Home Zahraničí Kličko kritizuje současný režim na Ukrajině, Zelenského viní z autoritářských sklonů

Kličko kritizuje současný režim na Ukrajině, Zelenského viní z autoritářských sklonů

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Současný režim na Ukrajině má daleko k demokracii, je to spíše autoritářství. Tento názor vyjádřil kyjevský starosta Vitalij Kličko v rozhovoru pro kanadský list The Globe and Mail.

»To, co vidíme nyní, nemohu nazvat demokracií,« řekl starosta. »Zavání to vertikalitou a autoritářstvím.« Podle Klička jsou za tuto situaci zodpovědní určití lidé, které odmítl jmenovat. »Chtějí všechno centralizovat, a proto vidím na Ukrajině centralizovaná média a televizi, a také se snaží centralizovat moc, budovat vertikálu,« řekl starosta.

Upozornil také na skutečnost, že lví podíl vysílacího času ukrajinské televize v posledních dvou letech zabírá celostátní televizní maraton, v němž není prostor pro alternativní názory. »Vidíme skutečnou snahu prezentovat pouze jednu informaci, kterou se snaží kontrolovat,« zdůraznil Kličko. »Objektivní a pravdivé informace jsou pro společnost velmi důležité a monopol na informace, myslím, není dobrý.«

Komentář kyjevského starosty následoval po sérii incidentů kolem novinářů. Minulý týden vznikl skandál kvůli tomu, že Bezpečnostní služba Ukrajiny prováděla video a telefonické sledování novinářů z investigativního projektu Bihus.Info odhalujícího korupci. Den předtím se objevily informace o výhrůžkách ukrajinskému novináři Juriji Nikolovovi, který se zabývá korupcí v zemi a zejména na ministerstvu obrany. Ještě v roce 2023 ukrajinská masmédia informovala, že prezident země Volodymyr Zelenskyj mimo záznam požadoval, aby novináři neotvírali téma korupce, dokud probíhají válečné akce.

Konflikt mezi Zelenským a Kličkem

Ukrajinská média opakovaně informovala o konfliktu Klička s úřadem prezidenta Ukrajiny. Úřady země tak obvinily kyjevského starostu z problémů s elektřinou a topením, nedostatečného počtu veřejných topenišť a neuspokojivé práce krytů ve městě.

Letos v létě se aktivně šířily zvěsti, že Zelenskyj na pozadí skandálu kolem neuspokojivého stavu protiatomových krytů využije situace k odvolání Klička z funkce šéfa kyjevské městské správy. Kabinet ministrů se však omezil na jeho pokárání a odvolání několika šéfů kyjevských okresních správ. Dva úředníci městské správy byli rovněž posláni do domácího vězení na základě obvinění z nedbalosti úředníků. Deník Strana uvedl, že Kličkovo odvolání bylo odloženo z obavy před reakcí Západu.

Kličko zase obvinil ukrajinské vedení ze zneužívání orgánů činných v trestním řízení k politickému boji a z přílišné snahy centralizovat moc. Dne 2. prosince 2023 v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel uvedl, že Ukrajina směřuje k autoritářství a že v zemi kvůli Zelenského působení nezbyly téměř žádné nezávislé mocenské instituce. Poté v rozhovoru pro švýcarský časopis 20 Minuten kyjevský starosta vyjádřil názor, že Zelenskij doplácí na svá chybná rozhodnutí, takže pokles jeho popularity jako politika není překvapivý. Kličko se domnívá, že za tímto tlakem stojí snaha Zelenského týmu kompromitovat ho jako potenciálního soupeře v budoucích prezidentských volbách.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here