Nejisté povolání: prvoligový trenér. Po Jílkovi končí i Kotal, návrat Horejše

V průběhu aktuálního ročníku FORTUNA:LIGY nastala již sedmá změna. V září v Hradci Králové vystřídal Jozefa Webera na lavičce Václav Kotal a v Karviné po odvolaném Tomáši Hejduškovi nastoupil Juraj Jarábek. V říjnu po Pavlu Vrbovi převzal Zlín Bronislav Červenka. Od Českých Budějovic na konci listopadu odešel první z trenérského dua Marek Nikl, v prosinci pak i Tomáš Zápotočný. Dynamo převzal Jiří Lerch. Na přelomu roku skončil v Mladé Boleslavi Marek Kulič, jehož nahradil David Holoubek. V pondělí skončil u fotbalistů Olomouce Václav Jílek, dočasně ho nahradil dosavadní asistent Jiří Saňák. A dnes už neplatí to, co ještě v neděli platilo. Na pozici trenéra Hradce Králové rezignoval ze zdravotních důvodů Václav Kotal, novým koučem se stal David Horejš.

Horejše čeká třetí ligové angažmá. Dlouholetý trenér i hráč Českých Budějovic, se kterými v roce 2019 postoupil do nejvyšší soutěže, naposledy vedl Jablonec, kde ale loni v létě po jedné sezoně skončil. Právě na severu Čech nastoupí Hradec Králové v sobotu v zápase 23. kola. Šestačtyřicetiletý kouč přichází i s asistentem Lukášem Váchou, jenž rozšíří realizační tým, který jinak zůstává beze změn.

Jednasedmdesátiletý Kotal však v klubu nekončí, okamžitě obdržel nabídku na to, aby se ujal role konzultanta ve chvíli, kdy mu to jeho zdravotní stav umožní, což si přeje také jeho nástupce Horejš.

»Možnosti trénovat A-tým FC Hradec Králové si velice vážím. Tato příležitost je pro mě o to cennější, že mužstvo přebírám po Václavu Kotalovi, což je trenér, ke kterému chovám hlubokou úctu, a bude mi ctí s ním spolupracovat. V první řadě mu ale přeji, aby se co nejrychleji zotavil. Poté se společně můžeme pustit do práce,« uvedl Horejš.

»V první řadě děkuji trenéru Kotalovi za služby, které pro Hradec odvedl. Bohužel, fotbal někdy musí jít stranou, Vaškovi nyní přeji především co nejrychlejší zotavení, v klubu na něj budeme všichni myslet a těšíme se na to, že co nejdřív začne vykonávat svou funkci konzultanta u A-týmu,« potvrdil sportovní ředitel Jiří Sabou.

Kotal v Hradci Králové působil už v 80. letech jako hráč, v 90. letech tam zastával pozici sportovního ředitele a mezi roky 2009 až 2012 »Votroky« trénoval. V aktuální sezoně s týmem odehrál 14 ligových kol s bilancí tři výhry, sedm remíz a čtyři porážky. V jarní části ročníku získal tři body za tři remízy.

V Hradci Králové tak řeší nejen výměnu trenéra, ale v pondělí ráno zahájili výměnu části trávníku v Malšovické aréně. Reagují tak na špatný stav hrací plochy, jejíž nedobrá kondice se nejvíce projevila při posledním duelu s Mladou Boleslaví.

Je to kvůli kapitálovému vstupu zahraničního investora?

Již v pondělí došlo k dočasné změně v Olomouci. Ale ještě předtím v pátek 23. února proběhlo společné jednání dozorčí rady a představenstva SK Sigma Olomouc, a. s., následně v pondělí jednání výboru spolku, statutárního orgánu SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z. s. Na obou těchto jednáních byla hlavním bodem pořadu nabídka zahraničního investora na kapitálový vstup do společnosti SK Sigma Olomouc, a. s.

A v to samé pondělí se vedení klubu rozhodlo reagovat na neuspokojivý vstup do jarní části FORTUNA:LIGY. »Trenérovi patří poděkování za odvedené služby. Během let se Sigmou dosáhl několika jasných úspěchů. V současné chvíli jsme cítili, že je třeba přistoupit ke změně a dodat mužstvu impuls,« řekl sportovní manažer Ladislav Minář.

Ten se vyjádřil právě i k jednání o vstupu nového investora do klubu: »Jednání probíhají, zatím na stole není žádné konkrétní číslo. Budeme pokračovat v jednáních. K ničemu konkrétnímu jsme se nedostali, nemohu říct žádný pocit. Jednání teprve začala, budou pokračovat, je zbytečné cokoliv předjímat. Kdokoliv to takhle prezentuje (v zákulisí se hovoří o tom, že vedení klubu nového partnera nechce, aby nepřišlo o svá místa), tak to prezentuje hloupě. K takovým věcem jsme se ani nedostali.«

Jílek u týmu ve svém druhém olomouckém angažmá působil od léta 2021. V první sezóně tým dovedl do prostřední skupiny a v následném play-off na konečné osmé místo v tabulce. V minulém ligovém ročníku si pak Hanáci zahráli skupinu o titul a skončili šestí.

V aktuální sezoně dokráčelo mužstvo po podzimu na páté místo, vstup do jara se ovšem nevydařil. Ze čtyř utkání, včetně dohrávky v Teplicích, získal tým jediný bod.

Celkem Sigmu během dvou svých angažmá vedl ve 169 ligových utkáních, což ho řadí na 2. místo za legendárního Karla Brücknera. Jeho bilance je 61 vítězství, 45 remíz a 63 porážek.

Jiří Saňák FOTO – sigmafotbal.cz

Vedle Saňáka realizační tým dále doplní Ivo Gregovský, jenž dosud vedl dorosteneckou sedmnáctku. »Iva jsme chtěli do realizačního týmu už když odcházel Milan Kerbr. Bylo to ve hře, teď se to jen urychlilo. Nechci, aby to vyznělo arogantně, ale teď to není o mě. Jsem v pozici lídra, chci se pro tým obětovat. Venca Jílek i Laďa Minář řekli, že na to mám. Tato situace je obrovská výzva. Trénovat Sigmu Olomouc je velká čest a výzva,« řekl Saňák.

Saňák byl asistent trenéra FK Jablonec (1. 7. 2015 – 31. 12. 2015), FK Mladá Boleslav (10. 8. 2016 – 30. 5. 2017), SK Sigma Olomouc (11. 9. 2018 – 30. 5. 201), AC Sparta Praha (30. 5. 2019 – 18. 2. 2020) a od července 2021 opět v Olomouci. Část chybějícího času strávil v MSFL, když byl v červnu 2020 pověřen vedením rezervy Slovácka, má za sebou i exotickou štaci, když se v listopadu 2017 stal asistentem Winfrieda Schäfera v íránském Esteghlalu.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy