Na střední školy je možné podat přihlášku i zítra, rozhodl ministr

Uchazeči o studium na střední škole mohou podat přihlášku i zítra. O prodloužení termínu o jeden den dnes rozhodl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Důvodem jsou mimo jiné problémy, které provázely spuštění elektronického systému podávání přihlášek DiPSy. Prodloužení termínu se týká všech typů přihlášek.

Elektronický systém připravila státní organizace Cermat, která je odpovědná za přípravu jednotných přijímacích zkoušek. Systém měl být původně spuštěn ve čtvrtek 1. února, kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověřování bezpečnosti se ale jeho spuštění o den zpozdilo. Systém také opakovaně čelil takzvaným DDoS kybernetickým útokům, při kterých se útočníci pokusili zahltit server velkým množstvím přístupů, a tím narušit fungování stránek.

Počáteční problémy se spuštěním digitálního přihlašovacího systému byly také jedním z důvodů, proč ministr rozhodl o prodloužení termínu. Ten měl původně končit dnešní půlnocí. »Rozhodl jsem se prodloužit termín o jeden den, do zítřejší půlnoci,« oznámil Bek na dnešním mimořádném briefingu. »K dnešnímu dni podalo přihlášku na střední školu přes digitální systém DiPSy více než 125 tisíc uchazečů. Tento mimořádný zájem o nový systém podávání přihlášek nás motivuje k tomu, abychom prodloužením doby zmírnili případný stres pro ty, kteří tak chtějí učinit ještě v posledních hodinách končícího termínu. Současně chceme zohlednit i to, že systém byl spuštěn s jednodenním zpožděním a během lhůty čelil několika, byť krátkodobým, omezením přístupnosti,« dodal ministr.

Prodloužení o jeden den je podle něj určitým kompromisem. »Ředitelé středních škol samozřejmě potřebují čas na další zpracování přihlášek, případné odstraňování chyb a jednání s rodiči tam, kde panuje nějaká nejednoznačnost. Těch 24 hodin prodloužení termínu povede k tomu, že všichni zúčastnění budou zažívat méně stresu a závěr bude komfortnější pro uživatele, tedy pro rodiče, zákonné zástupce i jejich děti,« uvedl Bek.

Zároveň poděkoval všem, kteří se rozhodli využít elektronickou formu podání přihlášky. Počet papírových přihlášek je podle něj zanedbatelný. »Jsem velmi rád, že více jak 125 tisíc rodičů či zákonných zástupců zvolilo elektronickou formu přihlášky, ten počet zcela překročil naše nejsmělejší očekávání,« uvedl Bek. Ukázalo se podle něj, že česká společnost volá po elektronické formě a dává jí přednost i tehdy, když má na vybranou s tradiční formou papírové přihlášky.

Elektronickou formu přihlášení využilo 125 tisíc žáků

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí informoval, že v elektronickém systému podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) je podáno celkem 140 tisíc přihlášek pro 125 tisíc uchazečů. Zhruba deset procent z nich jsou hybridní přihlášky. »Patnáctitisícový rozdíl jsou duplicitní a vícenásobně podané přihlášky. Většina z nich je už rodiči vzatá zpět. V tuhle chvíli je v systému asi 390 uchazečů, kteří mají více než jednu přihlášku, budeme se snažit informovat rodiče, aby je vzali zpět,« dodal Krejčí.

Celkem by se podle něj na střední školy mohlo letos hlásit asi 130 000 až 135 000 uchazečů.

Přihlášky je možné kromě elektronického způsobu podávat také klasickou papírovou formou, případně mohou uchazeči využít hybridní formu, tedy skombinovat tištěnou přihlášku s podporou elektronického systému. Žáci si letos poprvé mohou podat tři přihlášky místo dvou a určí na nich, na jakou školu chtějí nejvíce.

Nový systém má zjednodušit celý proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho v minulých letech provázel.

Elektronický systém podávání přihlášek je propojený se základními registry. Digitální a informační agentura (DIA) proto kvůli očekávanému náporů uživatelů posílila o 45 procent systém Identity občana, prostřednictvím kterého se budou lidé do systému hlásit.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy