Kulový blesk. Velká výměna v českých chovech zubrů pomůže zvýšit genetickou pestrost stád

Převozem dvou zubřích býků z bývalého vojenského prostoru Milovice ve středních Čechách do obory Židlov v Libereckém kraji začala rozsáhlá výměna a převozy zubrů v českých chovech. Jejich výsledkem bude genetické oživení dvou nejvýznamnějších chovů zubrů v České republice a založení nového chovného stáda na Lipně. Akce se týká celkem čtyř krajů.

»I přes velmi náročné podmínky se nám podařilo odchytit dva plánované býky. Samci ve věku dvou a tří let byli úspěšně vypuštěni v oboře Vojenských lesů a statků v Židlově,« vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci. Šance na úspěch přitom nebyly vysoké. »Po dlouhodobých deštích je terén tak podmáčený, že technika zapadala do bahna a bylo velmi obtížné se ke zvířatům v těchto podmínkách dostat,« doplnil Dostál.

Výměna zvířat pomůže zvýšit genetickou pestrost stád. »Chov v Židlově patří k nejvýznamnějším u nás, jsme velmi rádi, že jsme mohli s tamní oborou zvířata vyměnit,« navázal Dostál. Z milovické rezervace již v minulosti odjeli zubři do rezervace u Rokycan, ale i do zahraničních rezervací ve Francii nebo Nizozemí.

Součástí současných přesunů zvířat bude vznik nového chovu na Lipně v jižních Čechách. Právě tam odjedou dvě samice ze Židlova, které doplní další dvě zubří jalovice ze Zooparku Chomutov v Ústeckém kraji. »Cílem je, aby nově vzniklý chov zubrů na Lipně byl geneticky co nejpestřejší. Zubři byli po první světové válce člověkem v přírodě vyhubeni a přežili jen v chovech v zajetí. Všechna zvířata pocházejí z pouhých dvanácti jedinců a vzácnější bělověžská linie, chovaná v Milovicích i v Židlově, pochází dokonce z pouhých sedmi zakladatelů. Proto je při sestavování nových stád třeba dbát na co největší genetickou variabilitu,« uzavřel Dostál. Čtyři samice ze dvou různých chovů pak na Lipně doplní samec z milovické rezervace. Milovická stádo zubrů je se 43 zvířaty největší v ČR. Na Lipně je již od loňského jara stádo divokých koní.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy