Nejmladší čínský sopečný ostrov přivítal vzácné velryby

Čtyřicetiletý Čchen Mo strávil téměř třetinu roku na nejmladším čínském sopečném ostrově Wej-čou a pořídil více než šest terabajtů fotografií a také videozáznamů ohrožených plejtváků Brydeových.

Čchen je vědecký pracovník z Akademie věd v Kuang-si, který od roku 2016 studuje tento druh ve vodách poblíž ostrova Wej-čou.

»V letech 2016 až 2018 jsme identifikovali asi 10 členů této skupiny. Nyní je zde téměř 50 plejtváků Brydeových a velikost populace se stále zvyšuje,« uvedl Čchen.

Jeho tým pozoroval v oblasti páření dospělých velryb a matky velryb lovící s mláďaty po celá léta, díky čemuž se vědci domnívají, že ostrov a jeho okolní vody jsou jednou z hlavních loveckých a rozmnožovacích oblastí velryb Brydeových.

Ostrov Wej-čou leží v zálivu Pej-pu, který je domovem mnoha ohrožených mořských živočichů v jižní Číně, zatímco více než 1000 km od zálivu Pej-pu leží Thajský záliv, který se může pochlubit zachovalým mořským ekosystémem a bohatými zdroji potravy a je dalším významným biotopem tohoto druhu velryb.

Za účelem společného výzkumu a ochrany plejtváků Brydeových se čínské výzkumné ústavy, včetně Akademie věd v Kuang-si, spojily s thajským Oddělením mořských a pobřežních zdrojů (DMCR) s cílem sdílet informace a zdroje.

»V roce 2019 jsme společně s našimi thajskými kolegy provedli terénní průzkumy v obou mořských oblastech poblíž ostrova Wej-čou a v Thajském zálivu, což předznamenalo začátek naší spolupráce v oblasti studia plejtváků Brydeových a dalších mořských savců,« uvedl Čchen.

Od té doby se ochrana plejtváků Brydeových stala důležitou oblastí spolupráce mezi vědci z Číny a Thajska.

V zájmu udržení čistoty vod a zachování ekologického prostředí ostrova vydala v roce 2018 městská správa města Pej-chaj v provincii Kuang-si nařízení o zákazu používání jednorázových nádob na potraviny, nerozložitelných plastových sáčků a plastových fólií na ostrově Wej-čou.

Laj Čchao-jün, 38letý obyvatel ostrova Wej-čou, ocenil velké úsilí vlády, která na ostrově zřídila čistírnu odpadních vod a překladiště odpadků.

»Odpadky se sbírají hlavně z různých ubytoven a hotelů na ostrově a poté se na stanicích třídí a balí, než se odvezou ven. Každý den se do nedalekého města Pej-chaj odveze 62 tun odpadků,« vysvětlil Laj.

Laj Čchao-jün se v posledních letech také zapojil do projektu na ochranu velryb a je tak důkazem rostoucího povědomí obyvatel ostrova o ochraně velryb.

»Mnoho obyvatel ostrova, včetně podnikatelů, se dobrovolně připojilo k místním kampaním na ochranu životního prostředí,« řekl Laj a dodal, že místní asociace cestovního ruchu a asociace ubytovatelů také doporučily podnikatelům, aby turistům neposkytovali jednorázové spotřební zboží, aby se zabránilo vzniku většího množství odpadu.

Ostrov Wej-čou zaznamenal v posledních letech zvýšený výskyt vzácných velryb, což svědčí o mimořádném úsilí Kuang-si při posilování ochrany mořského prostředí.

Podle údajů zveřejněných oceánskou správou Kuang-si investovala autonomní oblast od roku 2017 více než šest miliard jüanů (asi 834 milionů amerických dolarů) do příslušných projektů ekologické ochrany moře, díky čemuž se záliv Pej-pu zařadil mezi nejčistší mořské oblasti Číny.

»Záliv Pej-pu se může pochlubit různými ohroženými živočichy a rostlinami a rozmanitými mořskými ekosystémy. Díky přírodním podmínkám a menšímu narušení způsobenému hospodářskými aktivitami na pobřeží si jeho ekologická rozmanitost zachovala relativně dobrý stav,« uvedl Kuan Ťie-jao, ředitel hlavní laboratoře pro ochranu mořské biodiverzity v zálivu Kuang-si při univerzitě zálivu Pej-pu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy