Ostrá slova na tiskovce SOCDEM: Kolaboranti. Impotentní vláda. Chcípáci, co nemají koule!

Z hlediska budoucnosti je česká vláda impotentní. Řekl to na dnešní tiskové konferenci Sociální demokracie (SOCDEM) její místopředseda a lídr strany pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek. Padala i další drsnější slova v čele s tím, že vláda kolaboruje s někým, kdo neztělesňuje veřejné zájmy země, zejména s hlavními ekonomy bank. »S nimi vytvořila alianci proti lidem,« řekl exministr.

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda na úvod tiskové konference poděkoval svým kolegům za kampaň před volbami, které se konají již 7. a 8. června. »Jsme přesvědčeni, že Českou republiku by v Evropském parlamentu neměl reprezentovat někdo, kdo tam 10 let sedí a po 10 letech tvrdí, že to, co se schválilo, bylo špatně, ale že tam chce dál sedět a za dalších pět let přijít s tím samým. Ano, i takoví lidé, jak dámy, tak pánové, mají tu drzost kandidovat, když neuměli po deset let nic změnit. To je nestoudnost,« řekl Šmarda a naopak vyzdvihl Zaorálka, který podle něj v žádné ze svých předešlých funkcí nezklamal.

Za dvacet let se podle předsedy SOCDEM na evropské půdě vykonalo mnoho dobrého. »Ale nesplnilo se to nejdůležitější. Příjmy lidí se nepřiblížily západní Evropě, aby se projevil sociální aspekt evropské integrace,« připojil Šmarda.

Podle Zaorálka bylo tématem posledních dní především šňupání kokainu ve Sněmovně. »Je to krásné téma, které zakrývá něco, co je daleko podstatnější, a to jak schvalují zákony, když nešňupají. Sněmovna se totiž zabývá pozdějšími odchody do důchodu a za méně peněz. Proti tomu je 84 procent lidí, ale opozice a koalice si začaly velmi rozumět. Vidím to u pořadů, kdy si všichni dávají přednost i ve dveřích. Pan premiér Fiala mluví tónem otce, který čte dětem pohádky před spaním, a do toho přichází vyjádření Marka Bendy, jak konstruktivně přistoupila opozice k tomuto bodu. Evidentně našli shodu skrytou. Vzpomeňme, jak paní Schillerová na Hradě vyjadřovala pochopení pro důchodové změny, ale pak se vrátil pan Babiš z Malediv a zahřměl, že nikdy. Bylo to ale klamné zahřmění, podstatný je smír, který zavládl ve Sněmovně. Na to by se měli připravit občané, jak to vypadá, když se bouřlivá Sněmovna uklidní,« sdělil lídr Sociální demokracie.

Naznačli, že zvýšení důchodového věku se může hnutí ANO hodit do budoucna, protože jsou to peníze do státního rozpočtu, o němž by v budoucnu mohlo rozhodovat. Nikdo ale nebere v potaz, že věk dožití ve zdraví je 62 let, zdůrazil Zaorálek a nastínil, kde vzít chybějící peníze.   

Zmínil vládní studii, která zpracovává vývoj posledních 20 let. »Vezmu z ní jeden list, kde je napsáno, jak dochází k odlivu zisku do zahraničí. V roce 2022 to bylo 456 miliard korun. To mě nepřestane zajímat. Vláda, která to strpí, je kolaborantská vláda – s bankami a velkými firmami, kterým dovolí odvážet ze země takové množství peněz. Způsob, jakým se smiřujeme, že budeme chudnout a nebudeme nic dělat, rýsuje naši cestu do budoucnosti,« řekl lídr SOCDEM. »Jsme typická kolonie, takhle se zachází s koloniální zemí,« připojil.

»Máme srabáckou vládu, která není schopna zestátnit ČEZ, aby měla pod kontrolou elektrickou infrastrukturu. Mohli bychom nabízet levnou energii občanům a přebytky prodávat, jako to dělá Francie. Promiňte silná slova, ale je to chcípácká vláda, která nemá koule,« řekl Zaorálek.

Jako první by doporučil, aby kabinet zvýšil minimální mzdu, což je i jeden z hlavních bodů programu Sociální demokracie. »V momentě, kdy peníze zůstávají českým zaměstnancům, neodplouvají do zahraničí. To je ten nejjednodušší způsob. Zvýšit minimální mzdu aspoň, jako má Polsko, na úroveň 25 tisíc a Polákům se to vyplácí,« řekl Zaorálek.

Zmínil, že pokud se máme bavit o povinné migraci, mělo by se začít diskutovat i o solidaritě ohledně práce lidí, jejíž výsledek se nakonec vyveze ven. »Jestli máme mluvit o solidaritě mezi Evropou, je potřeba zrušit daňové ráje. Ty jsou typickým projevem arogance, tím, jak se s námi nejedná, abychom žili spravedlivě. Až se tohle změní, bavme se o povinné solidaritě. Je to podmínka toho, abychom se emancipovali,« připojil Zaorálek a přirovnal Českou republiku k africkým zemím.

Dvojka na kandidátce, místopředsedkyně SOCDEM, Daniela Ostrá se dotkla dalších témat, především zdravotnictví a bydlení. Řekla, že už nechce vidět maminky, které nemohou v lékárnách koupit svým nemocným dětem léky, jež nejsou k dostání. Řešením je přesun výroby léků na evropskou půdu. »Máme tu i krizi bydlení. Využijme evropské fondy jako nástroj na veřejnou bytovou výstavbu,« dodala Ostrá.

A Klára Školníková zastupující na kandidátce SOCDEM hnutí Budoucnost poukázala na to, že povolební změny by měly spočívat v lepším využívání příležitostí, které nabízí například Zelená dohoda. »Peníze na klimatickou transformaci by měly jít na vyrovnání sociálních nerovností, na veřejné služby, na vzdělávání. Klimatická politika musí být spojená se sociální politikou,« zakončila spolupředsedkyně hnutí Budoucnost.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. ČSSD – jeden úředník ministerstva financí a Sobotka z čssd- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi. Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
    —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
    —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
    –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl a uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění .
    —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy