Strany dosáhly pokroku v jednáních o propuštění rukojmích držených Hamásem

Americké, egyptské a katarské úřady předložily na jednáních v Paříži izraelské straně nový, podrobnější návrh dohody o propuštění rukojmích držených palestinským radikálním hnutím Hamás. Informoval o tom portál Axios s odvoláním na své zdroje.

Podle nich bylo v konzultacích dosaženo pokroku poté, co Izrael obdržel návrh, podle něhož by Hamás propustil přibližně 40 rukojmích výměnou za šestitýdenní příměří a propuštění stovek palestinských vězňů v Izraeli. Pokrok by mohl vést k vážnějším rozhovorům o dohodě v příštích několika dnech. Podle portálu se washingtonská administrativa snaží dosáhnout dohody před muslimským svatým měsícem ramadánu, který v roce 2024 začíná 11. března. Pokud izraelské úřady předběžné dohody schválí, budou v následujících dnech probíhat konzultace, během nichž budou strany jednat o podrobnostech dohody.

Jak navíc portál poznamenává, washingtonská administrativa požádala Izrael, aby zastavil útoky na policisty z Pásma Gazy podřízené Hamasu, kteří doprovázejí kamiony s humanitární pomocí. Bílý dům varoval, že problémy s pořádkem výrazně zhorší humanitární krizi v enklávě. Zdroje Axiosu uvedly, že Washington se obává, »že se Gaza mění v (somálské hlavní město) Mogadišo«, protože ozbrojené gangy napadají a rabují kamiony s humanitární pomocí. Podle amerických představitelů americká administrativa na tento problém Izrael upozorňuje již několik měsíců.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy