Čína vyvíjí novou nosnou raketu a kosmickou loď pro přistání na Měsíci

Čína v současné době vyvíjí novou nosnou raketu a pilotovanou kosmickou loď v rámci svého cíle přistát do roku 2030 s astronauty na Měsíci, uvedli čínští vesmírní experti.

Nová nosná raketa Dlouhý pochod-10 je vyvíjena především za účelem vyslání kosmické lodi a přistávacího modulu na oběžnou dráhu ze Země na Měsíc, uvedl Žung I, expert na rakety z Čínské akademie technologie nosných raket při Čínské společnosti pro vědu a techniku v letectví a kosmonautice (CASC).

Raketa Dlouhý pochod-10 využívá jako pohonné látky kapalný vodík, kapalný kyslík a kerosin. Její celková délka je asi 92 metrů, vzletová hmotnost asi 2187 tun, vzletový tah asi 2678 tun a nosnost nejméně 27 tun pro přesun na oběžnou dráhu ze Země na Měsíc.

Nová kosmická loď je v konfiguraci bez přídavných motorů schopna plnit úkoly spojené s dopravou astronautů a nákladu na vesmírnou stanici. Její celková délka je asi 67 metrů, vzletová hmotnost je asi 740 tun, vzletový tah je asi 892 tun a nosnost na nízkou oběžnou dráhu Země je nejméně 14 tun.

Dlouhý pochod-10 je pro Čínu strategickým nástrojem pro přistání astronautů na Měsíci před rokem 2030 a očekává se, že se bude chystat na svůj první let v roce 2027, uvedl Žung v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Nová pilotovaná kosmická loď využívá modulární konstrukci, která se skládá z výstupní věže, návratového modulu a servisního modulu. Může splňovat potřeby misí v blízkém i hlubokém vesmíru.

Podle odborníka z Čínské akademie kosmických technologií spadající pod CASC má kosmická loď orbitální hmotnost přibližně 26 tun a může nést tři astronauty. Slouží především k vyslání astronautů na oběžnou dráhu kolem Měsíce a k návratu na Zemi.

Na rozdíl od třímodulové kosmické lodi Šen-čou má nová kosmická loď dvě části. Jednou je návratová kapsle, která je řídicím centrem celé kosmické lodi a obytným prostorem pro astronauty. Druhou částí je servisní modul, který je energetickým a pohonným centrem. Dvoumodulová konstrukce činí kosmickou loď flexibilnější s větším počtem opakovaně použitelných dílů.

Na základě této nové kosmické lodi Čína vyvíjí také kosmickou loď pro lety v blízkosti Země s kapacitou pro čtyři až sedm členů posádky, která je připravována pro kosmickou turistiku.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy