Home Domácí Komunisté sbírají podpisy proti korespondenční volbě

Komunisté sbírají podpisy proti korespondenční volbě

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

KSČM dnes rozjela petiční akci proti zavedení takzvané korespondenční volby, kterou považuje za účelový krok, jenž má současné pětikoalici dopomoci k tomu, aby se udržela u moci co nejdéle. Komunisté současně upozorňují, že s jejím zavedením by také bylo porušeno ustanovení Listiny základních práv a svobod.

»My, níže podepsaní občané České republiky, nesouhlasíme se snahami o zavedení tzv. korespondenční volby pro občany naší země žijícími v zahraničí. Domníváme se, že o dění v našem státě by měli rozhodovat občané, kteří v něm dlouhodobě žijí. Zároveň jsme přesvědčeni, že korespondenční volba nezaručuje svobodné a tajné hlasování tak, jak je to zakotveno v čl. 21 Listiny základních práv a svobod,« uvádí se v textu petice.

Podrobněji se k návrhu Fialovy vlády na zavedení korespondenční volby vyjádřili komunisté ve svém stanovisku přijatém na dnešním zasedání ústředního výboru strany.

Připomínají, že pravicové vládě Petra Fialy důvěřuje v současné době stěží 17 procent občanů České republiky. To je podle nich důvodem, proč se vláda v této pro ni nelehké situaci snaží ve Sněmovně prosadit zavedení korespondenční volby pro občany ČR žijící v zahraničí. »Chtějí tak dát hlas zhruba půl milionu občanů dlouhodobě žijících mimo území České republiky a volících převážně pravici, kteří neprožívají naše každodenní problémy – dopady zvýšených cen energií, konsolidačního balíčku, omezovaní zdravotní péče, boje o zachování dostupného školství a každodenní arogance mocných,« odhalují motivaci Fialova kabinetu komunisté. O dění ve státě by proto podle nich neměli rozhodovat lidé, kteří v něm dlouhodobě nežijí.

»KSČM korespondenční volbu vždy odmítala a odmítá ji i nyní,« konstatuje se ve stanovisku s tím, že v roce 2005 měla stejný názor i ODS. »Čas však běží a s tekoucí vodou do bot ODS, potažmo celé vládní koalice, se situace mění. Vládní strany by neměly upravovat volební systém tak, aby krátkodobě zvrátily negativní trend ve vlastních preferencích,« jsou přesvědčeni komunisté. Tak závažná volební změna by podle nich naopak měla být předmětem konsenzu napříč celým politickým spektrem.

Současně upozorňují na »očividný úmysl, aby se tento návrh korespondenční volby stal jen předstupněm prosazení korespondenční volby i při klasických volbách na českém území«.

KSČM také ve svém stanovisku připomíná, že »korespondenční volby ve světě působí mnoho problémů, stačí se podívat na opakované prezidentské volby v Rakousku, které zavinily právě pochybnosti týkající se korespondenční volby, široce vnímané byly i spory kolem korespondenční volby v USA při posledních prezidentských volbách. Pro pochybnosti, které vzbuzují, byly korespondenční volby například zrušeny před více než 40 lety ve Francii«.

»KSČM se stejně jako mnozí ústavní právníci domnívá, že korespondenční volba je v rozporu s Ústavou ČR. Není tajná a není ani přímá. Nikdo nezaručí, že volič nebude ovlivňován například svým rodinným příslušníkem či jinou osobou, ani případnou manipulaci s volebními hlasy,« uvádějí komunisté další závažný důvod pro odmítnutí korespondenční volby.

Podle KSČM »by právo rozhodovat o dění ve státě měli mít ti, na které mohou učiněná rozhodnutí dopadnout, u občanů dlouhodobě žijících v zahraničí není tento argument naplněn«.

(ici)

6 KOMENTÁŘE

 1. Proto byla v ČR zřízena Ukrajinská pošta. Aby bylo možno falšovat korespondenční hlasování.
  Už to do sebe začíná všechno logicky zapadat. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel to mají dobře vymyšleno.

 2. „Připomínají, že pravicové vládě Petra Fialy důvěřuje v současné době stěží 17 procent občanů České republiky. “
  ———Tento údaj není pravdivý. Ve volbách, pokud nebyly zfalšované, zvolila tuto vládu a tedy ji vyjádřila důvěru, více než polovina voličů. V současném systemu voleb se členové volebních komisí mohpu informovat o výsledku voleb ve svém volebním obvodu a zjistit výsledek voleb jednoduchým součtem. Většina voličů, občanů ČR ve volbách vyjádřila přání aby tento způsob voleb byl nahrazen způsobem, který umožní snadnou realizaci volebních podvodů těm, kdo volby organizují a tedy i jejich trvalou vládu.
  Hlas LIDU,hlas Boží.

  • Pletete si pojm a dojmy a mícháte jabka s hruškama! Něco jiného citujete a o něčem jiném píšete. Citujete, že důvěřuje v současné době stěží 17 %, nazvete to lží a argumentujete volebním výsledkem 🙂

 3. Mějme na paměti, jak lehce jsme svobodu ztratili a jak těžce a za cenu nesmírných obětí jsme ji získávali zpět – Ludvík Svoboda.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here