Home Pel mel Pedál plynu jako střelná zbraň. Za volantem s pokorou, rychlost může zabíjet

Pedál plynu jako střelná zbraň. Za volantem s pokorou, rychlost může zabíjet

Rychlost může zabíjet. Až 86 procent řidičů v jednom z nedávných průzkumů přiznalo, že alespoň občas překračují povolenou rychlost o deset kilometrů za hodinu. 66 procent řidičů jezdí ještě rychleji.

»Než člověk sešlápne pedál plynu, tak je dobré, aby si uvědomil, s čím si zahrává a je to vlastně jako střelná zbraň. Patří to do rukou zodpovědným a zkušeným lidem. Pokud na to člověk nemá, tak by za to buď neměl sedat anebo než se to naučí, tak by se měl chovat s náležitou pokorou. Ano, rychlost samozřejmě zabíjet může. Hlavně když se objeví auto v rukou nezkušeného nebo méně zodpovědného řidiče. Přece jenom čím vyšší rychlost, tím vyšší kinetická energie. A ona nakonec ještě roste se čtvercem rychlosti. Takže když jedu dvakrát tak rychle, tak mám čtyřikrát tak větší energii. A to už v těch vyšších rychlostech může zabíjet. Takže rychlostní limity samozřejmě smysl mají,« říká dopravní expert Platformy VIZE 0 Roman Budský.

policista Horymír: »Jízda rychleji, než to dovoluje zákon. To je jako hledat zkratku v bludišti. Často to skončí tím, že narazíte do zdi. A občas i doslova. Někteří řidiči si myslí, že jestli je nepolapíme my, jsou v bezpečí, ale ve skutečnosti si často past připraví sami. A to nejen pro sebe, ale i pro nevinné lidi kolem.«

»Jet rychlostí 50 nebo 60 km v hodině v obci, to je náramný rozdíl. Tam opravdu doporučuji, aby si člověk uvědomil, kudy jede a jestliže je tam koncentrace chodců, tak si říct, no to je rychlost maximálně povolená. Jestliže tady je nějaký větší šrumec lidí, no tak pojedu třeba 30, to není ale hanba toho šoféra. Zkušený řidič tam, kde to takzvaně zavání nějakým průšvihem, jede krokem. Naopak tam, kde je volná silnice ideální podmínky, tak nezdržuje a jede na rychlostním limitu,« dodává Budský.

policista Horymír: »Než přidáte plyn, uvědomte si, že nejste v závodní hře. Bezpečná jízda, to je výhra pro všechny.«

»Opravdu se jezdí svižněji, než by se mělo. Ale co mě překvapuje, že hodně svižně jezdí i kamiony. Když pojede po dálnici tirák, který jede 90, tak je to jen co zdržuje. Mnohdy už tam mají naloženo pětadevadesát. A teď si představte ubrzdit ten obrovský kolos, když se něco vepředu stane. To už opravdu je umění. Takže tady si myslím, že je další vlastně nebezpečí, že řidiči těch velkých a rozměrných vozidel výrazně překračují maximální povolenou rychlost. Jezdí kolikrát nalepení těsně na sebe A pak vidíte teda ty záběry z našich dálnic, v jakém stavu ta auta jsou, když dojde k vzájemnému střetu. Nepozorný řidič, unavený řidič, nedodržení bezpečného odstupu a ještě ke všemu nepřiměřeně vysoká rychlost jízdy, to je skutečně smrtící mix,« varuje Budský.

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here