Pacientů s tuberkulózou přibývá, polovinu tvoří cizinci

Počet případů tuberkulózy (TBC) v Česku roste. Loni se s TBC léčilo 447 pacientů, meziročně tak jejich počet vzrostl o 64 osob. Téměř polovinu případů tvoří cizinci, většinou z Ukrajiny. Pneumologové zaznamenali i výrazný nárůst TBC u dětí do 15 let. Z 11 případů jejich počet loni skočil na třicet.

»Vzhledem k válce na Ukrajině není nárůst nemocných žádným překvapením, je známo že na východ od České republiky není péče o tuberkulózní pacienty na takové úrovni jako u nás,« řekl novinářům vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels z Fakultní nemocnice Bulovka. Nemocnost na Ukrajině je zhruba dvacetkrát vyšší než v Česku. »Podíl TBC u osob narozených mimo ČR loni činil 49,2 % (220 případů), z toho 140 je z Ukrajiny, což je téměř čtyřikrát více než před válkou. Ze Slovenska evidujeme 21 případů, z Rumunska a Vietnamu nám přibylo po 11 případech atp.,« doplnil Wallenfels. Celkové počty jsou zatím podle něj předběžné, očekává, že může být dodatečně hlášeno až zhruba 460 případů.

Nemoc je podle Wallenfelse sociálně podmíněná, většinu případů mezi Čechy i cizinci tvoří muži. »Mezi muži najdete mnohem více bezdomovců, alkoholiků, vězňů,« dodal.

Nejnovější data také ukázala výrazný nárůst TBC u dětí do 15 let – z 11 případů jejich počet loni skočil na 30. »Obvykle evidujeme 5–10 nemocných dětí za rok,« podotkl Wallenfels. Za loňským nárůstem malých pacientů je například lokální epidemie v Benátkách nad Jizerou, ale také přesnější diagnostické postupy.

»Při hledání případných ložisek tuberkulózy jsme u vybraných pacientů začali používat CT, a přestože na rentgenu plic nebyla nemoc vidět, CT vyšetření její přítomnost prokázalo. Poprvé jsme také měli dítě s potvrzenou odolnou, tzv. multirezistentní formou TBC,« uvedla Karolína Doležalová, vedoucí lékařka Plicní ambulance a Střediska péče pro děti s tuberkulózou a mykobakteriózami Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Zde se léčí jak malé děti, tak dospívající do 18 let věku.

Až polovina pacientů se může léčit doma

Odolnější, takzvané multirezistentní TBC, lékaři loni zaznamenali 31 případů. V současné době se všichni tito nemocní léčí v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, podle lékařů je ale třeba dalších 10 až 15 lůžek. Jednají proto s ministerstvem zdravotnictví o financích na vybudování nových center i mimo Prahu. »S největší pravděpodobností budeme během roku či dvou čelit tomu, že nebudeme mít pacienty kam pokládat,« řekl přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Brně Milan Sova.

Od letošního roku se nově někteří pacienti, kteří zodpovědně užívají léky a docházejí na ambulantní kontroly, mohou po prvních dnech v nemocnici léčit dál doma. Podle odhadů by jich mohla být až polovina, což infekčním oddělením nemocnic uleví. Předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Koziar Vašáková uvedla, že povinnou izolaci jako do loňska Česká republika má jen menšina evropských zemí.

Pneumologové o situaci ohledně TBC informovali u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března. Ve stejný den, jen o 142 let dříve, oznámil německý lékař Robert Koch objev zákeřného bacilu Mycobacterium tuberculosis, jenž nemoc způsobuje.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel nechali republiku zahnojit nakaženými cizáky kterým teď platíme léčbu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy