Noční srážka vlaků v Pardubicích: čtyři mrtví a 27 zraněných. RegioJet prý projel na červenou

AKTUALIZUJEME

Na železniční trati v Pardubicích došlo včera před půlnocí k tragické nehodě, při níž se srazily dva vlaky. Rychlík jedoucí do ukrajinského města Čop narazil do nákladního vlaku. Srážka si vyžádala čtyři lidské životy a 27 dalších osob utrpělo zranění.

K nehodě došlo kolem před půlnocí poblíž nové stanice Pardubice centrum. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala probíhá vyšetřování příčin nehody. Podle zjištění Drážní inspekce na místě mimořádné události minula souprava RegioJetu Ex 1021 návěstidlo v poloze zakazující jízdu a vjela do postavené vlakové cesty pro nákladní vlak. »Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat. Drážní inspekce se totiž rovněž zabývá okolnostmi dané mimořádné události a přispívajícími faktory, proto si její šetření vyžádá několik měsíců,« uvedla inspekce.

Záchranné složky, včetně hasičů, zdravotníků a policie, dorazily na místo bezprostředně po nehodě. Hasiči evakuovali cestující z vlaku a poskytovali první pomoc zraněným. Podle svědků panovala na místě nehody chaotická a stresující atmosféra, kdy se zranění cestující snažili dostat do bezpečí a mnozí byli v šoku.

FOTO – Drážní inspekce

Hasiči z vlaku cestující vyprošťovali a nezraněné evakuovali do přistavených autobusů. Podařilo se jim zjistit totožnost všech pasažérů, kterých bylo ve vlaku dopravce RegioJet směřujícího na Slovensko 380, nikdo se nepohřešuje, uvedli. »Zřízena byla info linka 950 570 805,« napsali na X. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi čtyřmi oběťmi jsou dvě občanky Ukrajiny.

Záchranné práce skončily před třetí hodinou ráno, informovala policie. V nemocnicích byl aktivován traumaplán.

FOTO – Drážní inspekce

Nehoda vážně narušila provoz na jedné z hlavních železničních tratí v České republice. Železniční doprava mezi Pardubicemi a Kostěnicemi byla na několik hodin zcela přerušena. Byla zavedena náhradní autobusová doprava.

Cestující, kteří měli cestovat dotčenými spoji, museli čelit výrazným zpožděním. Některé vlaky nabíraly zpoždění až 150 minut. Škody na místě mimořádné události dosud vyčísleny nebyly. Odhadnuty na místě byly podle Drážní inspekce na více než 110 milionů korun (nákladní vlak 50 milionů, expres 60 milionů, trať 300 tisíc Kč).

RegioJet již uvedl, že je připravený odškodnit cestující. Pro dotazy zřídil krizovou telefonní linku 222 222 221.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy