Konzervativci Green Deal shodit nedokázali, vytočili ale Gretu Thunbergovou

Zákonodárci Evropského parlamentu ve středu v mimořádně těsném hlasování vyslali svým konzervativním kolegům vzkaz: Nezahrávejte si se Zelenou dohodou (Green Deal), napsal server POLITICO.

Výsledek, který následoval po bouřlivé debatě, ukázal, že europoslanci odvrátili snahu pravicových stran, která vyvolala silnou politickou polarizaci, a pokus se zničit legislativu EU zaměřenou na takzvanou obnovu přírody.

Byl to nepříjemný závěr pro předsedu Evropské lidové strany Manfreda Webera, který po celé měsíce spřádal plány, jak zajistit, aby Parlament návrh torpédoval, přičemž argumentoval v rozporu s vědci a Komisí, že návrh zničí živobytí zemědělců a ohrozí potravinovou bezpečnost. »Bojovali jsme za své přesvědčení a byli jsme velmi blízko,« řekl Weber na tiskové konferenci a snažil se bagatelizovat porážku, při níž se 15 ze 176 poslanců EPP zlomilo a odmítlo návrh přímo zamítnout.
V kampani se Weber utkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, členkou EPP a původní architektkou Zelené dohody. Von der Leyenová, která si vysloužila kritiku levicových poslanců EP za to, že veřejně neobhajuje svůj stěžejní návrh v oblasti životního prostředí, se podle svého mluvčího Erica Mamera před hlasováním scházela s poslanci EP v soukromí.

Těsný výsledek ukázal, že rodící se aliance, kterou se Weber snažil vrátit návrh zákona zpět k rýsovacímu prknu a která zahrnovala podnikatelsky smýšlející liberály, konzervativce a krajní pravici, nebyla dostatečně silná na to, aby zablokovala jednu ze stěžejních evropských iniciativ.

Hlavní vyjednavač César Luena, člen Socialistů a demokratů, se po prvním pokusu EPP o zamítnutí zákona, který byl zamítnut pouhými 12 hlasy, rozesmál. »Je to obrovské vítězství,« řekl novinářům poté, co byl při druhém hlasování celý pozměněný návrh přijat 336 hlasy proti 300.

Hlasování však také poukázalo na křehkost většiny ve prospěch zelené agendy bloku a předznamenalo, že v budoucnu budou boje o klima probíhat ještě těsněji.

S tím, jak se Evropa posouvá doprava a jak hrozí, že strany zemědělců budou odebírat hlasy tradičním konzervativcům v zemích, jako je Nizozemsko, se objevují náznaky, že se ztenčují rezervy ve prospěch dalekosáhlých »ekologických opatření«.

EPP z hlasování vyšla s příslibem, že bude pokračovat v boji a zdvojnásobí své úsilí umístit na nové ekologické zákony, které jsou podle ní škodlivé pro ekonomiku, blokovací pojistky.

V rozhovoru s novináři Weber prohlásil, že středeční hlasování bylo pro Zelené »prázdným vítězstvím«, a uvedl, že »mnohé z našich obav jsou nyní akceptovány a mají většinovou podporu«.

Zákonodárci a účastníci kampaní upozorňovali, že vítězství levicové aliance přišlo za vysokou cenu: zbavilo návrh – který chce, aby země zavedly opatření, která by do roku 2030 vrátila alespoň 20 % mořských a suchozemských ekosystémů EU do přirozeného stavu – jeho ambicí.

»Velmi se nám ulevilo, že máme zákon,« řekla POLITICO Jutta Paulusová, vedoucí europoslankyně za Zelené v této oblasti, když vyšla z plenární místnosti. »Je lepší mít slabý zákon než nemít žádný.«

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová však nadšená nebyla. »Myslím, že je to hořkosladké vítězství,« řekla serveru POLITICO před sálem, kam dorazila, aby vyvinula tlak na zákonodárce. »Je absurdní, že musíme bojovat za minimum. Samozřejmě je pozitivní, že zákon prošel, ale teď je strašně ochuzený,« dodala. »Bez přírody není žádná budoucnost.«

Někteří zákonodárci se obávají, že se EPP nezastaví u obnovy přírody. Další části klíčové legislativy o zeleném údělu – například zákon o snížení používání pesticidů – pravděpodobně zůstanou v hledáčku EPP i před volbami v příštím roce, vzhledem k tomu, že se tato skupina snaží vystupovat jako obhájce zájmů zemědělců.

»Mohli bychom se dostat do podobné situace u dalších zelených složek, s velmi těsnou většinou,« řekla Paulusová a dodala, že doufá, že »EPP přehodnotí svou strategii a řekne: ‚Dobře, zkusme být konstruktivní‘.«

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy