Home Domácí Koalice si chce novelou o státním občanství vyrobit další statisíce potenciálních voličů

Koalice si chce novelou o státním občanství vyrobit další statisíce potenciálních voličů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zavedení korespondenční volby znamená útok na samotné základy svobodné politické soutěže a legitimitu voleb. Vládní pětikoalice se tímto krokem pokouší nedemokratickými prostředky zvrátit výsledky budoucích voleb, řekl dnes novinářům předseda hnutí SPD Tomio Okamura. S návrhem nesouhlasí ani hnutí ANO. Obě hnutí avizovala dlouhé diskuse.

Poslanci se prvním čtením návrhu na zavedení korespondenční volby začnou zabývat zítra na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládní pětikoalice. SPD se jeho přijetí pokusí, podle předsedy poslaneckého klubu Radima Fialy, zabránit všemi dostupnými zákonnými prostředky. »Budeme dlouho hovořit, dlouho přesvědčovat,« řekl novinářům. Okamura doplnil, že pokud korespondenční volba projde, což se dá vzhledem ke koaliční většině očekávat, bude hnutí SPD v příštím volebním období navrhovat její zrušení.

Okamura návrhu mimo jiné vytkl, že ho neprojednala legislativní rada vlády, navíc je podle něj předkládán neregulérním způsobem, protože jde o novelizaci dosud neschváleného a neúčinného zákona o správě voleb. Podotkl, že návrh přichází v době, kdy už je hlasování Čechů žijících v zahraniční možné na ambasádách a konzulátech.

Čtěte také: Komunisté sbírají podpisy proti korespondenční volbě

Okamura uvedl, že koaliční návrh popírá základní principy volebního práva zakotvené v české legislativě, tedy rovnost, přímost či tajnost hlasování. »Je to útok na samotné základy svobodné politické soutěže a legitimitu voleb. Současně umožňuje rozsáhlé manipulace při sčítání odevzdaných hlasů,« konstatoval.

Pro koalici je to ale podle něj důležitější než řešit důsledky energetické krize a inflace. »Koalice se zavedením korespondenční volby pokouší nedemokratickými prostředky zvrátit výsledky budoucích voleb, protože se její podpora propadla, v současnosti jí plně věří pouze tři procenta občanů,« uvedl Okamura.

Poukázal také na to, že vláda současně podává novelu zákona o státním občanství. »Chce dávat občanství potomkům Čechů, kteří emigrovali, až do čtvrté generace, to znamená Čechům, kteří 80 let nežili v Čechách, neumí česky, nikdy tady neplatili daně a nikdy tady nežili,« prohlásil Okamura.

Člen bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) upozornil, že zájemci o občanství by podle návrhu nemuseli prokazovat svůj český původ, stačilo by jim pouze prohlášení. »Vládní koalice si chce tímto způsobem vyrobit další statisíce potenciálních voličů,« dodal.

Pokus o manipulaci s pravidly voleb

Se zavedením korespondenční volby nesouhlasí ani hnutí ANO. »Nesouhlasíme s tímto návrhem, nesouhlasíme s tím, jak byl podán, není to vládní návrh, neprošel legislativní radou vlády,« řekla novinářům předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. I přesto, že hnutí má k návrhu celou řadu dalších výhrad, Schillerová opět vyzvala koalici k jednání. »Opět jsem se obrátila na zástupce pětikoalice, že v této těžké době ekonomické, energetické krize, zdražování a propadu reálných mezd, kdy lidé řeší spoustu problémů, občané nemohou rozumět tomu, že my se tu budeme týdny možná i měsíce hádat o korespondenční volbě,« řekla. Koalici vybídla, aby o návrhu napřed s opozicí jednala. »Jsme připraveni na ten boj, ale považujeme ho za zbytečný, tato země má mnohem víc jiných problémů,« řekla Schillerová.

Podle předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka může zavedení korespondenční volby prohloubit polarizaci české společnosti. »Snahu urputně a překotně měnit pravidla voleb považujeme za pokus o manipulaci s pravidly voleb. Bez širší debaty ve společnosti, s odborníky, to ještě nikdy v minulosti nevedlo k nějakému pozitivnímu výsledku,« řekl. Nejférovější by podle něj bylo upravit aj text Ústavy, kde by se stanovilo, že princip tajnosti bude pro volby ze zahraničí oslaben. 

Představitelé ANO už ohlásili předložení návrhu zvláštního ústavního zákona o referendu, v němž by byla otázka na zavedení možnosti volby poštou jednou z otázek pro všelidové hlasování.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) odmítl, že by mohla korespondenční volba ohrozit bezpečnost voleb. Při projednávání ve Sněmovně se nebrání diskuzi o možných úpravách návrhu a inspiraci něčím, co v cizině funguje. Musí to ale napřed schválit koalice.  

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025.

Předseda poslanců ODS Marek Benda odhaduje, že středeční jednací den by mohl končit o půlnoci či hodinu po ní. Debata o volbě poštou zabere pravděpodobně i čtvrtek a pátek.

(jad)

3 KOMENTÁŘE

  1. Proto byla v ČR zřízena Ukrajinská pošta. Aby bylo možno falšovat korespondenční hlasování.
    Už to do sebe začíná všechno logicky zapadat. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel to mají dobře vymyšleno.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here