Konečná: Čeští politici se rádi vymlouvají na to, co se schválilo v Evropě, ale zapomenou říct, že to mohli ovlivnit, kdyby zvedli zadek a do toho Bruselu odjeli

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Instituce, která se u české veřejnosti netěší příliš velké popularitě, avšak naše životy významně ovlivňuje. Až 80 % legislativy, kterou dneska máme, přichází právě z Evropské unie. Občané by tedy účast ve volbách do Evropského parlamentu měli brát vážně. Na tom, jací europoslanci nás zastupují, totiž hodně záleží. Hraje se o to, jestli necháme Evropskou komisi dělat, co chce, anebo šlápneme na brzdu, pokusíme se opravit to, co jde a pak se budeme bavit o tom, co dál. V rozhovoru pro iportaL24.cz to uvedla europoslankyně, předsedkyně KSČM a lídryně koalice STAČILO! Kateřina Konečná.

KSČM před volbami do Evropského parlamentu iniciovala vznik koalice STAČILO!, kterou tvoří další dvě politické strany a osobnosti. Proč jste se rozhodli pro tento projekt a nekandidovat samostatně?

Prvním impulzem byly výsledky parlamentních voleb v roce 2021, kdy propadl milion hlasů, což je obrovské číslo, a nechtěli jsme, aby se tato situace opakovala v jakýchkoliv dalších volbách. Musíme si uvědomit, že nynější vláda vznikla jen díky tomu, že se někteří neuměli dohodnout, měli velké ambice, tvářili se, že je všechno v pohodě a nedívali se na to, jaká je celospolečenská situace.

Druhým velkým impulzem byly demonstrace v roce 2022 na Václaváku, kde vůle pospojovat se, byla obrovský cítit ani ne z lidí na tribuně, ale hlavně z lidí pod tribunou. Chodili za námi a říkali, dejte to dohromady, přáli bychom si, aby tady byla strana, která je levicová, zároveň je vlastenecká a má jako hlavní body suverenitu, soběstačnost České republiky a ochranu jejich zájmů, ale pokud zůstanete každý sám, tak to dopadne stejně. Na to konto jsme se rozhodli jako komunisté, že oslovíme mimoparlamentní subjekty. Koalice STAČILO! je úspěch těch, kteří to chápou stejně, nechtějí zůstat sami, nejsou egoisti nebo nemají sponzory, kteří jim řekli, že s námi nesmí spolupracovat. Jsou to lidi, kterým skutečně jde o Českou republiku, kteří překročili svůj stín, své ego a řekli si, musíme se třeba i něčeho vzdát, ale je to pro dobrou věc. Tak jsme vytvořili uskupení, které by podle nás mohlo mít šanci, což vlastně říkají i průzkumy. Pokud tohle uskupení bude úspěšné, tak bychom na podobné platformě rádi pokračovali ve všech následujících volbách.

Lidé by očekávali, že se spojíte například s ČSSD, nebo SOCDEM, proč to s těmito stranami neklaplo?

SOCDEM řekla, že chce jít svou cestou, že chtějí být více centrističtí, že chtějí být napravo od Babiše a my že si máme zůstat nalevo, že se to prostě programově nepotká. První jednání jsme vedli před komunálními volbami a jejich výsledky jasně ukázaly, že kdybychom uměli společné kandidátky postavit aspoň v okresních městech, tak ať už zástupci KSČM nebo SOCDEM, ale hlavně zástupci levice, by byli ve všech okresních městech. Ve většině z nich jsme měli společně 8-9 %, ale nemáme tam ani jeden mandát. Podle mě to je velká škoda, nicméně ta klika kolem stávajícího předsedy SOCDEM je nastavená tak, že chce jít cestou spíše progresivistické levice, případně středové levice a spojení odmítli. Jednala jsem s nimi znovu i v rámci evropských voleb a opět mi bylo řečeno, že tomu nejsou nakloněni a že tuhle myšlenku nepodporují.

Takže na přesné důvody je asi potřeba se ptát předsedy SOCDEM. Já ale pevně věřím, že po dalších volbách si uvědomí, že zůstat sami, znamená zánik. Moc si přeji, aby si to uvědomili všichni, protože to zbytečně trhá společnost. Stojím si za tím, co říkám, ten, kdo se nechce spojovat, ať nemluví o tom, že je proti vládě Petra Fialy, jenom jí tím pomáhá, protože oni se v té Strakovce musí smát.

Není ale trochu přehnané mluvit rovnou o zániku?

Faktem je, že strana, která dneska neuspěje v evropských volbách, tak bude mít velmi těžký nástup do voleb krajských a ve chvíli, kdy ani tam neuspěje, tak jí těžko dá někdo důvěru v parlamentních volbách. To je prostě politická realita, můžeme si o tom myslet cokoliv. Samozřejmě bych si to nepřála, protože znám spoustu lidí z těch stran, spousty z nich si nesmírně vážím, odvedli obrovský kus práce. Mám impulzy z jejich členské základny, že by souhlasili se spojením, ale když potom jdu do Lidového domu, tak je to milá konverzace, ale to je tak všechno.

Z druhé strany je třeba si přiznat, že pro evropské volby by to spojení bylo velmi složité, protože ti, co můžou za to, kde se Evropská unie nachází, jsou právě evropští socialisté. Frans Timmermans vymyslel a nechal protlačit Green Deal. Komisařka pro migraci, která teď nechala schválit kvóty, je taky ze socialistické frakce. Zároveň o evropských socialistech svědčí i to, že ve chvíli, kdy SMER Sociální demokracie na Slovensku vyhrál volby, tak ho vyloučili, protože jeho předseda Robert Fico říká věci, se kterými oni nesouhlasí. Bylo by tedy těžké se SOCDEM hledat konsenzus, protože z jejich strany jde o úplně jiné vidění Evropské unie, než máme my.

Pravdou ale je, že vyjma jednoho kraje, kde se to snad povede, tak není vůle postupovat společně ani pro krajské volby. O Senátu se samozřejmě budeme bavit, ale musím říct, že půjdu na ta jednání velmi skeptická, byť budu mile ráda překvapená, když to dopadne jinak.

Dá se říct, že všichni na kandidátce se shodujete úplně ve všem? V čem jste zajedno, a naopak v čem se rozcházíte?

V programových otázkách se opravdu shodujeme úplně ve všem. To je rozdíl mezi koalicí SPOLU a koalicí STAČILO! Koalice SPOLU vznikla na základě peněz. My jsme vznikli na základě toho, že každý z kandidátů se přihlásil k programu, který navrhujeme ve volbách do EP. Tím prvním tématem je mír, ukončení všech válek a žádné zbrojení. Dalšími jsou zrušení, nebo pokud nepůjde zrušit, tak alespoň výrazná změna Green Dealu, suverenita, soběstačnost, zachování práva veta, zachování české koruny, ale jsou tam také věci týkající se třeba zdanění nadnárodních korporací z pozice EU a podobně.

Když jsme se všemi partnery jednali, ať už individuálně nebo s politickými stranami, tak jsme jasně řekli, že tohle je program, který se bude prosazovat. Tam žádný rozdíl není. Naopak, po tom, co jsem s těmi kandidáty absolvovala do této chvíle od začátku roku asi 60 debat, tak můžu statečně říct, že jsme nenašli téma, kde bychom se nepotkali, nebo bychom spolu nesouhlasili. Poté, co se k nám přidal bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, kterého si velmi vážím, nebo paní Jarmila Dubravská, která zasedá v Evropském sociálním a hospodářském výboru za zemědělce, tak si troufnu říct, že i program k zemědělství jsme ještě vyprecizovali. Myslím si tedy, že dneska tam máme experty na průmysl, právo, zdravotnictví, zemědělství, v podstatě na všechny oblasti života a že i po těch debatách, které jsem s nimi absolvovala, bych těžko hledala něco, kde se nepotkáme.

V každém případě, alespoň podle preferencí, to zatím vypadá, že jde o dobrý tah. Jaký výsledek byste považovala za úspěch?

Dneska se pohybujeme na hranici 6-7 % a pevně věřím a doufám, že máme na to, abychom měli ještě alespoň o dvě procenta víc. Nechci mluvit o mandátech, protože to hodně záleží na tom, kdo všechno se do Evropského parlamentu dostane a jak se potom dělají přepočty. Koneckonců minule nám druhý mandát utekl o šest tisíc hlasů, což je jeden hlas v každé vesnici. My se samozřejmě budeme snažit, aby ten výsledek byl co nejvyšší. A to i proto, že se budeme v řadě krajů ucházet v rámci koalice STAČILO! o přízeň v krajských volbách a samozřejmě, pokud to půjde, tak bychom byli rádi, kdyby se něco podobného vytvořilo i pro volby parlamentní. To ale hodně předbíhám, protože teď je pro nás stěžejní výsledek 10. června, který nám řekne, ano, toto je cesta, kterou si voliči žádají, nebo ne, toto není cesta a musíme zvážit jiné cesty a jiné možnosti.

V Evropském parlamentu působíte už řadu let, nejde o instituci, která by se u české veřejnosti těšila velké oblibě. Mnoho nařízení, které přijal, se v Česku nesetkává s velkou podporou. Proč je tomu podle vás tak?

