»Navždy změnil civilizaci«. Gagarinovi by dnes bylo 90 let

První let Jurije Gagarina do vesmíru dramaticky změnil naši civilizaci a jeho ducha si dodnes váží každý dobyvatel vesmíru, řekli astronauti NASA na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Astronauti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Loral O’Harová a Mike Barratt v rozhovoru na palubě orbitální stanice sdělili zvláštnímu zpravodaji agentury TASS kosmonautovi Olegu Kononěnkovi, že Gagarinův první let do vesmíru změnil svět.

Na 9. března připadá 90. výročí narození Jurije Gagarina a Barratt v této souvislosti uvedl, že výkon ruského průkopníka kosmonautiky změnil »civilizaci navždy«.

»Let Jurije Gagarina šokoval i ohromil svět a hlavně navždy změnil civilizaci,« řekl Barratt. »Byly mi tehdy dva roky, a to znamenalo, že jsem vyrůstal ve světě se zcela novými možnostmi ve srovnání se všemi generacemi předtím.«

Mohlo by vás zajímat: Víkend na oběžné dráze aneb Co byste měli vědět o vesmírné turistice

»Svůj čas ve vesmíru, kdy jsem vykonával práci pro lidstvo a díval se na náš krásný domovský svět, jsem si velmi vychutnával a považuji se za nesmírně šťastného,« pokračoval americký astronaut. »Ale být úplně první, jako byl Jurij Alexejevič Gagarin v době, kdy toho bylo tolik neznámého a nevyzkoušeného, vzbuzuje největší pokoru a úctu.«

»Je mi ctí psát tato slova z Mezinárodní vesmírné stanice, která je jen jedním z mnoha Jurijových odkazů,« dodal Barratt.

Astronaut NASA O’Hara řekl, že Gagarin byl autentickým průkopníkem kosmického výzkumu.

»Jurij Gagarin ztělesňuje ducha průzkumníka: kompetentní, sebevědomý, skromný, odvážný,« řekla O’Harová. »Na krátkou dobu byl jediným člověkem s pohledem na naši planetu z vesmíru a jeho slova o kráse a křehkosti Země stále rezonují.«

»Jeho let dokázal, že lidé mohou létat ve vesmíru, a tím zahájil cestu, která nás dnes dovedla k Mezinárodní vesmírné stanici,« dodala.

»Bylo mi ctí jít v jeho stopách během příprav a startu z Bajkonuru. Jeho duch dnes žije v kosmonautech, astronautech a dalších objevitelích Země a vesmíru,« dodala Loral O’Harová.

Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se 12. dubna 1961 stal prvním člověkem, který obletěl Zemi. Jeho kosmická loď Vostok odstartovala z kosmodromu Bajkonur, aby jednou obletěla zeměkouli. Gagarin úspěšně přistál v ruské Saratovské oblasti. Jeho let trval 108 minut.

První kosmonaut světa zahynul při leteckém neštěstí, když 27. března 1968 prováděl zkušební let na cvičném stíhacím letounu MiG-15UTI společně s instruktorem Vladimirem Serjoginem.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy