Korčok vs. Pellegrini. Druhé kolo slovenských prezidentských voleb má rozdané karty

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola prezidentských voleb na Slovensku je exministr zahraničí, podporovaný i českou vládnoucí garniturou, Ivan Korčok. S ním postupuje do druhého kola, které definitivně rozhodne o nové hlavě státu, i šéf tamního parlamentu a zástupce vládní koalice Peter Pellegrini. Po sečtení 100 procent hlasů získal Korčok 42,51 procenta, Pellegrini 37,02 procenta.

Byl to zvláštní den u našich východních sousedů. Slovenští fotbalisté dnes v přípravném duelu podlehli doma 0:2 Rakousku a zapsali se negativně do sportovní historie. Soupeřův středopolař Christoph Baumgartner totiž gólem na 0:1 vsítil gól již po šesti sekundách od úvodního hvizdu a dal tak nejrychlejší branku historie reprezentačních zápasů. 

Slovensko ale dnes žilo něčím zcela jiným – prezidentskými volbami, které jsou na rozdíl od těch českých jednodenní. Měly skončit ve 22.00, ale protáhly se o půl hodiny. Důvody? V jedné volební místnosti člen volební komise zkolaboval, ve druhé přišel jiný pozdě. I takové věci přinášejí volby…

Ale pak se šlo už na sčítání, které bylo na Slovensku díky elektronickému podání rychlé, asi jako branka Rakušanů v dnešním fotbalovém duelu.

»Podařilo se mi zachovat si tvář. V kampani jsem byl takový, jaký skutečně jsem,« uvedl Pellegrini pro portál hnonline při příchodu do svého volebního štábu. A ve své taktice hodlá postupovat i v kole druhém, jež definitivně určí slovenskou hlavu státu. »Nechci sklouznout k agresivním útokům,« nechal se slyšet Pellergini.

Vítěz prvního kola Korčok prohlásil, že má protichůdné pocity. »Prvním je napětí z výsledku a druhým úleva, že to již není v mých rukou,« prohlásil. »Chtěl bych poděkovat politickým stranám, které mi dali podporu, jako občanskému kandidátovi. A také dobrovolníkům a dobrovolničkám. Bez nich bychom se do tohoto dobu nikdy nedostali,« připojil Korčok. Distancoval se od politiky současné slovenské vlády, jež podle něj pálí mosty se zahraničními partnery, včetně České republiky.

»Do druhého kola to bude zajímavé. Někdy se stane, že vítěz toho prvního uspěje, a někdy mu to naopak nepomůže. Pan Korčok řekl, že bude pokračovatelem mandátu prezidentky Čaputové, a teď je otázka, jestli to bude pro voliče dobrý či špatný vzkaz,« dodal Pellegrini. »Peter Pellegrini je pro Slovensko lepší řešení než Ivan Korčok,« připojil svůj vzkaz slovenský premiér Robert Fico.

Končící prezidentka Zuzana Čaputová, jež odvolila v Penzinku, popřála Slovákům hlavu státu, která bude ctít a chránit slovenskou ústavu. Přála by si, aby jako první navštívila Českou republiku. Slovenské volby dnes rezonovaly i velkou protivládní demonstrací na Václavském náměstí. »Tak jako Slováci dnes vyprovodí paní Čaputovou, doufám, že my brzy vyprovodíme i Petra Pavla,« nechal se slyšet šéf strany PRO, jež za akcí v centru Prahy tradičně stojí, Jindřich Rajchl.

O post slovenského prezidenta se ucházelo devět mužů. Třetí skončil bývalý ministr spravedlnosti a někdejší předseda slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin. Právě na jeho voĺičích bude záležet a předpokládá se, že budOU preferovat Pellegriniho. »Většina voličů preferuje prezidenta, který nebude zatahovat Slovensko do války, ale toho, co si přeje mír,« dodal Pellegrini.

K volbám přišlo přes 51,9 procenta voličů, podobně jako v prvním kole voleb před pěti lety. »Podle průzkumů to vypadalo, že je to jasné pro Pellegriniho. A možná mnozí jeho příznivci s tímto vědomím nešli k volbám, teď je otázka, jak to bude v druhém kole,« zhodnotil volby předseda ČSSD Jiří Paroubek.

»Teď Slováky čekají neskutečné dva týdny masírky. Budou se jí účastnit média, kulturní fronta a v pozadí Brusel a Washington. Očekávám, že stranou nezůstane ani vrchní český signalista Fiala a hradní vojáček. To poslední, co by si tito všichni mohli přát, je, aby Slovensko potvrdilo svůj SMĚR. Slovákům přeji dostatek sil těmto tlakům čelit,« napsala na svém Facebooku Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM a europoslankyně.

(pk)

FOTO – Facebook

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Škoda že nepostoupil jediný kvalitní kandidát Štefan Harabin.
    Vypadá to, že Slováci si zvolí Korčoka, což je slovenská verze válečného zločince Pavla. V tom případě se mají Slováci na co těšit. Už měli válečného zločince Čaputovou a asi jim to nestačilo. Chtějí Slováci v těchto sr*ačkách setrvávat i nadále.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy