Nedáš = dostaneš. Sparta ve skvělém duelu v Istanbulu padla v nastavení

Ve zvláštním rozpoložení dnes budou fanoušci Sparty, ale i hráči. Tým podal na půdě favorita fantastický výkon a ve druhém kole Evropské ligy měl více šancí než domácí Galatasaray Istanbul. Turecký mistr však nakonec v pekelném prostředí slaví výhru 3:2, kterou vystřelil v nastaveném čase kanonýr Mauro Icardi.

»Takové prostředí jsem ještě nezažil, bylo to něco neskutečného,« uznal ofenzivní záložník Adam Karabec. »Ale my jsme se s tím popasovali slušně, škoda toho výsledku,« dodal.

Běžela 90. minuta a na ukazateli skóre svítil stav 2:2. Oba týmy hrály v deseti a šance střídala šanci, emoce střídaly emoce. Těsně před vypršením normální hrací doby vykouzlil Kairinen geniální přihrávku směrem ke střídajícímu Wiesnerovi. Ten běžel sám na brankáře Musleru, mohl se ho s klidem zeptat »kam to chceš?«, místo toho jej ale trefil do hlavy. Žádný gól Sparty. Naopak z protiútoku přišel přesný zásah domácích a Icardi se stal po přesné střele k tyči hrdinou okamžiku i celého utkání.

»Převládá obrovské zklamání, měli jsme na ně. Góly jsme jim darovali,« litoval útočník Jan Kuchta v rozhovoru pro Českou televizi. »Věřím ale, že to doma zvládneme a postoupíme,« dodal.

»Je těžké přijmout takovou prohru, hráli jsme skvěle. Kluci vědí, že některé situace měli řešit jinak, ale už to nevrátíte. Promarnili jsme šanci na dobrý výsledek, ale za přístup mám pro mužstvo jen slova chvály,« připojil kouč Brian Priske.

Duel měl opravdu vše, nač si vzpomenete. A pokud ho měříte optikou tutových šancí, pak by byla vítězem Sparta. Jen za první desetiminutovku zahodila tři. Laci hlavičkoval z bezprostřední blízkosti vedle, Birmančevič nechal tváří v tvář vyniknout Musleru, ač mohl přihrávat volnému Kuchtovi, a Sörensen po rohu hlavičkoval vysoko nad. »Ani jsme nečekali, že tu budeme mít tolik šancí. Tak moc jich nemíváme ani v lize,« přemítal po utkání sparťan Karabec.

A tak se poprvé dostalo ke slovu okřídlené nedáš = dostaneš. Sparťané v 19. minutě propadli ve středu hřiště a Kerem Demirbay měl na levé straně dostatek prostoru k útoku do otevřené obrany. Situaci vyřešil střelou na přední tyč, kterou by si zřejmě měl gólman Vindahlových kvalit pohlídat, nicméně nestalo se a stadion mohl poprvé bouřit – 1:0.

Ještě do poločasu spálil super šanci Kuchta a následně Birmančevičova dalekonosná střela jen o milimetry minula spojnici břevna s tyčí, ale Sparta se tím nenechala rozhodit a pokračovala v aktivním výkonu i po změně stran. Ve 47. minutě se Kairinenův centr po přímém kopu zatoulal k Angelu Preciadovi a ten přenou střelou k tyči rozjásal hostující fanoušky.

Pražané však místo životabudičské injekce ztratili pevnou půdu pod nohama a mohli být rádi, že Icardi v 54. minutě ve vyložené pozici trefil jen pravou tyč Vindahlovy branky. Hrůzostrašný moment však přišel o sedm minut nato, když do té doby výborně hrající Ladislav Krejčí nejprve předložil míč při vlastní rozehrávce naprosto nepochopitelně Icardimu. Ten předal míč Mertensovi – a hádejte, co se stalo. Sparťanský kapitán si nepříliš povedenou střelu hlavou nešťastně srazil do vlastní svatyně. Když už smůla, tak pořádná…

Za minutu se ale opět situace na trávníku obrátila. Stoper Nelsson totiž ve vyložené šanci nedovoleně zastavil unikajícího Birmančeviče a rozhodčí Hernández ho vyloučil. A uplynuly další čtyři minuty, kdy produktivní Preciado posadil míč z pravé strany na hlavu Kuchty a bylo znovu vyrovnáno!

Bod proti deseti? Za tohoto stavu chce každé mužstvo víc! Jenže v 80. minutě se po přísné druhé žluté kartě nechal vyloučit i Matěj Ryneš a jakkoli se kouč Priske nad rozhodnutím španělského arbtra vztekal, hrálo se deset proti deseti. A aby měl dánský stratég ještě více zamotanou hlavu, přišel do odvety i o Krejčího s Birmančevičem. Oba inkasovali tristní žluté karty – jeden proto, že přenechal po delším váhání zahrávání rohu Kairinenovi, druhý kvůli strkanici ve vlastním pokutovém území.

Přesto by to za stavu 2:2 byla ještě slušná výchozí pozice. Tu ale smazal Icardi. A Tomáše Wiesnera to možná ještě dlouho bude budit ze sna…

* * *

Galatasaray Istanbul – Sparta Praha 3:2 (1:0)

Branky: 19. Demirbay, 61. vlastní Krejčí, 90.+1 Icardi – 47. Preciado, 65. Kuchta. Rozhodčí: Hernández – Naranjo, Sanchez Rojo – Del Cerro Grande (video, všichni Šp.). ŽK: Yilmaz, Aktürkoglu – Laci, Ryneš, Birmančevič, Krejčí. ČK: 62. Nelsson – 80. Ryneš. Diváci: 46 802.

Galatasaray: Muslera – Ayhan (55. Bardakci), Sánchez, Nelsson, Kutlu – Demirbay (84. Zaha), Torreira (90.+1 Ndombélé) – Yilmaz, Mertens (90.+1 Carlos Vinícius), Aktürkoglu (84. Tete) – Icardi. Trenér: Buruk.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Krejčí – Preciado (74. Wiesner), Kairinen, Laci (74. Solbakken), Ryneš – Karabec (65. Haraslín), Birmančevič (84. Sadílek) – Kuchta (84. Olatunji). Trenér: Priske.