Vládní koalice chce zavedením korespondenční volby ohnout volební zákon

Vláda je zcela odtržena od hospodářské reality a žene Českou republiku do pasti hospodářské stagnace a nejdelší krize poptávky v novodobé historii. Na tiskové konferenci před dnešním jednáním Poslanecké sněmovny to řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Šok podle ní zažijí nejen firmy, ale také miliony zaměstnanců.

»Novoroční cenové šoky u elektřiny a plynu způsobené nepromyšlenými a ukvapenými vládními kroky teprve klepou na dveře, ale napříč celou Českou republikou už teď zavírá jedna firma za druhou,« prohlásila Schillerová. Jako příklad uvedla zpracovatele masa nebo sklárny. Právě nyní ohlásila Sklárna Květná ve Strání, že po 230 letech uzavírá koncem ledna 2024 ruční výrobu skla. Výpověď dostane 85 zaměstnanců.

Vláda je podle Schillerové zcela odtržena od hospodářské reality a žene Česko do pasti hospodářské stagnace a nejdelší krize poptávky v novodobé historii.

Šok podle ní vedle firem zažijí také miliony zaměstnanců, kterým v únoru poprvé klesne jejich čistá mzda. Schválený konsolidační balíček totiž zavádí nemocenskou, která podle předsedkyně opozičního klubu zaměstnancům s průměrnou mzdou sebere několik tisíc korun ročně. »A to vše v situaci, kdy v důsledku vládních kroků zdražuje teplo pro domácnosti o šest a více procent, kdy milionům domácností zdraží elektřina o desítky procent, kdy obchodníci varují, že vládní politika je nutí zdražit potraviny o dalších sedm a víc procent, kdy v důsledku daňového balíčku a zvýšení DPH na dopravu oznamují dopravní podniky zdražení jízdného,« dodala Schillerová.

Likvidace jednoho z nejlépe fungujících volebních systémů

Za zoufalý krok vlády, jak se udržet navzdory sílící domácí nespokojenosti za každou cenu u moci, pak označila snahu prosadit korespondenční volbu. »A to i za cenu likvidace jednoho z nejlépe fungujících volebních systémů na světě,« uvedla Schillerová. Návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí minulý týden předložili koaliční poslanci. Týká se prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Češi v cizině by poprvé mohli hlasovat dopisem ve volbách do Sněmovny v roce 2025.

»Aby se mohly vládní strany ve své zoufalosti ucházet o domnělé desetitisíce hlasů krajanů v zahraničí, kterých se jejich zhoubné kroky ještě nedotkly,« zdůvodnila Schillerová koaliční snahu. ANO proto apeluje na vládní koalici, aby »nezneužívala své aktuální většiny v Poslanecké sněmovně k prosazení zásadních změn volebního systému ke svému vlastnímu domnělému prospěchu«.

»Uvažované změny nejenže vyžadují změnu Ústavy, ale dalece přesahují jedno volební období a ČR nemůže být v důsledku tvrdohlavosti a zoufalosti potápějících se politických stran vystavena situaci, kdy se bude volební systém měnit s každými novými parlamentními volbami,« míní Schillerová. Vyzvala vládní pětikoalici, aby se v první řadě zabývala řešením reálných a palčivých problémů ČR.

Vláda se snaží za každou cenu udržet u moci

Se zavedením korespondenční volby nesouhlasí ani další opoziční hnutí SPD. Podle jejího předsedy Tomia Okamury je předložený zákon v rozporu s Ústavou, protože popírá tajnost a rovnost volby. »Chtějí ohnout volební zákon, který funguje velmi dobře,« prohlásil Okamura, podle něhož se vláda snaží za každou cenu udržet u moci.

Zavedení korespondenční volby nepreferuje ani KSČM. »Opravdu to není návrh, který by si zasloužil podporu, naopak, je ho třeba zcela odmítnout,« řekl před časem pro iportaL24.cz bývalý předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Návrh podle něj odporuje principům tajné volby. Při korespondenční volbě nelze podle Filipa zajistit, aby nedocházelo k ovlivňování voliče, a také tím, že doručení volebního lístku je svěřeno veřejné dopravě, není možné zajistit, aby s ním nebylo manipulováno a aby nikdo nenarušil doručení lístku sčítací komisi. »Takže ty dva základní principy, tajnost volby a nemožnost manipulace, nejsou při korespondenční volbě zajištěny, proto to nemůže být volba, která by odpovídala ústavním principům,« dodal Filip.

Proti zavedení korespondenční volby se pro iportaL24.cz vyjádřil také bývalý premiér Jiří Paroubek. »Hlasování, pokud má být tajné, tak nemůže být korespondenční. Možnost manipulace hlasování je v tomto případě mnohem větší, než u voleb tak, jak je známe. Pravice si myslí, že touhle volbou se tady uchovají na věčné časy,« uvedl. Čeští občané v zahraničí žijí podle něj v úplně jiných podmínkách, a neměli by tedy hlasovat o záležitostech, o kterých nevědí vůbec nic, nebo jenom velmi málo. »Je to vlastně docela nesvědomitý návrh,« míní Paroubek.

Koalice očekává, že uspěje

Předseda STAN Vít Rakušan se pozastavil nad tím, že proti korespondenční volbě vystupuje hnutí ANO, které ji v minulém volebním období rovněž chtělo prosadit. »Náhle je opoziční hnutí ANO nepřítelem. Já se jenom ptám, čeho se bojí?« řekl novinářům. Očekává, že hnutí se po přijetí tohoto zákona obrátí na Ústavní soud. »Samozřejmě očekáváme, že bude rozporována ústavnost tohoto kroku. Lidé, kteří mají trvalé bydliště v cizině, nicméně jsou občany ČR, mají mít jednoduchý přístup k rovnému volebnímu právu jako takovému, takže my věříme, že uspějeme,« uvedl Rakušan.

Koalice si dala zavedení korespondenční volby jako hlavní úkol pro příští rok, aby se tak mohlo volit už ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy