Home Názory Já a Hemingway? Jsme dva Chcimíři!

Já a Hemingway? Jsme dva Chcimíři!

Možná jste si přečetli, že na mě byla ze strany ČAK podána kárná žaloba.

A to konkrétně za použití citátu klasického autora a bytostného pacifisty Ernesta Hemingwaye ve znění: »Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.«

A to i přesto, že byl doprovázen tímto citátem Benjamina Franklina: »Neexistuje dobrá válka nebo špatný mír.«

Jsem velmi zvědav, jak mi budou kolegové vysvětlovat, že nemohu zastávat pacifistické postoje a zejména kdy smím a kdy nesmím používat citáty slavných autorů. Osobně to považuji za jasný útok na článek 17 Listiny základních práv a svobod, neboť použití citátu obecně známých autorů (jež nota bene byly použity v historii už asi milionkrát) zcela jistě nemůže být vyňato z ochrany práva na svobodný názorový projev dle citovaného ustanovení Listiny. Samozřejmě jsem spolu s Klárou Samkovou, která mě v této věci zastupuje, připraven dovést tuto věc klidně až k Ústavnímu soudu.

Nejde ani tak o mě, jako o vymezení mantinelů svobody slova v naší zemi. Podle kárného žalobce jsem prý totiž uvedením těchto citátů nepřímo vyzval k zabití jmenovaných političek. Tento závěr je tak neuvěřitelně absurdní, že jej snad ani nemá cenu jakkoliv komentovat.

Ale přesto jsem zvědav, jak z toho ČAK vybruslí – s ohledem na znění daného citátu by totiž museli dospět k závěru, že Jana Černochová, Markéta Pekarová Adamová a Dana Drábová »těží z války a přispívají k jejímu vzniku«. Jinak by se jich totiž ten citát logicky nemohl týkat, že?

Každopádně už znovu zase žijeme v zemi, kdy musíte vážit nejen svá slova, nýbrž dokonce i použití klasického citátu v tom správném kontextu – jinak vám hrozí ztráta zaměstnání.

Z mého pohledu je evidentní, že se jedná o součást politického boje. A je opravdu smutné, že se k tomuto stavovská komora propůjčila. Napsat tenhle příspěvek kdokoliv jiný než já, tak by to nikdo samozřejmě ani na minutu neřešil. Tím jsem si jist.

Faktem ale je, že v téhle kauze nemohu prohrát. Buď mi nebude uložen žádný trest, nebo se potvrdí to, co tvrdím už delší dobu – že jsme zpět v totalitě, kdy už se nesmí používat ani slavné citáty, aby se to náhodou soudruhů v politbyru nedotklo.

Úplně nejvtipnější na téhle absurdní kauze je skutečnost, že kolegové daný citát, který byl v historii použit nesčetněkrát, absolutně nepochopili. On totiž Hemingway nevyzýval k tomu, aby byl někdo zastřelen, on svým výrokem jen vyjadřoval svůj absolutní odpor vůči válce a vůči všem, kteří ji podněcují. A v tom se s Ernestem zcela ztotožňuji. Holt jsme dva Chcimíři. No, vypadá to, že začal hon na Rajchla. Někdo se evidentně začíná bát toho, co máme naplánováno na září.

Jindřich Rajchl, předseda PRO

1 KOMENTÁŘ

  1. Fialový režim prostě porušuje lidská práva. Své o tom vědí Josef Skála, statečná paní učitelka Bednářová a mnozí další. Většina občanů se bojí otevřeně vyslovit svůj názor.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here