O příspěvku na péči bude nově rozhodovat vláda, opozice prosazuje automatickou valorizaci

Příspěvek na péči bude v budoucnu možné zvyšovat nařízením vlády. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Systém by tak měl být podle něj oproti současnému stavu podstatně pružnější. Ministr zároveň předložil dvě varianty navýšení příspěvku.

»Do mezirezortního připomínkového řízení předkládám návrh, který legislativně bude upravovat to, že příspěvek na péči bude v budoucnu možné zvyšovat nařízením vlády, aby vláda měla pružný nástroj, jak reagovat na situaci,« řekl Jurečka. Systém, který je navázán na změnu zákona, je podle něj nepružný a zdlouhavý. »Vždy se dlouho čeká, než se novelizuje zákonná úprava,« dodal.

Příspěvek se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zaplatit opatrování v zařízení či doma. Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně teď 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a děti 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun.

Podle Jurečkova návrhu by se nejpozději od července mohly zvednout buď všechny čtyři dávky, nebo tři nejvyšší dospělým a všechny čtyři dětem.

Lidé by tak mohli pobírat příspěvek v prvním stupni závislosti v nezměněné výši 880 korun nebo ve zvýšené výši 2000 korun. Ve zbývajících třech stupních ministerstvo navrhuje zvýšení. Ve druhém stupni na 5500 korun, ve třetím na 15 400 korun a ve čtvrtém stupni navrhuje zvýšení příspěvku na 23 100 korun.

U dětí by se měly upravit všechny částky, a to na 4100, 8200, 16 700 a 23 100 korun. »Takto návrh předkládám do připomínkového řízení, takto jsem informace dal koaličním partnerům,« řekl Jurečka. Připustil ale, že po připomínkách a po jednání ve vládě »může dojít k drobným úpravám návrhu«.

Roční náklady v případě varianty, že dojde ke zvýšení ve všech stupních, budou podle ministra činit navíc 8,5 miliardy korun.

Situace osob v prvním a druhém stupni závislosti je až zoufalá

Ve Sněmovně leží také dva opoziční návrhy na zvýšení příspěvku. Jedním je novela poslanců hnutí SPD, kteří ji předložili už na začátku volebního období. Její předkladatelka, místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková předložený návrh ministra Jurečky nepovažuje za dostatečný. Nesouhlasí především s tím, aby o zvyšování příspěvku rozhodovala vláda. »Do zákona by měl být zaveden automatický valorizační mechanismus tak, aby o tom právě vláda nerozhodovala. Chceme, aby se příspěvek na péči navyšoval v souvislosti s růstem inflace nebo v souvislosti s úhradovou vyhláškou za sociální služby,« řekla Šafránková pro iportaL24.cz.

Nelíbí se jí především navrhované změny v příspěvku pro nejnižší stupně. »Vhledem k tomu, že člověk v prvním stupni závislosti nezvládá několik základních důležitých funkcí, aby se o sebe dokázal sám postarat, je potřeba příspěvek v prvním stupni navýšit minimálně na dvojnásobek,« řekla poslankyně. Novela SPD zvyšuje příspěvky na péči právě lidem v prvním a druhém stupni závislosti. Lidé do 18 let věku v prvním stupni by podle novely pobírali 4950 korun a v druhém stupni závislosti 9900 korun za měsíc. Tělesně postižení dospělí v prvním stupni by měli 2640 korun a ve druhém stupni 6600 korun měsíčně.

Šafránková připomněla, že příspěvek na péči zdravotně postiženým osobám v prvním a druhém stupni závislosti byl naposledy zvýšen v roce 2016, a to pouze o zhruba deset procent. »Nesmíme zapomínat ani na to, že od 1. ledna tohoto roku se navýšila úhradová vyhláška za ceny sociálních služeb a příspěvek zůstal takto nízký, takže ti lidé si nemohou dovolit žádnou sociální službu,« zdůvodnila Šafránková potřebu zvýšení příspěvku i v nižších stupních. »Situace osob v prvním a druhém stupni závislosti je až zoufalá,« uvedla poslankyně

Druhou novelou, která čeká na své projednání ve Sněmovně, je předloha opozičního hnutí ANO. Příspěvky na péči by měly podle představ poslanců ANO vzrůst o desetinu lidem do 18 let věku ve všech čtyřech stupních závislosti na pomoci druhých. O deset procent novela zvyšuje také příspěvky lidem starším 18 let ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. V prvním stupni by příspěvek vzrostl z 880 na 2000 korun a ve druhém stupni z 4400 na 6400 korun.

Ministerstvo za nečinnost kritizovala také Národní rada osob se zdravotním postižením. Prosazuje přidání od ledna o deset procent.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy