Home Domácí Maloobchod po půldruhém roce propadu asi dosáhl dna, k hladině má ale...

Maloobchod po půldruhém roce propadu asi dosáhl dna, k hladině má ale daleko

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Propad reálných mezd a tedy i kupní síly domácností se dál negativně projevuje i v obchodech. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se sice tržby maloobchodu v listopadu po půldruhém roce poklesu meziročně mírně zvýšily o 0,9 procenta (v říjnu ještě o 1,4 % klesly), srovnávací základna ovšem byla hodně nízko – loni v listopadu se totiž maloobchod propadl o 8,7 %. Proti předchozímu měsíci se pak tržby v listopadu zvýšily o jedno procento.

»Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. I nadále však pokračoval pokles tržeb za prodej potravin,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ. Tržby za pohonné hmoty podle statistiků v listopadu vzrostly o 3,7 % a za nepotravinářské zboží se zvýšily o 1,3 %, za potraviny ale klesly o 0,7 %.

Tržby ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím meziročně vzrostly o 9,9 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 7,2 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,6 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,3 %. Naopak o 6,5 % klesly tržby v prodejnách s výrobky pro domácnost a o 6,2 % v prodejnách s oděvy a obuví. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se pak snížily o 1,4 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin klesly o 0,7 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se naopak tržby zvýšily o 9,3 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly o 5,6 %.

Motoristický segment dál roste

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v listopadu meziročně zvýšily o 4,7 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 4,4 % a za opravy motorových vozidel stouply o 5,7 %. Meziměsíčně se tržby v motoristickém segmentu zvýšily o 0,8 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here