Lidovečtí ministři padají jak mouchy, ze tří původních zbývá pouze jeden

AKTUALIZOVÁNO

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podal ke konci června rezignaci na funkci ministra zemědělství. Zdůvodnil to tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení lidovců.

»Potřeboval jsem cítit silnou podporu z vedení strany, které se mi v posledních měsících nedostávalo,« řekl Nekula. Blíže se k podpoře ve straně vyjadřovat nechtěl.

Odcházejícímu ministrovi Nekulovi za téměř rok a půl nelehké spolupráce v nelehké době poděkoval prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. »Zemědělcům v souvislosti s válkou na Ukrajině masivně rostly náklady, které se ne vždy a ne všem dařilo promítat do výkupních cen, k tomu se v posledních měsících přidal nebývale rozkolísaný globální agrární trh kvůli válce na Ukrajině či nová pravidla Společné zemědělské politiky Evropské unie. Oceňujeme racionální přístup ministerstva zemědělství během předsednictví České republiky Radě EU, hledání kompromisů a schopnost sjednotit Radu EU vůči přehnaně ambiciózním návrhům Evropské komise v oblasti zemědělství. Pozitivně lze hodnotit také snahu o vyvracení mýtů o tom, že za zdražování potravin mohou zemědělci. Ne vždy se vše podařilo dobře odkomunikovat směrem k veřejnosti, směrem k samotným zemědělcům, dotáhnout do konce nebo najít pro zemědělskou praxi přijatelné řešení. Jsme si nicméně vědomi, že ani ministr zemědělství neměl ve vládě jednoduchou pozici a byl vázaný politickými rozhodnutími pětikoalice. Nelehkou pozici odcházejícího ministra a určitou schizofrenii vládní komunikace dokládá skutečnost, že zatímco dopoledne zástupce obchodních řetězců mediálně kopal do ministra zemědělství, odpoledne seděl v letadle s jeho vládním kolegou jako jeho poradce,« uvedl pro iportaL24.cz Doležal.

Předsednictvo KDU-ČSL navrhlo do funkce šéfa poslaneckého klubu Marka Výborného, nominaci musí ještě potvrdit širší vedení strany, řekl novinářům předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Řekl, že předsednictvo strany podpořilo na ministra zemědělství Výborného. Podle něj má jako bývalý předseda strany a předseda poslaneckého klubu respekt u politických kolegů. Má tedy dobré předpoklady, aby mohl ministerskou funkci zastávat do konce volebního období.

Případný nástupce Výborného v roli šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL musí podle Jurečky vzejít z debaty poslanců. Nechtěl zmiňovat žádná jména, protože podle něj není na místě nyní tuto otázku řešit. Výborný doplnil, že záležitost dnes probíralo na uzavřeném jednání předsednictvo klubu. Pokud vedení lidovců potvrdí jeho ministerskou nominaci, klub by věc řešil přespříští týden.

Jurečka dodal, že o výměně jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Požádal ho, aby jednal s prezidentem Petrem Pavlem, aby se Výborný mohl ujmout funkce od 1. července. Výborný řekl, že je připraven funkci přijmout.

Fiala podle svých slov respektuje právo lidovců navrhnout nového kandidáta na post ministra zemědělství. »Zdeněk Nekula mi předal svoji rezignaci na pozici ministra zemědělství. Respektuji právo KDU-ČSL navrhnout kandidáta na tento post. Marek Výborný je zkušený politik s vysokým morálním kreditem, který by byl pro vládu velkou posilou. Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché,« napsal premiér.

»S novým ministrem zemědělství jsme připraveni obratem navázat spolupráci a zprostředkovat mu postoje zemědělců na základě zkušeností z praxe či poskytnout odborné konzultace nad jednotlivými problémy. Těšíme se na první schůzku, na které jistě probereme stávající problémy zemědělců a naše návrhy na jejich řešení. Půjde určitě o průběžné vyhodnocení národního strategického plánu Společné zemědělské politiky EU, kontroly dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny a kompenzace pro české zemědělce, zvýšení národních podpor alespoň pro citlivé komodity a živočišnou výrobu a zachování investic do zemědělství a potravinářství, naplnění slibu o podpoře zaměstnanosti na venkově či přehodnocení Strategie resortu do roku 2030. Od nového ministra zemědělství tedy očekáváme aktivní přístup k řešení problémů a větší důraz na specifika českého agrárního sektoru při zachování dostatečného rozsahu financování a silnou obhajobu společně vykomunikovaných priorit ve prospěch českých zemědělců všech velikostí i výrobního zaměření,« dodal Doležal.

Nekula byl ministrem zemědělství od ledna 2022. Je druhým lidoveckým členem kabinetu Petra Fialy, který funkci opustil. Loni ze zdravotních důvodů rezignovala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Z původních tří ministrů za KDU-ČSL ve funkci zůstává pouze vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka.

(cik, zku, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. ❗️🇨🇿Nela Lisková, bývalá vedoucí v roce 2017 soudem zrušeného Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, nyní ředitelka Institutu Ochrany práv občanů, pevně trvá na svém názoru ohledně denacifikace České republiky.

    📌Lisková v pondělí na Twitteru vyzvala k deukrajinizaci a denacifikaci ČR, na což reagoval bývalý ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman tím, že údajně předal její výrok Policii ČR. Policie ČR se hned pustila do práce a pro začátek na svém Twitteru oznámila, že začala s vyšetřováním.

    Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

  2. Je úplně jedno, kdo z lidí z Pětikoalice tuto nešťastnou zem rozvrací a ničí. Celá Rychetského Pětikoalice by měla jít do hajzlu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy