmů, výdajů a schodku 252 miliard korun, dolní komora schválila v úvodním kole projednávání návrhu rozpočtu. Plánované příjmy se proti letošku zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.
Dnešní plán Sněmovna nestihne
Sněmovna by dnes měla projednat v úvodním kole novelu vodního zákona, jejímž cílem je snížení rizika havárií na vodách a v případě, že se stanou, upřesnit pravomoci při likvidaci následků. V prvním čtení je také například předloha novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, podle které by na nejkvalitnější půdě nesměla vznikat velká nákupní a logistická centra ani fotovoltaické elektrárny. Prvním řádným bodem jednacího dne by měl být podle koaličních představ plán zahraničních misí české armády pro příští rok, který ale také zahrnuje pokračování výcviku ukrajinských vojáků v Česku.
V prvním čtení by poslanci měli projednat rovněž změny ve vzdělávání obecních, pražských a krajských úředníků a zpřísnění pravidel pro investice prostřednictvím takzvaných nelicencovaných správců majetku. Na programu je také novela, která by měla vést ke zjednodušení a zpřehlednění podpor ze Státního fondu podpory investic. Vláda navrhla, aby ji poslanci schválili zrychleně už v úvodním kole.
Je ale málo pravděpodobné, že všechny body budou projednány. Zástupci opozice již několik hodin navrhují změny programu schůze, přičemž kritizují vládu za její energetickou politiku, za její přístup k Ukrajině či za její kroky na mezinárodním poli.
(jad)
“ zvýšili jste si platy a do práce nechodíte, vyčetl koalici Okamura “
—Čím míň poslanců bankéřů, obchodníků, velkostatkářů, exekutorů, feudálů a dalších kapitalistů ve sněmovně bude, tím míň škody těm , kdo pracují, způsobí.
Okamura by je měl, za nechození do „práce“ pochválit. Tady pětiletý kluk říkal že poslanci se před volbami nadřou a proto by, po volbách, měli jet na státní útraty, na rekreaci na“ pustý ostrov obývaný lidojedy“
Fiala a Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá.
Okradli české důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo neujde okradení, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.
Demisi!