Home Domácí Podpora války na Ukrajině povzbudila silová řešení i jinde ve světě

Podpora války na Ukrajině povzbudila silová řešení i jinde ve světě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Česká vláda by v souladu s Chartou OSN měla přestat podporovat válku jako legitimní způsob řešení mezinárodních sporů a namísto jednostranné vojenské podpory válčícím stranám by se měla snažit o diplomatická řešení konfliktů, a to jak na Ukrajině, tak i na Blízkém východě.

Vyzvala k tomu iniciativa Mír a spravedlnost, v jejímž čele stojí Matěj Stropnický, profesor Václav Hořejší či bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan.

»Z války na Ukrajině se stal zamrzlý konflikt, v němž se obě bojující strany přetahují o jednotlivé vesnice, umírají další lidé, země je dál ničena, bují korupce a ohlašovaná a dnes již ukončená ukrajinská ofenziva žádný průlom nepřinesla, přičemž žádná další není na dohled,« uvedli autoři.

Podle autorů strategie vyzbrojit Ukrajinu, aby vybojovala vítězství, selhala. Pomohla jí v počátku, aby nemusela kapitulovat, ale pak mělo přijít jednání. »Místo toho Ukrajina propásla dobu, kdy mohla vyjednat víc i proti silnějšímu. Ti, kdo ji dál povzbuzují do boje, vedou nezodpovědnou politiku, po které zůstane zničená země, jíž nakonec Rusko svůj mír vnutí. Ostatně i pozornost světového veřejného mínění, silná ukrajinská zbraň, je nově soustředěna jinam,« popisují představitelé iniciativy.

Obhájci vojenské pomoci Ukrajině totiž při mobilizaci podpory pro svůj postup dosáhli něčeho jiného, než co zamýšleli: namísto bezpodmínečného odmítnutí násilného řešení konfliktu spojeného ovšem s okamžitým úsilím o co nejrychlejší příměří a mír v podobě statu quo ante, znovu po letech legitimizovali válku jako oprávněný způsob řešení mezinárodních sporů.

Nová přijatelnost války pak podle nich povzbudila silová řešení i jinde ve světě. »Otřesný útok Hamásu z počátku října, při němž přišlo o život 1300 Izraelců, převážně civilistů, vyvolal izraelskou reakci, která svou krutou bezohledností vůči obyvatelům Palestiny porušuje všechny principy mezinárodního humanitárního práva i ženevská pravidla vedení války. Doposud zahynulo při izraelských bombardováních pásma Gazy již přes 23 tisíc Palestinců, z nichž 70 % byly ženy a zejména děti,« napsali aktivisté s tím, že chybí základní humanitární pomoc, ničena je veškerá infrastruktura dvoumilionové aglomerace, její obyvatelé nemají kam jít. Připomněli také, že »nepřiměřenou izraelskou odvetu« odsoudila řada mezinárodních organizací a osobností, včetně např. papeže Františka.

»Náš soucit, účast a bolest patří všem obětem krvavé řeže na Blízkém východě bez rozdílu, stejně tak jako patří všem obětem války na Ukrajině. Na obou stranách obou konfliktů umírají lidé. Pro nás má každý lidský život stejnou hodnotu. Odsuzujeme jednoznačně útok Hamásu, který nynější tragédii vyvolal, jsme si vědomi frustrace Palestinců z marných snah ukončit již více než půlstoletí dlouhou okupaci odsouzenou mnoha rezolucemi OSN. Neztotožňujeme však Palestince s teroristy právě tak jako neztotožňujeme Izraelce s fašizujícími elementy v izraelské vládě. Odmítáme jako rasistické antisemitismus stejně jako antiislamismus či antiarabismus,« shrnuli autoři výzvy.

Podle nich by pak především i česká vláda v souladu s Chartou OSN přestala podporovat válku jako legitimní způsob řešení mezinárodních sporů, namísto jednostranné vojenské podpory válčícím stranám by se měla snažit o diplomatická řešení konfliktů, a to na Ukrajině i nově na Blízkém východě a měla by poskytovat výhradně humanitární pomoc a zdržet se zbrojních dodávek. Autoři také žádají, aby Česká republika v rámci OSN podpořila v Gaze humanitární příměří a vymanila se tak ze své současné mezinárodní izolace.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here