Home Domácí Komunisté jdou do evropských voleb v koalici STAČILO!

Komunisté jdou do evropských voleb v koalici STAČILO!

FOTO - iportaL24.cz/Jana Dubničková

KSČM půjde do voleb do Evropského parlamentu v koalici s dalšími levicovými subjekty. Koalice STAČILO! má být silnou a relevantní opozicí všem politickým stranám a hnutím, jež se podílejí na ekonomickém rozvratu České republiky. Jsme silnou alternativou proti všem stávajícím silám v ČR, řekla při dnešním představení koalice její lídryně, předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Subjekt STAČILO! má zaplnit prázdné místo v levé části politické mapy naší země. »Vyslyšeli jsme volání lidí, kteří říkali Spojte se a běžte do toho společně!« uvedla Konečná. Koalice podle ní říká stačilo další politice zbrojení, zelenému blouznění, podlézání Evropské unii, drahým energiím, nedostatku léků, dvojí kvalitě potravin či cenzuře a nálepkování nepohodlných názorů. Program nové koalice je podle Konečné přesným opakem kroků prosazovaných současným kabinetem koalice Spolu, Piráti a STAN, ale vymezuje se i vůči parlamentní opozici. »Jsme silnou alternativou proti všem stávajícím silám v ČR, jsme silnou alternativou, která je přesvědčena o tom, že například zahraniční politika má být o tom, že se znovu staneme suverénní a respektovanou zemí,« dodala Konečná, podle níž je program nové koalice »programem 98 procent slušných lidí v této zemi«.

FOTO – iportaL24cz/Jana Dubničková

Kandidátka koalice zatím není podle Konečné hotová, na tiskové konferenci se ale již někteří z kandidátů představili. Pro právníka se specializací na zdravotnické právo Ondřeje Dostála je prioritou vyřešit problémy s nedostatkem léků. Navrhuje obnovení soběstačnosti v lékové politice ať už na úrovni české nebo evropské nebo podporu dostupnosti moderních terapií. Za důležité také považuje prosadit, aby lidé z příhraničních oblastí mohli čerpat zdravotní péči v zahraničí. »Přeshraniční péče je pro pacienty z těchto oblastí důležitým aspektem,« uvedl.

Nezneužívat ochranu přírody z ideologických důvodů

Právnička a mediátorka Jana Turoňová zdůraznila ochranu Česka před migrací. »Chceme Evropu bezpečnou, bez migrace a bez válek, do kterých nás zatahují cizí velmoci,« uvedla. Za nejnebezpečnější označila migraci mimoevropskou, ale také z Ukrajiny. »Migrace zatěžuje náš sociální systém, přetěžuje naše zdravotnictví a školství, vyvíjí tlak na levnou pracovní sílu, ohrožuje bezpečnost na našich ulicích,« dodala Turoňová.

Další z kandidátů, místopředseda KSČM pro evropské záležitosti Milan Krajča, zdůraznil, že jednou z priorit koalice je otázka míru, odporu proti válečnické politice a proti současné vlně zbrojení. »Jsme kritici toho, jak se vyhazují peníze na zbrojení,« uvedl. Připomněl, že ve státním rozpočtu na příští rok je vyčleněno 160 miliard korun pro ministerstvo obrany, a to ve chvíli, kdy podle něj vláda svými »stupidními škrty destruuje důchodový systém a okrádá důchodce«.

TK od 18. minuty

Podle odborníka na dopravu a vodohospodářství Jana Skalického má koalice velkou perspektivu a význam. »Musíme bojovat o to, abychom žili normální životy, životy zdravého rozumu,« uvedl. Za významné považuje návrat ke zdravému rozvoji společnosti. »Stačilo nenormálnímu pojetí ochrany přírody, nenormálnímu Green Dealu, který je uměle neroubovanou ideologií na ochranu přírody,« uvedl kandidát. Varoval před zneužitím ochrany přírody z ideologických důvodů.

Vytvořením koalice reagují komunisté podle Konečné na výsledky sněmovních voleb roku 2021, kdy propadl milion hlasů voličů. »Byli jsme postaveni před volbu, zda to dále dělat stejně, anebo se zkusit dohodnout. Nyní už žádný další hlas nepropadne, naopak bude silně zastoupen v Evropském parlamentu, ale i na dalších úrovních,« uvedla.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů, jejich počet se měnit nebude.

(jad)

4 KOMENTÁŘE

  1. Jen aby to stačilo. Kateřina Konečná je vysoce hmotně zainteresovaná, ale její práce v marketingu a agitaci tomu kupodivu neodpovídá.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here