Čínští a švýcarští vědci navrhli energeticky účinný čip podobný mozku

Tým čínských a švýcarských vědců společně vyvinul energeticky účinný snímací-výpočetní neuromorfní čip, který napodobuje neurony a synapse lidského mozku.

Lidský mozek, který je schopen zpracovávat neuvěřitelně složité a rozsáhlé neuronové sítě, pracuje s celkovou spotřebou pouhých 20 wattů, což je výrazně méně než u současných systémů umělé inteligence. Neuromorfní nebo mozku podobná výpočetní technika proto nabízí slibnou energeticky úspornou strojovou inteligenci.

Výzkumníci z Ústavu automatizace při Čínské akademii věd a švýcarské společnosti SynSense AG Corporation vytvořili tento asynchronní čip nazvaný »Speck«, který se může pochlubit působivě nízkou spotřebou energie v klidovém stavu pouhých 0,42 miliwattů, což znamená, že nespotřebovává téměř žádnou energii, když neprobíhá žádný vstup.

Tým vědců napodobil »dynamickou nerovnováhu«, která je charakteristická pro neuronové sítě mozku s impulzy, a vytvořil rámec založený na pozornosti, v němž významné vnější podněty často získávají větší pozornost mozku.

Podle studie zveřejněné nedávno v časopise Nature Communications je tento rámec schopný splnit algoritmické požadavky dynamických výpočtů a dosahuje v reálném čase příkonu pouhých 0,70 miliwattů.

Tato práce nabízí aplikacím umělé inteligence chytré řešení inspirované mozkem, které se vyznačuje výjimečnou energetickou účinností, minimální latencí a sníženou spotřebou energie, uvedl Li Kuo-čchi, jeden z autorů studie.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy