Home Zahraničí Europoslanec požaduje vyšetření smrti amerického novináře v ukrajinském vězení

Europoslanec požaduje vyšetření smrti amerického novináře v ukrajinském vězení

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poslanec Evropského parlamentu Bernhard Zimniok považuje za nezbytné provést nezávislé vyšetřování smrti videoblogera, novináře, filmaře a občana USA a Chile Gonzala Liry v ukrajinském vězení a odsoudit současné ukrajinské úřady.

Zimniok uvedl, že »kvůli svému kritickému informování o činnosti ukrajinského vedení« byl Lira opakovaně zadržován, »mučen« a nakonec zemřel, přičemž mu byla »odepřena nezbytná lékařská péče«.

»Za tímto účelem požadujeme nezávislé vyšetření incidentu pod záštitou OBSE a okamžité ukončení jakékoli podpory tohoto zkorumpovaného státu,« uvedl europoslanec. Podle jeho názoru situace kolem Liry »názorně« ukazuje, že Ukrajina se zcela vymyká evropským hodnotám.

Další vojenská podpora Ukrajiny je podle europoslance nepřijatelná z řady důvodů. »Zaprvé, každý, kdo něco ví, vidí, že Ukrajina nemá sebemenší šanci zvítězit. Ve světle toho by bylo zcela nestoudné dále zatěžovat naše daňové poplatníky,« poznamenal.

Již dříve americké ministerstvo zahraničí potvrdilo zprávy o smrti amerického a chilského občana, novináře a blogera Gonzala Liry, který byl vězněn na Ukrajině.

Během pobytu ve vězení onemocněl Lira v říjnu 2023 oboustranným zápalem plic, uvádí se v ručně psaném dopise, který novinářův otec Gonzalo Lira starší ukázal americkému portálu The Grayzone. Ten zveřejnil fotografii vzkazu. Podle svědectví Liry staršího vězeňské orgány nemoc jeho syna ignorovaly a snažily se ji utajit před novinářovou rodinou a právníky. Lira starší požadoval, aby do situace zasáhlo velvyslanectví USA v Kyjevě, avšak bezvýsledně.

Loni na jaře Rusko vyzvalo světovou novinářskou obec, aby se postavila na obranu Liry po jeho únosu ukrajinskou bezpečnostní službou (SBU), a požadovalo jeho okamžité propuštění. SBU blogera zadržela v květnu 2023 v Charkově »za podporu ruské speciální operace na Ukrajině«.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here