V Nepálu při přistání havarovalo letadlo, zemřelo nejméně 68 lidí

AKTUALIZUJEME

Dnešní havárie letadla nepálské společnosti Yeti Airlines se 72 lidmi na palubě má nejméně 68 obětí, Informovala o tom s odvoláním na policii agentura AFP. Mluvčí letecké společnosti v aktualizovaném prohlášení oznámil, že na palubě cestovalo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny.

Nepálský premiér Pušpa Kamál Dahal svolal mimořádné zasedání vlády. Na záchranných pracích se podílí na 300 policistů a také příslušníci armády, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Na záběrech z místa neštěstí jsou vidět plameny stoupající z trosek. Nepálská televize ukázala také záběry davů lidí, kteří se v blízkosti havárie shromáždili.

Khum Bahádur Chhetri letadlo pozoroval ze střechy svého domu a agentuře Reuters popsal dráhu stroje před nehodou. »Viděl jsem, jak se letadlo třese, pohybuje se doleva a doprava a pak se náhle jeho příď prudce sklonila a stroj spadl,« řekl. Dodal, že místní obyvatelé odvezli dvě osoby do nemocnice.

»Polovina letadla leží na svahu,« řekl agentuře Reuters Arun Tamu, jeden z místních, který na místo dorazil několik minut po pádu letounu. »Druhá polovina spadla do soutěsky řeky Seti,« dodal. Na druhé z míst se záchranáři dostávají jen s potížemi.

List The Kathmandu Post napsal, že letadlo havarovalo mezi mezinárodním letištěm v Pokhaře a starým letištěm v tomto městě. Jedno z videí zveřejněných na Twitteru naznačuje, že se tak stalo při přistávacím manévru. Pokhara je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú.

Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem – zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Mezi 72 lidmi na palubě byly čtyři členové posádky a dva kojenci, uvedl mluvčí letecké společnosti. Zhusta používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo; firmy se k havárii zatím nevyjádřily.

Flotila Yeti se podle webu aerolinek skládá ze šesti takových strojů včetně toho, který se zřítil. Společnost se označuje za předního domácího dopravce. Vlastní také společnost Tara Air a obě společně nabízejí »nejširší leteckou síť« v Nepálu, uvádí Yeti.

Evropská unie od roku 2013 zakázala nepálským leteckým společnostem vstup do svého vzdušného prostoru s odvoláním na obavy o bezpečnost.

V Nepálu se nachází osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Řada letišť leží v místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Dnešní havárie je nejsmrtelnější od března 2018, kdy se při přistání v Káthmándú zřítilo turbovrtulové letadlo Dash 8 společnosti US-Bangla, které letělo z Dháky. Podle služby Aviation Safety Network tehdy zahynulo 51 ze 71 lidí na palubě.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy