Korespondenční volby? Zuří nejen parlamentní, ale i mimosněmovní opozice

Zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je nejen snahou udržet pětikoaliční vládu u moci a oslabit opoziční hnutí ANO a SPD, ale zároveň i cestou, jak znovu devalvovat vlastenecké a levicové hlasy, kterých například v posledních parlamentních volbách v roce 2021 propadlo více než milion, protože strany a hnutí jako Přísaha, ČSSD, KSČM, Trikolora či Volný Blok nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, a mainstreamová média o nich či o jejich nástupcích ani dnes nereferují pozitivně, pokud jim vůbec dávají prostor.

»Naši krajané žijící v cizině jsou tak pod vlivem jednostranné provládní propagandy, přitom si užívají výhod bohatých sociálních států vesměs západní Evropy. Čeští občané běžně nemají tu životní úroveň, kterou má převážná většina z těch 700 tisíc lidí, z nichž velká část žije v nejvyspělejších částech Evropy. Je to opravdu neférový trik, kterým se má změnit politická mapa republiky a prolongovat život této zcela neschopné vlády,« upozornil ve včerejším rozhovoru pro iportaL24.cz expremiér a předseda levicového spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek.

K návrhu na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí nechá koalice svolat mimořádnou sněmovní schůzi. Mohla by začít zhruba za dva týdny. Tento týden návrh koaličních poslanců podpořila vláda. Volbu by mohli Češi v zahraničí poprvé využít ve volbách do Sněmovny v roce 2025. Od roku 2026 by měli dopisem hlasovat také v prezidentských a evropských volbách.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by se korespondenční volba dotkla asi 300 000 lidí. »Věřím, že v Poslanecké sněmovně nakonec přes všechny ohlašované obstrukce tato správná věc projde a bude prosazena,« uvedl Fiala.

Zabránit tomuto kroku hodlají jak hnutí ANO, tak SPD. »Vláda, které rozhodně důvěřují 2 % lidí, přichází s návrhem změny volebního zákona. Ten má jediný cíl – udržet je u moci. Místo toho, aby pětikoalice řešila skutečné problémy ČR, zoufale hledá nové voliče. A pro jistotu především ty, kteří dlouhodobě nežijí v ČR,« napsal na síti X stínový předseda vlády ANO Karel Havlíček.

SPD řadí předlohu k těm, jejichž schvalování hodlá důsledně brzdit. »Předložený zákon je v rozporu s Ústavou, protože popírá tajnost a rovnost volby. Vláda chce ohnout volební zákon, který funguje velmi dobře, aby se za každou cenu udržela u moci,« kritizuje předseda SPD Tomio Okamura. Jeho strana půjde do nadcházejících evropských voleb v koalici s Trikolorou Zuzany Majerové.

Čtěte také: Vládní koalice chce zavedením korespondenční volby ohnout volební zákon

Kritikou nešetří ani mimoparlamentní opozice. »KSČM je jednoznačně proti. Důvodů je celá řada, a tím hlavním je, že není zaručena tajnost volby,« uvedl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča.

»Volit v zahraničí může přibližně cca 600 000 občanů, kteří se svobodně rozhodli žít, či vycestovat mimo ČR. Pro tuhle menšinu, je překážkou obětovat jeden den v roce a volit budoucnost země, kterou opustili. A pro tuhle skupinu lidí, plivne pětikoalice na bezpečnost voleb a tím i na celý národ,« připojil pro iportaL24.cz David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV, jejíž část tvoří bývalí členové Volného Bloku.

»Kde je korespondenční volba, tam je i podvod. Oni ji nezavádějí proto, že jim jde o pohodlí voličů v zahraničí, ale proto, aby se udrželi za každou cenu u koryt,« uvedl předseda PRO Jindřich Rajchl.

Poněkud mírnější rétoriku volí hnutí Přísaha, ačkoli jeho předseda Robert Šlachta dnes pro iportaL24.cz uvedl, že je proti zavedení korespondenční volby. »V zásadě nám nevadí, ale v této době jsme proti. Není totiž zajištěné, aby nedošlo k zneužití volby. Souhlasím, že volby by byly jednodušší pro spoluoobčany venku, aby odvolili v maximálním množství, ale existuje velké riziko z hlediska bezpečnosti. To se týká všech zemí, kde se to zkoušelo. Volby by pak byly jednoznačně znevěrohodňovány, což nahrává protisystémovým lidem, kteří chtějí všechno zpochybňovat. A demokratické volby by se nikdy neměly zpochybňovat,« řekl Šlachta.

Čtěte také: Korespondenční volba odporuje principům tajné volby

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle návrhu mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu, včas o hlasování poštou požádají a nahlásí adresu, na kterou chtějí poslat doručovací a hlasovací obálky a identifikační lístek. Na nich volič stvrdí podpisem, že hlasoval sám za sebe. Volební lístek si vytisknou z informačního systému správy voleb, vloží do hlasovací obálky a tu pak s identifikačním lístkem do doručovací obálky, kterou odešlou zpět zastupitelskému úřadu. Okrskové volební komise v cizině otevřou po ukončení hlasování doručovací obálky a s pomocí identifikačních lístků zaznamenají ve voličských seznamech účast voliče.

Vlastenecké strany se navíc téměř unisono domnívají, že lidé, kteří mají české státní občanství, ovšem trvale žijí v zahraničí, by neměli zasahovat svými hlasy do českých voleb. »Člověk, který tady nežije, není uživatelem svého rozhodnutí a nenese následky své volby,« uvedla pro iportaL24.cz například předsedkyně Aliance národních sil Vladimíra Vítová. Více čtěte zde.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Chystá se další podvod na tomto státu, který nemá obdoby od časů Havlova lhaní a puče v roce 1989 v podobě jakýchsi korespondenčních voleb. Že se chystá podvod je zřejmé z toho, s jakou vervou a vehemencí se to snaží prosadit Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel. Jistě se dočkáme toho, že to posvětí český Ústavní soud, jako posvětil Rychetský podvod s volbami v roce 2021 ve prospěch Fialy a Rychetského Pětikoalice.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy