Home Pel mel Věda a příroda Výskyt rakoviny u mladé generace celosvětově stoupá

Výskyt rakoviny u mladé generace celosvětově stoupá

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Američtí lékaři zaznamenali rychlý nárůst případů rakoviny mezi mladými lidmi po celém světě, především v Severní Americe, západní Evropě a Austrálii. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Podle jeho informací se počet zjištěných pacientů s rakovinou mladších 50 let za 19 let sledování (2000-2019) zvýšil o 12,8 %. »Pacienti jsou stále mladší. Je to pravděpodobně způsobeno nějakou změnou životního prostředí, naší stravou, léky nebo něčím, co jsme zatím neidentifikovali,« komentovala statistiku pro publikaci Andrea Chercheková, lékařka z Memorial Sloan-Kettering Cancer Centre v New Yorku. Její postřeh potvrdila i Monique Garyová, ředitelka onkologického oddělení nemocnice Grand View Health v Pensylvánii. »Setkáváme se se stále větším počtem případů rakoviny u mladých lidí. Ty neodpovídají klasické představě, že rakovina je nemocí starých lidí,« řekla.

Vědci testují mnoho hypotéz, které by mohly tento trend vysvětlit, od sedavého způsobu života až po přítomnost mikroplastů v ovzduší. Zejména již byla potvrzena souvislost mezi častou konzumací sladkých nápojů v období dospívání a vyšším rizikem vzniku rakoviny. Vědci upozorňují, že existuje také souvislost mezi nadváhou a vznikem některých druhů rakoviny.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here