Především je to proto, že čeští politici se někdy velmi rádi vymlouvají na to, co se schválilo v Evropě, ale zapomenou říct, že to mohli ovlivnit, kdyby se snažili, zvedli zadek a do toho Bruselu odjeli.

Jako příklad si můžeme uvést migrační pakt. Pan »dozimetr« Rakušan schválil migrační pakt, ve kterém je tzv. povinná solidarita, což jsou ve skutečnosti kvóty. Neudělal nic pro to, aby tam nebyly. Když se následně kolem toho rozvířila diskuse, tak vláda milostivě přišla s tím, že se zdržíme. Jak se ale můžeme zdržet u něčeho takového? Proč jsme se aspoň nepokusili najít v rámci Evropské unie spojence, kteří se proti tomu postaví společně s námi? A tak to je i v řadě dalších věcí.

Z druhé strany je fakt, že když se občas dívám na své kolegy v Evropském parlamentu, tak se nedivím, že lidi je vlastně neberou vážně, řadu z nich ani neznají. Protože se nesnaží dělat. Já jsem se snažila celých pět let, intenzivně komunikuju aspoň přes sociální sítě, protože do médií mě třeba tak moc nepouští, komunikuju o tom, co se přijalo, co České republice z toho hrozí, co z toho vyplývá nebo v čem to může být pozitivní. Ovšem ve chvíli, kdy se někteří poslanci až teď probrali, chtějí obhájit mandát a vlastně zjistili, že komunikace s voliči je důležitá, tak se potom nedivme, že lidi, když ani neví, kdo je v EP zastupuje, tak jsou vůči tomu tak strašně skeptičtí.

Pro co jste vy osobně nezvedla ruku? Která rozhodnutí EP sama považujete za špatná?

Nikdy jsem nehlasovala pro nic, co je spojené s Green Dealem. Od začátku tvrdím, že je to utopistický projekt, který zlikviduje evropský průmysl a zemědělství. I když zemědělství možná ne, zemědělci se vzbudili včas. U průmyslu to ale skutečně hrozí, což už dnes vidíme všude kolem sebe. Zavírání dolů, zavírání elektráren, fanatické upnutí se k obnovitelným zdrojům, k elektromobilitě, zákaz spalovacích motorů, emisní povolenky pro domácnosti, což bude zase zdražovat lidem život, to jsou všechno věci, pro které jsem nikdy nehlasovala. Byla jsem u řady těch jednání, snažila jsem se tyto věci brzdit, předkládala jsem pozměňující návrhy, ať už na zamítnutí, nebo aby se to nějakým způsobem dostalo alespoň trošku do normálu.

Nikdy jsem nebyla ani pro povinnou solidaritu, migrační kvóty. Jediný dokument, pro který jsem hlasovala, byla výměna informací s třetími zeměmi o trestní činnosti migrantů. Myslím si, že je důležité, abychom věděli, kdo sem přichází a už na hranicích mohli vyřadit z toho procesu lidi, kteří mají za sebou nějakou kriminální minulost.

Nehlasovala jsem ani pro poslední dokument Evropského parlamentu týkající se vyšší míry federalizace, zrušení práva veta členských států, kdy o řadě věcí budou moct v Bruselu rozhodovat bez našeho hlasu.

Proč by měli jít lidé k volbám do Evropského parlamentu? Jak Evropská unie ovlivňuje jejich životy?

Často na debatách slyším, že lidé nadávají na Evropskou komisi, na eurokomisařku Věru Jourovou zvolenou za hnutí ANO, na Ursulu von der Leyenovou, na Franse Timmermanse a na další. Musíme si uvědomit, že Evropskou komisi potvrzuje Evropský parlament. Ve chvíli, kdy se najde dostatečná většina v Evropském parlamentu, která už nebude tou většinou lidovců a socialistů, která tam je, tak se může klidně stát, že řada těch kandidátů neprojde. Pokud se nakonec někdo v České republice opravdu zblázní a navrhne člověka typu Danuše Nerudové na evropskou komisařku, tak je jediná možnost, jak zařídit, aby Danuše Nerudová nedělala ostudu, a to, že ji nepotvrdí Evropský parlament. Takže ti poslanci budou velmi důležití úplně od začátku už při tvorbě komise.

Druhá věc je, že až 80 % legislativy, kterou dneska máme, přichází z Evropské unie. Může se nám to líbit, nemusí, ale já vždycky říkám voličům, 10. června bude vyhlášených 21 lidí, kteří pět let budou v Evropském parlamentu Českou republiku reprezentovat. A buď to budou lidi typu Jiřího Pospíšila, Alexandra Vondry, Michaely Šojdrové, Tomáše Zdechovského, anebo to budou lidi jako já, kteří si to chtějí odpracovat, chtějí to odpracovat pro lidi, aby jim bylo líp, budou to prostě lidi, kteří nezapomenou na to, ze které země pocházejí a za koho byli zvoleni. Lidi, kteří nebudou chtít, aby se víc federalizovalo, nebudou chtít zrušení práva veta, nebudou chtít další zbrojení, nebudou chtít další miliardy, které teď Evropská unie záhadně našla z peněz nás všech na to, aby je poslala ve zbraních na Ukrajinu a nebudou se podřizovat velkým politickým frakcím. Takže je jednoduché říct kašlu na to, vždyť to nic nezmění, ale pak ať nikdo nenadává u televize na to, jací europoslanci nás zastupují a co všechno pro Českou republiku neudělali.

I touto cestou chci všechny občany vyzvat, aby to zvážili. Hraje se o to, jestli se Evropa bude dál propojovat a necháme Evropskou komisi dělat, co chce, anebo šlápneme na brzdu, pokusíme se opravit to, co jde a pak se budeme bavit o tom, co dál.

Představte si, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je dneska vyšetřována za svůj podvod s vakcínami Pfizer v řádech stovek miliard, je schopná si říct znovu o mandát. Když zůstanete sedět doma, tak s největší pravděpodobností způsobíte, že si tam tato baba dalších pět let bude moct dělat, co chce a vyjednávat si další takové nesmyslné smlouvy.

Pokud se vám to nelíbí, pokud s tím nesouhlasíte, pokud to nechcete, tak vás prosím, abyste k těm volbám přišli a zvolili europoslance, kteří už nedovolí, aby byla v příštím období opět šéfkou komise.

KSČM je výrazným kritikem současné pětikoaliční vlády Petra Fialy. Jak byste jí charakterizovala?

O současné vládě si myslím jediné, pro většinu občanů ČR neudělala vůbec nic. Vzala peníze důchodcům, bere zaměstnancům, bere všem a jediný, komu dává a kdo evidentně bohatne, jsou nadnárodní korporace banky, energetické společnosti, farmaceutické firmy, mobilní operátoři a další. Znamená to, že tahle koalice vznikla v podstatě proto, aby se Česká republika mohla z pozice těchto firem dále drancovat, aby dál mohly vyvádět obrovské zisky do zahraničí, aby dál mohly šmelit, vyvádět obrovské dividendy, aby si dál mohly účetními transakcemi snižovat své zisky a nemusely tady odvádět takové daně. To je důvod vzniku současné vládní koalice.

Tady ale žijí miliony důchodců, zaměstnanců, lidí, kteří chodí ráno do práce a kteří by si zasloužili mít vládu, která se o ně postará. Jediné, co tahle vláda umí, je na těchto lidech šetřit, brát jim peníze a zároveň je v podstatě přelívat těm, kteří už dneska mají tolik, že kdyby už nic nevydělali, tak nemají šanci dalších 20 životů ty své peníze spotřebovat. Je to zhovadilost, je to velmi chybné pro budoucnost, protože vláda likviduje střední třídu, která je pilířem každého státu, každé ekonomiky. Navíc to, co dělá v zahraniční politice, je natolik ostudné, že se z toho budeme vymaňovat velmi těžko v budoucnu, protože věci, které uzavírá, ať už je to nesmyslný nákup F-35a zadlužení o 400 miliard, anebo smlouva s Američany na 10 let, tak to jsou všechno věci, které bude velmi těžké nějakým způsobem změnit.

Tahle vláda nám nelikviduje budoucnost na následující rok a půl do dalších voleb. Likviduje nám budoucnost na další desetiletí. Takže každý další den jejich kroků je jenom větší utahování šroubů a víc průserů, které způsobí. Za mě je to nejhorší vláda, kterou tahle země kdy zažila. Nejméně kompetentní. Je složená z lidí, kteří absolutně nerozumí věcem, které řídí, a kterým hlavně vůbec nejde o to, aby naše země na tom byla líp a aby se občanům v ní žilo líp.

Jana Dubničková

FOTO – autorka, Facebook a archiv KSČM

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. Jedním z kandidátů za Stačilo je Jiří Svoboda. Na tomto iportalu24 si můžete přečíst jeho program a něco o něm.Jiří Svoboda . Vypadá to že Jiří Svoboda kandiduje do EP proto, aby si on a jeho soudruzi, nebo kolegové , zvýšili plat na dvojnásobek a aby on a jeho kolegové-sportovci, získali další dotace ze státního rozpočtu . Jako fotbalista nemá tušení,že peníze představují hodnotu, kterou někdo vytvořil svou prací a do EP chce jít s tím že by se té hodnoty , on a jeho soudruzi , mohli zmocnit.
    Tak si ho do EP zvolte spolu se SPOLU.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy