Burkina Faso, Mali a Niger oznámily vytvoření společných sil pro boj proti terorismu

Úřady Burkiny Faso, Mali a Nigeru oznámily vytvoření společných sil pro boj s teroristickými skupinami působícími v oblasti afrického Sahelu, informovala rozhlasová stanice RFI.

Stalo se tak po zasedání Rady náčelníků štábů členských zemí Aliance států Sahelu, které se konalo v Mezinárodním konferenčním centru Mahátmy Gándhího v nigerském Niamey.

»Společné síly budou nasazeny co nejdříve, aby čelily bezpečnostním výzvám v našem regionu,« uvedl po zasedání náčelník generálního štábu nigerských ozbrojených sil brigádní generál Moussa Salaou Barmou.

Během setkání v Niamey byly prostudovány návrhy a doporučení připravené odborníky a ministry ze tří zemí s cílem vypracovat bezpečnostní opatření na území Aliance sahelských států, uvedla tisková agentura ANP.

V září 2023 Burkina Faso, Mali a Niger založily Alianci sahelských států, blok kolektivní obrany, který uvádí, že jakékoli narušení svrchovanosti a územní celistvosti kteréhokoli z jeho členů bude považováno za agresi proti všem a bude vyžadovat jejich pomoc, včetně použití síly.

Tyto tři země byly zpustošeny radikálními ozbrojenými skupinami, které útočily jak na armádu, tak na civilisty.

Dne 28. ledna 2024 Burkina Faso, Mali a Niger oznámily, že okamžitě opouštějí Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Podle nich ECOWAS místo toho, aby těmto třem zemím pomohlo v boji proti terorismu, svými sankcemi pouze vyvolalo další zhoršení humanitární situace v zemích Sahelu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy