Mladé páry z obavy o budoucnost odkládají rodičovství

Porodnost v Česku dlouhodobě klesá, minulý rok tento trend potvrdil. Podle Českého statistického úřadu se loni v ČR narodilo přibližně 91 000 dětí, což je nejméně za posledních 22 let. Mladé páry trápí obavy o budoucnost a rodičovství odkládají na později. Vyšší věk ale může početí zkomplikovat. Pomoc tak nakonec hledají na klinikách asistované reprodukce.

Kliniky jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale nezachrání. »Průměrný věk žen, které se na naše kliniky obrací, stále roste. Nejčastěji k nám přichází až v 36 letech. Řadě z nich umíme pomoci, už ale nestihnou mít tolik dětí, kolik by si přály. Umělé oplodnění (IVF) tak sice mnoha párům splní sen o kompletní rodině, populační křivku ale zásadním způsobem nezvrátí,« uvedl vedoucí lékař Reprofitu a vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP Pavel Otevřel.

Loni se v tuzemsku počet živě narozených dětí meziročně snížil o 10 %. Porodnost sice klesá už delší dobu, ročník 2023 je ale podle Českého statistického úřadu populačně nejslabší za posledních 22 let. »Lidé vnímají citlivě všechny krize, které se kolem nich dějí. Bojí se do současného světa přivést potomka. Přirozený odklad dětí na pozdější věk, k němuž dochází například kvůli vysokoškolskému vzdělání nebo možnostem cestování, násobí v poslední době válka a klimatická úzkost, kterou u klientů pozorujeme stále častěji,« vysvětlil Otevřel.

»Mladé páry se bojí také vysokých hypoték a rostoucích cen potravin a zboží,« doplnila IVF specialistka z ostravské kliniky Reprofit Kateřina Mrkvová.

Šance na otěhotnění po 37. roce věku výrazně klesá

Úbytek dětí podle odborníků souvisí také s tím, že k většímu poklesu porodnosti došlo i na začátku 90. let. Právě tato generace je teď v plodném období.

S přibývajícími roky u žen dochází ke snížení kvality vajíček, a tedy i plodnosti. Mnohé spoléhají na pomoc v podobě asistované reprodukce, ani ta však není všespásná. »Umělé oplodnění už dávno není tabu. Ženy si ale často neuvědomují, že pokud k nám přijdou ve 38 letech, nemají už tak velkou zásobu kvalitních vajíček a mohou už mít jiná přidružená onemocnění. Šance na otěhotnění po 37. roce věku výrazně klesá,« zdůraznila Mrkvová. S návštěvou lékaře by podle ní neměly otálet páry, kterým se nedaří počít déle než půl roku.

Jednou z cest k úspěšnému založení rodiny v pozdějším věku může být i zmrazení vajíček či spermií, tzv. social freezing – u žen ideálně do 30 let věku. Odborníci se shodují, že v této oblasti stále chybí dostatečná osvěta.

Kromě porodnosti v ČR dlouhodobě klesá také úhrnná plodnost – počet narozených dětí připadajících na jednu ženu. »Pro přirozenou obnovu populace je potřeba reprodukční číslo 2,1. U nás se ale v současné době pohybujeme okolo hodnoty 1,66. Za dvě až tři generace to bude obrovská komplikace, protože ve světě nebude dostatek mladých lidí na uživení těch starších,« varoval Otevřel.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy