Koalice omezila opozici řečnickou dobu, jednání o důchodech stejně nedokončila

Důchodová novela, kterou v závěrečném čtení projednává Poslanecká sněmovna, je o tom, jak obrat důchodce o peníze. V průběhu dnešního projednávání vládní předlohy to prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Novelou se Sněmovna zabývala už ve středu, stejně jako tehdy ani dnes se k závěrečnému hlasování poslanci nedostali. V jednání budou pokračovat příští středu.

Babiš si dnes ráno vzal slovo ještě před tím, než se otevřela diskuse k samotný novele. »Je to celkově jednoduché, pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhuje, aby naši důchodci dostali méně peněz a aby pracovali déle,« prohlásil Babiš. Předlohu, která má mimo jiné zpřísnit pravidla předčasných důchodů a zpomalit řádné valorizace penzí, označil za nemravnou. Důchodci mají podle něj smůlu, protože ODS je historicky nemá ráda. »Návrh je o tom, jak obrat důchodce o peníze,« konstatoval bývalý premiér.

Odmítl tvrzení ministra Jurečky, že novela je součástí připravované důchodové reformy. »Není to žádná důchodová reforma, žádná důchodová reforma v této zemi nikdy nevznikla a ani nevznikne,« prohlásil Babiš.

Na jeho slova reagoval ministr práce Marian Jurečka. »Jen za poslední rok a půl ten nárůst výše důchodů je 30 procent,« uvedl. Naprostá většina seniorů nyní podle něj pobírá penzi 18 000 až 22 000 korun a třeba na Slovensku je důchod průměrně o 5000 korun nižší než v Česku. Jurečka také připomněl, že vláda »výrazně navýšila« podporu prostřednictvím příspěvku na bydlení a prosadila jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě. Poukazoval i na lidovecké iniciativy ohledně takzvaného výchovného, zvýšení daňových slev na děti a dotačního programu na opravy starších domů.

Jana Hanzlíková (ANO) vzápětí ministrovi připomněla, že k nárůstu důchodů za poslední rok a půl nedošlo z dobré vůle vlády. »To je navýšení ze zákona, pro které jste se nerozhodli,« uvedla. Ministrovi naopak připomněla, že pětikoalice snížila červnovou valorizaci. »Vše, co jsme zatím projednávali, bude mít pouze negativní dopad na seniory,« vytkla ministrovi.

Ušetřit na současných a budoucích důchodcích

»Druhé dějství tragédie, kdy pětikoalice bojuje s důchodci,« shrnula dnešní jednání předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Hlavní myšlenkou pětikoalice podle ní je, že důchodci se mají příliš dobře, a proto jim je třeba jejich penze do budoucna osekat.

»O návrhu se nedá mluvit jako o důchodové reformě, mluvíme o parametrických změnách, jejich jediným cílem je ušetřit na současných a budoucích důchodcích,« uvedla Schillerová.

Aleš Juchelka (ANO) ministrovi Jurečkovi vyčetl, že jako jediný člen vlády se chlubí tím, že ve svém resortu ušetřil. »Neslyšel jsem žádného ministra, aby přišel a prohlásil, já ve svém resortu ušetřil,« uvedl Juchelka s tím, že všichni ministři za své resorty na rozdíl od Jurečky bojují.

Koalice dnes prosadila omezení pro projevy řečníků při schvalování sporných vládních změn v penzích. Poslanci bez přednostního práva tak budou moci vystoupit nejvýše dvakrát po deseti minutách. »Diskuse nám poměrně košatí. Evidentně opozice chce řečnit ještě poměrně dlouho a je evidentní, že asi nechce dnes skončit,« zdůvodnil postup koalice předkladatel návrhu, předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Juchelka mluvil o vrcholu nedemokratičnosti a jeho kolega z hnutí ANO Hubert Lang o hanbě.

Další dějství závěrečného čtení bude poslance čekat příští týden. Normu chce ministr práce prosadit nejpozději do konce července. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září.

Přísněji na předčasné důchody

Předčasný důchod by měl být podle návrhu pětikoalice možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

Kromě zpřísnění pravidel pro předčasné penze se vláda rozhodla sáhnout do pravidel zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd.

Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018.

Penze má dvě složky. Základní je stejná pro všechny, v zásluhové části se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle vládou prosazované novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.

Návrh počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

Zatímco podle vlády jsou navrhované změny nutné pro udržitelnost důchodového systému, což ale řada odborníků zpochybňuje, opozice vládě vyčítá, že chce šetřit na penzistech.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy