Evropa se musí zbavit jaderných zbraní, jinak hrozí odveta

Evropské země by se místo posilování svého jaderného arzenálu měly jaderných zbraní zbavit, protože zvyšují riziko jaderné války, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro časopis Mandiner.

V komentáři k iniciativám na vytvoření společných evropských jaderných zásob maďarský premiér zmínil německého politika Klause von Dohnanyiho a jeho knihu s titulem »Národní zájmy«, v níž se mimo jiné uvádí, že Evropa nemá žádné vlastní velké jaderné zásoby a místo toho se spoléhá na jaderné zbraně USA rozmístěné na svém území. Proto se Orbán domnívá, že v případě jaderné války mezi Spojenými státy a Ruskem budou Američané své údery zahajovat z evropského území, a tím ho vystaví odvetnému ruskému úderu.

»Namísto šíření jaderných zbraní by se Evropa měla snažit se jich zbavit,« řekl.

Premiér zároveň dodal, že jeho země podporuje širší vojenskou spolupráci mezi zeměmi Evropské unie a jejich obranným průmyslem.

Podle jeho názoru Evropa potřebuje »evropskou obrannou alianci, podobnou NATO«, do níž by každý člen přispíval svými vojenskými jednotkami. Tyto jednotky by však »měly být použity pouze k obraně Evropy«.

»Vojenské operace mimo Evropu pod evropskou vlajkou by měly být vyloučeny,« řekl Orbán.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy