Kdo nosí dárky po celém světě? A co se vlastně konzumuje, když to není kapr?

Dárky nosí Ježíšek, říkávají české děti. A ty, které na Ježíška přestaly věřit, oponují a osočují »věřící« z toho, že jsou »prťata«. Tak už to zkrátka chodí. Ale pozor, ne v každé zemi je tím »obdarovávačem« Ježíšek. Někde chodí Santa Claus (bohužel často až přespříliš implantovaný i do českých luhů a hájů), jinde nosí dárky čarodějnice, nu a v dalších zemích mají úplně jiné zvyky. Co se týče pověr, vánočních pokrmů i »kouzel«. Co neodmyslitelně patří k nejkrásnějším svátkům v roce v Austrálii, Španělsku, či dokonce v Namibii? Vydejte se spolu s námi letem vánočním světem…

Anglie

K Vánocům patří neodmyslitelně nejrůznější sladkosti. Nejznámějším dezertem připravovaným v této magické době po celém světě je zřejmě anglický vánoční puding, který tvoří sladkou tečku po hlavním chodu v podobě krocana s ořechovou nádivkou. Zvláštností pudingu je, že se připravuje v době adventu a míchat jej chodí každý člen rodiny. Při míchání vysloví své přání, a to bude – jak jinak – splněno. Netradiční roli pak v celé Británii hraje jmelí. Zatímco jinde je zvykem políbit pod ním svou vyvolenou nebo členku nejužší rodiny, na ostrovech mohou muži bez zábran políbit kteroukoli ženu, s níž se pod jmelím zavěšeným u stropu potkají. Nadílku roznáší Father Christmas, ale nikoli na Štědrý den, ale až nad ránem.

Austrálie

Zatímco u nás vládne pěkná zima (i když na bílé Vánoce poslední dobou čekáme marně), u »protinožců« se můžete v prosinci vesele koupat v moři. A skutečně – slunce, teplo a pláže k australským Vánocům neodmyslitelně patří. Optimální sváteční večeře? Ano, hádáte správně – přímo na pláži. Konzumují se obložené mísy, ovocné a zeleninové saláty a osvěžující nápoje. A děti se nemusejí bát. Ačkoli to má Santa Claus z Ameriky přes celou zeměkouli, stihne dorazit s dárečky až sem…

Bulharsko

Velice specifický zvyk se pěstuje v Bulharsku, které do značné míry žije z toho, co uloví místní rybáři. A proto je potřeba na konci roku moři poděkovat za jeho dary: to se děje o Vánocích, kde potápěči spustí stromeček symbolicky na dno moře. To bychom ale přeskakovali: na Štědrý večer na závěr postní doby se zde podává lichý počet tradičních bezmasých pokrmů. Zvlášť oblíbená je červená paprika plněná rýží a rolády z vinných listů nebo zelí. Stůl se zde po večeři neuklízí, aby se během noci mohli najíst i zesnulí…

Filipíny

Možná vás to překvapí, ale v této ostrovní zemi je devadesátiprocentní podíl křesťanského obyvatelstva. A to klade na svátky konce roku obzvláštní důraz: považte, že vánoční období zde trvá od 16. do 24. prosince. V kostelích se v té době konají ranní mše, přičemž se říká, že kdo přijde každý den, splní se mu přání.

Finsko

Ne nadarmo se Finsku říká »země saun« a kdybyste se vsadili, že i mezi štědrodenní rituály patří saunování, nepochybili byste. Vedle společné návštěvy sauny je 24. prosinec dnem her a zpívání koled. K večeři se nejčastěji podává ryba, a to s obloženou mísou, domácím sýrem či houbovým salátem. Dárky přinese Joulu Pukki, ale protože by na takovou kopu povinností sám nestačil, pomáhají mu pidimužíci. Ti ovšem dobře vědí, které děti byly hodné, a které nikoli. Těm prvním dají dárky, ty druhé si odnesou s sebou do svého ledového království.

Francie

Zatímco v České republice, na Slovensku, ale i například v Rakousku či Polsku patří mezi sváteční jídla kapr a v mnoha jiných zemích v čele s USA či britskými ostrovy dominuje vánoční tabuli krocan, ve Francii vítězí husí játra a quiche – slaný koláč se šunkou a vejci. K tomu pak nesmí scházet tradiční pamlsek ze země galského kohouta nazvaný buche neboli poleno. Dárky se zde rozdávají podobně jako v Británii až následující den ráno – přes noc je přinese Pere Noël (Otec Vánoc).

Indie

Jakkoli to zní neuvěřitelně, s tradicí Vánoc se setkáme i v Indii. Většina ze dvou procent indických křesťanů, převážně katolíků, žije na jihu subkontinentu. Například ve městě Goa sestává tradiční vánoční jídlo z masa s kari a rýží, jako dezert se podává koláč. V mnoha indických jazycích se zpívá Tichá noc. To, že se blíží Vánoce, dávají najevo křesťané v jihoindickém státě Kérala umísťováním obrovských papírových hvězd nad vchody do domů.

Itálie

Asi vás překvapí, že v Itálii Ježíšek dětem rozdává dárky v noci na 25. prosince teprve několik let nazpátek. Dříve byly na Apeninském poloostrově Vánoce svátkem, při němž se scházela celá rodina. Nadílka dárků jejich součástí nebyla. Děti však obdarovávala čarodějnice (Befana), která i nyní v noci na 6. ledna létá od domu k domu a ukládá dárky do punčochy.

Jihoafrická republika

V Jihoafrické republice se na druhý svátek vánoční vydávají děti na pláže, kde se pořádají pikniky a griluje se. Protože v chudinských čtvrtích je tradiční porážka ovce pokládána za luxus, spokojí se mnozí s kuřetem.

Namibie

V Namibijské republice na západním pobřeží jižní Afriky místní Hererové rozprostřou o Vánocích před »posvátný oheň« kůži poražených volů nebo koz srstí dolů. Muži po kožešině dupou, což má přinést štěstí.

Německo

Ve většině zemí střední Evropy stihne dárky o Štědrém dni rozdat Ježíšek. Aby toho na něj nebylo moc, v Německu éterickému dítěti sekunduje Weihnachtsmann (pro neznalé němčiny – Vánoční muž). Typické jsou pro něj vánoční vousy i vlasy. Těšení na jeho příchod začíná, stejně jako u nás, první adventní nedělí.

Norsko

Norové nazývají Štědrý večer »Sága večeře« a podobně jako v jiných severských zemích je hlavním vánočním pokrmem šunka, a to doslova a do písmene ve všech podobách. Děti i dospělé obdarovává vánoční skřítek Julenissen, jenž nosí červený kulich, přes rameno má pytel, a když se na Štědrý večer setmí, vyběhne z lesa a hází dárky do otevřených oken. Sám si naopak bere ovesnou kaši, kterou mu děti dávají v misce za okno, aby se posilnil na daleké cestě noční oblohou. A propos kaše – ta nechybí ani na štědrovečerním stole a snoubí se s ní jeden obyčej. Kdo v ní najde ukrytou mandli, v nadcházejícím roce se vdá nebo ožení.

Řecko

Obdobou českého Ježíška je v Řecku Santa Basil. Na rozdíl od něj však na Štědrý den dárky nerozdává. Místo toho je děti nacházejí v noci na Nový rok pod postelí.  Typickým vánočním pokrmem je posvátný chléb Christopsomo. Je sladký, má různý tvar a zdobí se všelijakými ornamenty.

Rumunsko

V Rumunsku se během adventu často pořádá zabíjačka – tedy něco, co je u nás zvykem spíše o Masopustu a jiných svátcích. Tradiční obdobou rumunských Vánoc je tzv. cozonac – nadýchaný vánoční moučník, který má v sobě hodně čokolády, oříšků a rozinek. Na stole nesmí chybět ani rumunská specialita sarmale, což jsou závitky ze zelných listů plněné kořeněným mletým masem s rýží a cibulí. Děti (ale i dospělí) však na Štědrý den nejprve vyrazí na koledu, kde si vyprosí sladkosti a ovoce. Dárky pak večer dostanou od Vánočního dědečka, který nosí dárky nejen hodným, nýbrž i zlobivým dětem. Těm však o dost menší…

Rusko

Díky Rusku, lépe řečeno Sovětskému svazu, máme tradiční náplň televizních Vánoc u nás v České republice. Ano, na mysli máme legendárního Mrazíka s nezapomenutelným dabingem Františka Filipovského, Josefa Zímy aj. Ovšem pozor – při pravoslavných Vánocích není obdarovávání běžné, ale ruský Děda Mráz roznáší nadílku na Silvestra.

Španělsko

Jestliže se říká, že o Vánocích se mají dávat materiální dárky, ale nikoli peníze, země na Pyrenejském poloostrově je v tomto směru výjimkou potvrzující pravidlo. Ve Španělsku je totiž nejdůležitějším vánočním rituálem losování šťastných čísel vánoční loterie (Lotería de navidad), která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců. Ani děti, hodnoty peněz neznalé, však nepřijdou zkrátka. Po večeři, která se podává na Štědrý den kolem desáté hodiny večer, dostanou dárky a o půlnoci nejmladší člen rodiny položí do jesliček rodinného betlému Ježíška. 

Švédsko

Švédské děti i dospělé obdarovává Santa Claus, ale asi zde nebudete ochuzeni o tradiční severské kouzelné bytosti. Ke svátečním dnům totiž patří také tradice spojená se skřítky tomteny, kteří žijí pod každým domem a každého hospodáře trestají, jestliže se dobře nestará o domácí zvířata a nedá koledu. O švédských Vánocích nesmí chybět dostatek šunky a hlavně marcipán.

Ukrajina

U Ukrajinců je hlavním vánočním jídlem kaše z pšeničných krup, které obvykle bývají přichuceny mákem, medem, rozinkami a ořechy. Kaše však zdaleka není sama, co lze o svátcích konzumovat. Svatá Večeře musí obsahovat nejméně dvanáct pokrmů!

Uruguay

Zatímco v našich končinách, ale i v USA, na Singapuru, v Austrálii či v Nikaragui se zdobí některý z jehličnanů, uruguayský strom si zachovává skutečnou originalitu. Je totiž zhotoven z peří.

USA

V Severní Americe přirozeně naděluje Santa Claus, který přichází podle původního zvyku v noci komínem, aby dárky uložil do punčochy umístěné na krbu. Protože však krbů ubylo, rozbalují děti i dospělí dárečky 25. prosince pod vánočním stromečkem. Škoda jen, že díky mnoha hollywoodským filmům, které jsou nám v prosincovém čase promítány a ne všechny disponují očekávanou kvalitou, právě Santa často vítězí i v očích našich dětí. A škoda že notoricky známá píseň s textem »kašpárek maličký nebo Děda Mráz« byla přezpívána takto: »kašpárek maličký nebo Santa Claus«. Ale tím rozhodně nechceme devalvovat stávající vánoční atmosféru…

Marcela Špičková

FOTO – pixabay

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy