Home Pel mel Zajímavosti Francie musí zničit miliony mincí poté, co EK odmítla schválit jejich design

Francie musí zničit miliony mincí poté, co EK odmítla schválit jejich design

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Pařížská mincovna vyrazila 27 milionů mincí, aniž by počkala na schválení jejich vzhledu Evropskou komisí (EK). Podle listu La Lettre poté, co EK kritizovala vzhled nových eurocentů, musela je mincovna zničit.

Podle La Lettre mohla tato chyba stát státní rozpočet 1,2 milionu eur.

Publikace uvádí, že ředitel mincovny Mark Schwartz nařídil vyrazit mince 10, 20 a 50 eurocentů s novým designem, aby je 7. prosince představil francouzskému ministru hospodářství Brunovi Le Maireovi při jeho návštěvě sídla organizace v Paříži.

Schwartz však učinil ukvapené rozhodnutí mince vyrobit, aniž by vyčkal na povinné schválení Evropskou komisí, která nakonec s novým designem nesouhlasila. EK se domnívala, že hvězdy na lícní straně, které symbolizují Evropskou unii, jsou špatně viditelné. V důsledku toho byla mincovna nucena zničit všechny dříve vyražené mince a vyrobit nové s ohledem na přání Evropské komise.

Pařížská mincovna zahájila redesign mincí vyráběných ve Francii v roce 2022, kdy byly představeny aktualizované mince v hodnotě 1 € a 2 €. Nové mince v hodnotě 10, 20 a 50 eurocentů by se měly objevit v roce 2024.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here