Největší stávka ve školství od Listopadu ´89! Zapojilo se 7213 škol

V České republice je podle statistik ministerstva školství z loňského roku 5350 mateřských, 4250 základních a 1300 středních škol. Podle místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství (ČMOS PŠ) Markéty Seidlové se ke stávce připojilo 74 procent škol. Při zapojení sedmi tisíc škol je nynější stávka ve školství největší od listopadu 1989. Výrazně překonala i stávku z roku 2007. Tehdy stávkovalo 5850 škol.

»Škol je 7213, které aktivně podpořily tuto stávku buď tím, že jsou úplně zavřené, nebo mají poloprovoz nebo jinou výuku, než je obvyklé. K tomu jsme neměli šanci započítat řadu petic ze škol, které sice stávku podporují, ale jede tam běžný provoz,« shrnula Seidlová. Odborový svaz upozornil, že ve většině škol, které se ke stávce připojily, odbory vůbec nepůsobí.

Počty školských zařízení aktivně zapojených v protestu:

Praha648
Středočeský906
Jihočeský369
Plzeňský323
Karlovarský251
Ústecký497
Liberecký287
Královéhradecký545
Pardubický457
Vysočina566
Jihomoravský703
Zlínský346
Olomoucký472
Moravskoslezský843
Celkem7213

Zdroj: ČMOS PŠ

»Jde nám o to, aby vzdělávání bylo prioritou, aby vzdělávací systém přinášel kvalitu,« uvedl šéf školských odborů František Dobšík. Ohradil se proti nedělnímu výroku premiéra Petra Fialy (ODS), podle kterého odborovým vůdcům nejde o úspory a o důchody, ale o vlastní politické ambice. »Premiér si může říkat, co chce. Podpora není o tom, že bychom někomu zaveleli a něco zpolitizovali, ale že to tak ti lidé od uklízeček, školníků a kuchařek vnímají,« uvedl s tím, že vláda neplní vlastní programové prohlášení.

Podporu vyjádřili i vychovatelé a také někteří středoškolští studenti. »Když vláda prohlásila, že je pro ně školství priorita, tak by měli dbát na to, aby měly nejlepší školy možnost se rozvíjet, a pomáhat i ostatním školám, aby přicházely s progresivnější výukou,« zdůraznil Jan Gondek z České středoškolské unie.

Několik set pražských středoškoláků podporujících stávku v regionálním školství vyrazilo po 11.00 s transparenty na protestní pochod centrem Prahy k ministerstvu školství. Akci uspořádala Iniciativa Studenti pro školství. Účastníci pochodu chtěli podpořit učitele a jejich protest proti změnám, které ministerstvo školství navrhuje ve financování škol. Před ministerstvo školství v Karmelitské ulici dorazili studenti okolo půl jedné. Ministerstvu předali své dopisy, převzal je vedoucí kabinetu ministra Petr Černikovský společně s mluvčí ministerstva Terezou Fojtovou. Podle Fojtové se ministr s dopisy seznámí a se studenty se setká v úterý v 17.00.

Studenti i zástupci školských odborů před ministerstvem opakovali důvody stávky ve školách. »Je to opravdu o tom, abychom se nevraceli někam nazpátek,« řekla Seidlová. Připomněla, že stávkujícím nejde o platy učitelů. Studenti před ministerstvem skandovali i hesla, například »Ministře Beku, je nám do breku«. Do průvodu si přinesli transparenty, které hlásaly »Nešetřete na budoucnosti«, »Ministerstvo škrtá, mladí trpí«, »Dokonce i já se chci učit« nebo »Bek by měl jít back«.

FOTO – Česká středoškolská unie

Výstražnou stávku organizují i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Vysokoškolského odborového svazu (VOS) Petr Baierl. Stávku podle něj podporují například fakulty Filozofická a Humanitních studií na Univerzitě Karlově v Praze, dále pak fakulty Ostravské univerzity, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nebo jedna z fakult Českého vysokého učení technického.

VOS bude ve spolupráci se školským odborovým svazem dále pokračovat v nápravě systému financování školství, uvedl Baierl. Vlastní stávku vysoké školství zatím neplánuje, záleží ale na vývoji situace. Pokud nedojde k nápravám, je podle Baierla možné, že bude VOS reagovat začátkem příštího semestru

Podle Dobšíka bude prvotně dalším postupem odborů jednání. »Podle výsledků jednání se budeme zařizovat. Kolegové někteří, kteří jsou více radikální, mluví o organizování případně vícedenní stávky, mluví se o nevydávání vysvědčení, jakési protesty v období maturitních zkoušek, přijímacího řízení,« řekl Dobšík. Doplnil, že nechce nikomu vyhrožovat. Slibovaných osm miliard by pro příští rok podle Dobšíka stačilo, ve hře jsou ale i střednědobé výhledy.

»Další jednání mezi ministerstvem a odbory by mělo být 5. prosince na školské tripartitě. Je možné, že se ještě uvidíme dřív. Záleží na něm, my jsme připraveni jednat tak, jak v podstatě si udělá pan ministr čas, protože mu chceme vyjít vstříc,« řekl Dobšík.

Protesty se netýkají pouze škol

Stávku vyhlásilo deset odborových svazů, protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím nebo vysoké inflaci. Týká se to i velkých podniků, výroba se odpoledne na dvě hodiny zastaví například i v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto.

»Demonstrace jsou pro vládu nepříznivý vzkaz části společnosti o jejich politice,« řekl politolog Jiří Pehe. Poukázal na to, že vláda si »poštvala« školské odbory a Českomoravskou konfederaci odborových svazů zároveň, i když obě skupiny mají rozdílné cíle. Slabinou vlády je podle něj špatná komunikace předkládaných návrhů. Na druhou stranu připustil, že akci odborů v dané formě a rozsahu »není potřeba přeceňovat«.

Podle generální ředitelky Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtové však až na výjimky dnes neočekávají výraznější protesty a stávky, které by měly zásadní dopad na jejich provoz. V řadě firem se podle ní zaměstnanci do protestů zapojí spíše symbolicky, ať například odznakem na klopě nebo páskou na rukávu, případně nějakým menším shromážděním v areálu firmy. »V řadě dalších firem se podle našich informací zaměstnanci do protestů nezapojí vůbec,« dodala Kuchtová.

Omezený je provoz 12 pracovišť úřadu práce, v celodenní stávce je desetina zaměstnanců. Vypomáhají jiné pobočky. Stávka se koná i ve všech pracovištích České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Hodinu po poledni se do přímo zapojilo či ji podpořilo 3170 pracovníků a pracovnic. Klientů by se to dotknout nemělo.

Řada zaměstnanců různých podniků či firem stávku podporuje symbolicky. Asi polovina řidičů Dopravního podniku města Ústí nad Labem si oblékla výstražné vesty nebo si na sklo vozidel umístili leták s důvody stávky. Téměř všichni horníci na Mostecku si dali nálepky na helmy a připevnili odznáčky na klopy. Zhruba 30 horníků pak odjelo do Prahy na demonstraci, do hlavního města odcestovalo i například 130 odborářů z jihlavské firmy Bosch Powertrain. Odborářští předáci na konci minulého týdne hovořili až o milionu zaměstnanců, kteří lidí se do stávek zapojí.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy