Otevřený dopis ministryni obrany ČR Janě Černochové

Vážená paní ministryně,

jako řádná daňová poplatnice narozená v ČR a s trvalým pobytem v ČR vás žádám o vysvětlení všech okolností, které provázely výslednou cenu 122 miliard Kč ohledně nákupu dvaceti čtyř stíhaček F-35.

Odkazuji se v této souvislosti na informace, které na svém webu zveřejnil komentátor Michal Svatoš dne 9. července 2023 pod titulkem »ŠOK! Izrael včera nakoupil 25 stíhaček F-35 za polovinu ceny, za kterou ČR nakupuje jen 24 letadel F-35. Rozdíl v ceně je neuvěřitelných 57 miliard CZK! Budete čubrnět, kdo má asi shrábnout provizi!« (celý komentář zde)

Michal Svatoš dále cituje izraelského ministra obrany Yoava Gallanta, jenž k nákupu zmiňovaný stíhaček také uvedl:

1. Izraelský obranný průmysl začne po dohodě s USA vyrábět součástky a díly pro výrobu letadel F-35 v USA!

2. Celý nákup 25 letadel F-35 Izraelem bude kompletně financován darem vlády USA!!!

»Česko má zaplatit za 24 stíhaček F-35 USA o 57 miliard CZK více, než je cena za 25 stíhaček F-35 pro Izrael! Zdá se tak, že přirážka za stíhačky pro ČR zcela pokrývá finanční náklady, které Washingtonu vzniknou z financování nákupu stíhaček F-35 pro Izrael! USA u nás chtějí vybudovat své válečné základny proti Putinovi, ale nejen, že jim nestojíme za to, aby nám nákup stíhaček také jako věrným, ale chudým spojencům proplatily, ale dokonce po nás ještě chtějí dvojnásobnou cenu!! Není zkrátka spojenec, jako spojenec!« nabízí vlastní verzi tohoto podivného nákupu komentátor Michal Svatoš.

Vážená paní ministryně,

jistě chápete, že v dnešní době, kdy státní rozpočet trhá deficitní rekordy, ekonomika země se nachází v těžké krizi a sociální jistoty obyvatelstva se vytrácejí jako pára z hrnce, je na místě následující výsostně relevantní otázka:

Jak je možné, že Izrael ze stejného zdroje nakoupil tato stíhací letadla za poloviční cenu než Česká republika (Izrael 25 letounů za 65 miliard Kč, ČR 24 stejných letounů za 122 miliard Kč)?

Stali jsme se snad kromě Ukrajiny už i sponzorem izraelského státu? – kladu na závěr řečnickou otázkou.

Děkuji za odpověď.

Marie Krejčíková

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. Stručná opět otevřená odpověď. Soudružkou asi nechápete fakta, cena kterou bude platit Izrael je za letadlo, cena, kterou bude platit čr je za kompletní služby spojené s provozem a údržbou, takže porovnáváte neporovnatelné, jak se říká hrušky a jablka, a hlavně platit se nebude letos ani příští rok , ale po vypršení pronájmu Gripenů. a pořád se splátky vejdou do 2% z HDP určených na obranu v rámci rozpočtu . Jen Vám připomenu, že CSSR dávala 5% a výsledkem bylo totální zaostávání průmyslu této země.
  Manipulace nebo nevědomost, nebo…?

  • Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá. Okradli důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo okradení neujde, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

  • Už bylo mnohokrát vysvětleno, že ČSSR byla ohrožována agresí zločineckého Severoatlantického paktu, tudíž vyšší výdaje na odstrašení agresora byly nutností. Samozřejmě že pak peníze chyběly jinde, třeba se vyrobilo nebo dovezlo méně spotřebního zboží nebo léků, to byl taky účel, takhle nás Západ “trestal”. Přesto zbývalo pořád dost prostředků na mohutné investice, údajné “zaostávání” ČSSR patří do říše fantazie a obzvlášť tragikomicky toto tvrzení vyznívá dnes, po 33 letech “úspěchů” od privatizačního puče. Teď nemá co zaostávat, protože většina průmyslu zanikla a přesunula se do východní Asie.
   ČR není nikým ohrožována, naopak jako věrný vazal Washingtonu neustále někoho přepadává, tedy ohrožuje jiné.

   • Ale teď se do toho zamotáváte, ten skvělý režim co uměl vše, musel dovážet a z toho zaostalého západu. Jo technologie se musely dovézt. Viděl jste někdy třeba stroje v ČKD , mimochodem i ten název jste ukradli

    • Nezamotávám a vy mi podsouváte, co jsem nikdy netvrdil, což je oblíbená praktika propagandy vašeho režimu.
     Západ byl a je z historických důvodů bohatší a vyspělejší. Asi v tom smyslu, že on bohatl drancováním kolonií a obchodem s otroky, zatímco my jsme bránili Evropu před Turky.
     Něco jsme samozřejmě dovážet museli, už jenom proto, že země s 15 milióny obyvatel nemůže sama produkovat všechno, navíc na světové úrovni.
     Viděl jste stroje v ČKD v současnosti? Neviděl, že, protože jste ČKD zničili, rozkradli, stejně jako velkou část naší ekonomiky. Za socialismu se ČKD úspěšně rozvíjela, po znárodnění prezidentem Benešem v roce 1945.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy