Na vstup do BRICS v současnosti čeká 25 zemí

Na seznamu čekatelů na vstup do BRICS je v současné době 25 zemí, přičemž se očekává, že noví členové budou do sdružení přijati na summitu v Kazani, uvedl pro agenturu TASS velvyslanec Jihoafrické republiky v Rusku Mzuvukile Geoff Maqetuka.

»V Kazani (na summitu BRICS) je samozřejmé, že budou přijati noví členové, kteří by. Celkem jich bylo 25, kteří dali najevo, že jsou připraveni vstoupit do BRICS,« řekl jihoafrický velvyslanec.

Zdůraznil, že je důležité vyjasnit, jakým způsobem může země do BRICS vstoupit. »Nechtěl jsem použít slovo přihláška, protože při členství v BRICS existují dva procesy. Proces číslo jedna, můžete uvést, že máte v úmyslu se připojit. Proces číslo dvě, můžete podat žádost a přímo říci, že se chci připojit. Nyní je to 25 zemí a na 15. summitu bylo nominováno šest zemí z 25, správně. Nyní bylo zvažováno, myslím, pouze 12 zemí z 23. Takže máte ještě asi, řekněme, 11 zemí, které stále čekají,« upřesnil vyslanec. Podle jeho názoru bude do říjnového summitu v Kazani seznam kandidátů jasný a BRICS se rozšíří.

»A já si myslím, kdo bude příštím předsedou po Rusku? Bude to Brazílie. Brazílie se bude touto otázkou zabývat do té doby, než se lídři rozhodnou, že si dáme pauzu. Ale v Kazani je samozřejmé, že tam budou noví členové,« řekl Maqetuka. »Budou oznámeni noví členové, zejména z toho bloku, který se již přihlásil. Země jako Alžírsko, země jako Bělorusko, Pákistán a řada dalších, hodně, že? Takže v Kazani dojde k rozšíření, a přesto není možné, aby bylo přijato všech 11 nebo 12 nebo 10 zbývajících zemí. Ne, bude to muset být postupné,« dodal velvyslanec.

Přitom sama Jihoafrická republika může BRICS opustit, pokud v prezidentských volbách zvítězí opoziční kandidát, uvedl Maqetuka. »Pokud ve volbách zvítězí oficiální opozice, dojde ke změnám v zahraničněpolitickém postoji Jihoafrické republiky. Je pravděpodobné, že pokud k tomu dojde, bude Jihoafrická republika podobně jako Argentina stažena z BRICS,« upozornil.

Podle vyslance je důvodem to, že řada opozičních stran v Jihoafrické republice je vůči Rusku nepřátelská, což je věc, kterou musí Moskva analyzovat.

»Pokud ve volbách zvítězí vládnoucí strana, tedy Africký národní kongres, nedojde k žádným změnám, to vás mohu ujistit. Ale pokud se vlády ujme některá z opozičních stran, nemohu nic zaručit,« poznamenal diplomat. »Hlavní opoziční strana, kterou je Demokratická aliance, pokud dokáže vyhrát volby, myslím, že se podmínky změní. Taková je realita. Protože hlavní opoziční strana není přítelem Ruska,« uzavřel.

Již dříve jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že v zemi se 29. května 2024 uskuteční všeobecné volby. V Jihoafrické republice se prezidentem země stává vůdce strany, která zvítězí ve všeobecných volbách. Vládnoucí strana schválila Ramaphosu jako svého prezidentského kandidáta.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy