Protokol o přijetí Švédska do NATO bude v nejbližší době předložen tureckému parlamentu, ale pravděpodobně bude schválen až na podzimním zasedání, protože zákonodárný sbor republiky má tento týden letní přestávku. Informovala o tom v pondělí stanice CNN Turk poté, co generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve Vilniusu prohlásil, že Turecko souhlasilo s co nejrychlejším přijetím Švédska do aliance.
Podzimní zasedání tureckého parlamentu začíná 1. října. NTV poznamenává, že švédská strana byla o postupu přijetí dokumentu informována. Konkrétně byla informována o tom, že podle místních zákonů po předložení dokumentu, které by měl provést prezident nebo ministr zahraničí, půjde k posouzení do profilového výboru a teprve po jeho schválení bude předložen parlamentu jako celku.
Stoltenberg po setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a švédským premiérem Ulfem Kristerssonem ve Vilniusu v předvečer summitu NATO uvedl, že Ankara souhlasila s tím, že protokol o přijetí Švédska do NATO předloží parlamentu k ratifikaci co nejdříve.
Turecký list Aydınlık v úterý napsal, že Erdogan podlehl prosbám Západu, když ustoupil v otázce vstupu Švédska do NATO. Publikace připomíná, že před třemi dny turecký vůdce řekl: »Jak může Turecko věřit zemi, v jejíchž ulicích se toulají teroristé?« Aydınlık také cituje vyjádření místopředsedkyně politické strany Rodina Utky Reyhan na toto téma. »Ostudné rozhodnutí. Podlehli vydírání Západu,« domnívá se politička. Provládní turecká média však poznamenávají, že v této situaci zvítězilo Turecko, které získalo četné záruky v boji proti terorismu a získalo podporu pro vstup do EU.
Švédsko slibuje boj proti terosismu
Švédsko slíbilo Turecku, že nebude podporovat organizace prohlášené Ankarou za teroristické a poskytne mu veškerou možnou pomoc ve věci evropské integrace. Ankara považuje Stranu kurdských pracujících a organizaci FETO za teroristické organizace. Druhá jmenovaná je tureckými orgány obviňována z přípravy státního převratu z 15. července 2016.
Kromě toho Stockholm souhlasil s tím, že Ankaře pomůže v otázce jejího vstupu do Evropské unie jako plnoprávného člena, bude lobbovat za rozšíření celní unie mezi Tureckem a EU, udělí jí bezvízový styk s EU, zruší sankce a odstraní překážky, které jí brání ve vojensko-průmyslovém komplexu a investicích.
Text protokolu, na němž se dohodli turecký prezident Tayyip Erdogan a švédský premiér Ulf Kristersson, obsahuje celkem sedm ustanovení. Jak bylo uvedeno, navazuje na Madridské memorandum podepsané v červnu loňského roku na okraj summitu NATO. Dokument mimo jiné předpokládá každoroční zasedání stálého třístranného mechanismu na úrovni ministrů, v případě potřeby vytvoření pracovních skupin. V návaznosti na dohody NATO zřídí zvláštní mechanismus a funkci zvláštního vyslance pro boj proti terorismu.
Před odjezdem na summit NATO Erdogan prohlásil, že Turecko podpoří snahu Švédska o vstup do aliance výměnou za odstranění překážek členství Ankary v EU. Již dříve turecké úřady uvedly, že hlavní podmínkou by mělo být plnění závazků Švédska v oblasti boje proti terorismu, které vyplývají z Madridského memoranda.
(jb, TASS)