Home Pel mel Věda a příroda Kompletní přehled prevence na rok 2024. Na jaké prohlídky nezapomenout

Kompletní přehled prevence na rok 2024. Na jaké prohlídky nezapomenout

FOTO - Loono/Martin Faltejsek

Začátek roku je ideálním časem pro vytvoření plánu zdraví na následující měsíce. Ani v roce 2024 bychom totiž vedle dodržování zásad zdravého životního stylu neměli zapomínat na preventivní prohlídky a screeningové programy, které mohou být klíčové pro včasnou diagnostiku vážných onemocnění. S termíny již druhým rokem pomáhá také mobilní aplikace Preventivka.

»Preventivní prohlídky v České republice bohužel stále zanedbává až 75 % lidí. Přitom díky nim mohu lékaři objevit nemoci, kterými člověk trpí, ještě v bezpříznakovém stádiu, což umožňuje dřívější nasazení léčby, a tím pádem v konečném důsledku zvyšuje šance na záchranu života a na úspěšné vyléčení,« vysvětluje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se na osvětu o prevenci zaměřuje již 10. rokem. »Preventivní prohlídky jsou proto spolu se screeningovými programy a dodržováním zásad zdravého životního stylu úplným základem zdravého života,« dodává.

Zlepšit návštěvnost preventivních prohlídek a screeningových programů pomáhá již druhým rokem také mobilní aplikace Preventivka, která uživatelům ukáže všechny klíčové prohlídky, na které by měli chodit, připomene jejich termíny a vysvětlí, proč jsou důležité a co na nich člověka čeká. Kromě toho učí, jak mohou lidé předcházet vážným onemocněním a jak by měli správně pečovat o své zdraví.

FOTO – Loono/Jan Nachvíle

Do roku 2024 s novým screeningem

Na seznam preventivních vyšetření přibyl v roce 2024 zbrusu nový screeningový program, který se zaměřuje na včasné zachycení rakoviny prostaty. Test z krve, který bude zjišťovat hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), se týká mužů ve věku od 50 do 69 let. V České republice si tuto diagnózu ročně vyslechne asi 8000 mužů. Zhruba 1400 z nich kvůli tomuto onemocnění zemře. Počet případů dlouhodobě roste a nemocní přicházejí obvykle pozdě, kdy je už léčba nádoru komplikovaná.

»Rakovina prostaty bývá dlouhou dobu bez příznaků, proto je v tomto případě prevence naprosto klíčová. Riziko tohoto zhoubného nádoru stoupá po 50. roce věku. Zvyšuje ho také jeho výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření,« přibližuje Šédová.

V České republice fungují ještě další čtyři screeningové programy. Na mamografický screening, který slouží k včasnému záchytu rakoviny prsu, by měla docházet každá žena od 45 let, a to jednou za dva roky. Do 45 let si žena musí takové vyšetření zaplatit sama, většina zdravotních pojišťoven na to ale přispívá. Do 40 let věku se obvykle využívá místo mamografu ultrazvuk.

Screening rakoviny děložního čípku se provádí pomocí cytologického stěru z děložního čípku. Toto vyšetření probíhá 1x ročně v rámci preventivní prohlídky u gynekologa. Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku využívá dvě různé metody. Ženy i muži od 50 let věku mohou podstoupit 1x ročně test okultního (tedy skrytého) krvácení do stolice (tzv. TOKS) nebo 1x za 10 let koloskopii.

V roce 2022 pak odstartovala pilotní verze programu časného záchytu rakoviny plic, který probíhá ve třech stupních. V tom prvním praktický lékař vyhledá ve své evidenci pacienty s vyšším rizikem rakoviny plic ve věku od 55 do 75 let, kteří vykouří 20 a více cigaret denně. Následuje návštěva pneumologa, který v případě posouzení vyššího rizika rakoviny plic odešle pacienta na radiologické pracoviště v Komplexním onkologickém centru.

FOTO – Loono/Jan Nachvíle

Na jaká preventivní vyšetření tedy v roce 2024 nezapomenout?

Ženy by měly každé dva roky absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického lékaře, jednou ročně u gynekologa a alespoň jednou ročně u zubaře. Jednou ročně mohou navštívit také očního lékaře a dermatologa. Během prohlídky u gynekologa probíhá screening rakoviny děložního čípku. V rámci prevence rakoviny prsu by měla žena po 45. roce zajít každé dva roky na mamografický screening.

Od 50 let chodí ženy také na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, od 55 let dál mohou být kuřačky, které denně vykouří 20 a více cigaret, vybrány také pro screening rakoviny plic.

Muži by měli také docházet jednou za dva roky ke svému praktickému lékaři a alespoň jednou ročně k zubaři. Jednou ročně mohou absolvovat také preventivní prohlídku u očního lékaře a dermatologa. Po 50. roku věku by měli poprvé navštívit urologa a nově absolvovat krevní odběr v rámci screeningu rakoviny prostaty.

Stejně jako ženy by pak měli od 50 let chodit na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku a od 55 let je může praktický lékař vytipovat pro screening rakoviny plic.

Více informací nejen o preventivních prohlídkách najdete v Rozcestníku prevence na webových stránkách Loono. Nebo si zdarma stáhněte aplikaci Preventivka, dostupná je pro iOS i Android.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here