Moudrá vláda by připomínky k balíčku posoudila a zohlednila, míní odbory

Strakonice, Ostrava, Zlín, Praha. To jsou města, v nichž proběhnou ještě do konce prázdnin protestní akce proti vládnímu balíčku k ozdravení financí. Organizovat je budou odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů. Pokud se svými návrhy na úpravu balíčku u vlády neuspějí, plánují další protest na září. Novinářům to po dnešním jednání rady ČMKOS řekl předák centrály Josef Středula.

Odbory vládní balíček od počátku kritizují. Od poloviny května jsou ve stávkové pohotovosti. S vládou o připravovaných opatřeních jednali zástupci odborů minulý týden, k provedení zásadních změn se jim však vládní politiky nepodařilo přesvědčit. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po jednání řekl, že kabinet žádné zásadní změny v balíčku nechystá. Podle Středuly by »moudrá vláda« připomínky k balíčku posoudila a zohlednila. »Pokud je vláda moudrá, tak to změní, pokud ne a nevyslechne, tak to bude problém konstatoval dnes odborový předák.

Vláda by měla soubor desítek novel k ozdravení financí projednávat 28. června. Poté ho pošle do Sněmovny. Středula informoval, že postup odborů směřuje k tomu, aby poslanci provedli v konsolidačním balíčku změny. Jednat chtějí s opozičními i koaličními zákonodárci.

Ještě do konce prázdnin odbory zorganizují čtyři protestní akce. První se uskuteční už zítra od 18 hodin ve Strakonicích, kde svaz KOVO pořádá pochod. O týden později, tedy 27. června od 15 hodin svaz organizuje shromáždění v Ostravě. Ve stejný den od 16 hodin se uskuteční také protestní pochod ve Zlíně. Odboráři ze svazů veřejného sektoru pak vyrazí na své shromáždění do Prahy ve čtvrtek 29. června.

Lidé jsou ochotni jít ještě dál

»Budeme se soustředit na další časový úsek, a to je září letošního roku. Buď se věci změní, nebo budou pokračovat a situace se může ještě vyhrotit,« uvedl Středula. Zdůraznil, že aktivita lidí je »opravdu veliká«, jsou podle něj ochotni jít ještě dál.

Odbory si stěžují také na nedostatečnou komunikaci vlády. Ta podle Středuly nevede skutečný dialog, ale spíš monolog. »Sociální dialog má být s cílem dohodnout se,« prohlásil.

Předáci ČMKOS navrhují, aby debatu vlády, odborů a zaměstnavatelů o podobě konsolidačního balíčku moderoval prezident Petr Pavel. Středula řekl, že ho o to už žádal při posledním setkání. Po schůzce s hlavou státu na konci dubna uvedl, že se jednání tripartity bude účastnit i zástupce prezidentovy kanceláře. Další tripartitní zasedání se má konat 10. července.

Podle odborářů z ČMKOS míří vládní konsolidační záměry proti zaměstnancům a důchodcům. Výhrady mají hlavně ke změnám DPH, zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance či rušení daňových slev u zaměstnaneckých benefitů. ČMKOS přišla s vlastním návrhem 12 kroků. Celkový přínos odboráři spočítali na 151,5 až 163,5 miliardy korun. Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve řekl, že odborářské návrhy nejsou realistické a konsolidaci veřejných financí by nezajistily.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy