Před úřadem vlády v Praze se konala demonstrace stovek nespokojených farmářů

AKTUALIZOVÁNO

Před úřadem vlády v Praze se dnes uskutečnila demonstrace zemědělců. Na místě podle odhadu zpravodajů bylo několik stovek lidí. Mluvčí Agrární komory Barbora Pánková ráno uvedla, že na protest se chystá asi 4000 lidí. Po skončení akce se jeden z protestujících dostal za zátarasy před úřadem vlády a policie jej zadržela, jinak byla demonstrace klidná. Zemědělci nyní se svou technikou odjíždějí z prostoru před Strakovou akademií a ze shromaždiště na Letenské pláni.

Prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha na demonstraci zopakovali, že vláda nehájí zájmy českých zemědělců a neplné své sliby. Tuzemské zemědělství se podle nich nachází v kritickém stavu a farmáři už nemají kam ustupovat. Mezi demonstrující přišel také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Lidé na něj pískali a pokřikovali Demisi nebo Výborný do hnoje.

Doležal i Pýcha se dnes opět postavili proti levnému dovozu ze třetích zemí, a to především obilí z Ukrajiny. Roste podle nich ale také import obilovin a olejnin z Ruska. Proti dovozu ze zemí, které nemusí splňovat stejné podmínky jako ty v Evropské unii, je potřeba zemědělce bránit, protože jinak ztrácejí svou konkurenceschopnost, uvedli.

Vláda podle Doležala a Pýchy dále zhoršila situaci zemědělců tím, že zvýšila daň z nemovitosti nebo sociální pojištění. Není také pravda, že se snaží snižovat byrokratickou zátěž, ta naopak roste, řekli. Pýcha dnes uvedl, že zemědělci bojují o svou existenci a za svou práci nedostávají adekvátně zaplaceno. »Slyšíme jenom sliby,« řekl.

Jeden ze zemědělců dnes před úřad vlády a na přilehlé tramvajové koleje vysypal hnůj, a omezil tak provoz MHD. Policisté ho zadrželi, je podezřelý z několika přestupků. »Přivezli jsme vám kus venkova, protože ty lidi, co tady dneska jsou, pracují od rána do večera, aby uživili tenhle národ,« řekl Pýcha. Hromadu hnoje policisté ohradili zátarasy.

Na demonstranta, který se dostal za zátarasy, podle zpravodajky ČTK policisté zaklekli a pak ho naložili do policejního auta.

Z krajů dále od Prahy podle Pánkové vyjelo demonstrovat méně strojů, například z Jihomoravského a Zlínského kraje byly převážně vypraveny speciální autobusy s protestujícími, řekla. Z Jihomoravského kraje se podle ní do Prahy autobusy nebo vlastní dopravou sjelo 300 lidí, ze Zlínského 250 lidí. Za Vysočinu se účastní přibližně 600 lidí, za Plzeňský kraj 500 a ze Středočeského kraje do Prahy vyjelo přibližně 300 protestujících, uvedla Pánková.

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropského protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy