Oteplení vztahů? Spojenci zděšeni, Rusko dostalo pozvánku na oslavy Dne D

Rozhodnutí Francie pozvat Rusko k účasti na oslavách 80. výročí vylodění v Den D rozdmýchalo napětí ve vztazích se spojeneckými státy, jejichž představitelé se připravují na setkání na plážích Normandie 6. června.

Minulý měsíc podle serveru POLITICO Paříž zaskočila západní země, když organizátoři Dne D oznámili, že pozvání do Moskvy posílají i v době, kdy Rusko provádí novou ofenzívu na Ukrajině.

Představitelé Velké Británie, Spojených států a dvou dalších spojenců z druhé světové války vyjádřili nad tímto krokem znepokojení a vznesli otázky od symbolické povahy této události, přes otázky protokolu až po dotazy na diplomatickou spolupráci s ruskými představiteli.

Bílý dům není pozváním potěšen, uvedli pro POLITICO dva představitelé administrativy. »Odkázali bychom na francouzskou vládu, která vzpomínkové akce v Normandii organizuje,« uvedl jeden z úředníků.

Britský vládní úředník uvedl, že kroky Francie – nejen pozvání na Den D, ale také přijetí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga tento měsíc a vyslání zástupce na inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina – jsou »znepokojivé«. Prezident Emmanuel Macron prý pak působí dojmem, že »se vidí nad věcí a že nakonec bude jakousi formou mírového zprostředkovatele« na Ukrajině, což označili za »zcela nemístné«.

Diplomat z jiné evropské země uvedl, že Paříž pozváním do Ruska »všechny překvapila«. Tentýž diplomat vyjádřil zklamání nad nedostatkem komunikace od oznámení vzhledem k vysoké úrovni zastoupení několika zemí. Očekává se, že se setkání zúčastní americký prezident Joe Biden, britský král Karel a německý kancléř Olaf Scholz.

»Francouzi si diskuse o pozvání nechali zcela pro sebe,« uvedl diplomat.

Organizátor oslav Dne D, organizace Mission Libération, v jejímž čele stojí bývalý francouzský velvyslanec ve Washingtonu Philippe Etienne, minulý měsíc uvedl, že ruští zástupci budou pozváni, ačkoli Vladimir Putin je na oslavách persona non grata.

Mission Libération nepotvrdila, kteří ruští představitelé byli mezi pozvanými hosty, ani zda Rusko pozvání přijalo. Úředník Mission Libération, kterého kontaktoval server POLITICO, uvedl, že organizátoři se v současné době více »soustředí na přípravy vzpomínkových akcí« než na podrobnosti seznamu hostů.

Přítomnost Ruska na ceremoniálu Dne D by nebyla první. Putin se zúčastnil 60. výročí Dne D a 70. výročí, které se konalo několik měsíců poté, co se k Rusku v roce 2014 připojil Krym.

Tobias Ellwood, konzervativní poslanec a bývalý britský ministr obrany, tento krok obhajoval a uvedl, že pokud by Rusko nebylo pozváno, pak »bychom riskovali, že se dnešní geopolitika smísí s jednotou cílů při porážce nacismu v minulosti«.

Macron přitom již dávno upustil od snahy o smíření s Putinem v počátečních fázích války na Ukrajině. V posledních měsících francouzský vůdce dokonce zesílil protiruskou rétoriku a v únoru nadhodil možnost, že by na Ukrajině mohly být rozmístěny západní jednotky.

V posledních měsících se však objevují náznaky, že se Paříž snaží navázat kontakt s Moskvou. Minulý týden vzbudil pozornost francouzský velvyslanec v Rusku Pierre Lévy, když se zúčastnil Putinovy páté prezidentské inaugurace uprostřed bojkotu většiny západních zemí.

Takové jednání »vzbuzuje obavy«, uvedl jeden britský ministr. »Musíme se zaměřit na to, abychom se ujistili, že spojenecké země nejen říkají správné věci, ale také dělají správné věci, pokud jde o Ukrajinu,« řekl ministr pod podmínkou anonymity serveru POLITICO.

»Pozvání Ruska je vzkazem, který nebyl pochopen« spojeneckými zeměmi, uvedl poslanec Macronovy strany Renesance. »Ale není to neslučitelné, můžeme být vůči Putinovi velmi tvrdí, ale také s ním mluvit,« dodal poslanec.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy