Pokud existuje bezpečnostní hrozba naší země, tak je to pětikoalice, míní Babiš

My, rodiče, hrozbu války vnímáme úplně jiným způsobem, jako lidi, kteří nemají děti. To byl podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše důvod, proč žádal od svých spolupracovníků citlivé informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), kromě jiného i to, zda má děti. Koalice kvůli tomu požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny.

Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že expremiér Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech

»To, že mě pan Lipavský brutálně označil za bezpečnostní hrozbu, je neuvěřitelná drzost a lež,« řekl dnes Babiš na tiskové konferenci v průběhu výjezdního zasedání stínové vlády hnutí ANO v Olomouci.

Zopakoval, že informace o tom, zda má Lipavský děti, chtěl vědět proto, že se chtěl na schůzi Sněmovny ptát, zda by ministři poslali své děti do války. »Protože my, rodiče, hrozbu války vnímáme úplně jiným způsobem, jako lidi, kteří nemají děti« vysvětloval Babiš.

Zároveň zkritizoval současnou válečnou rétoriku vlády Petra Fialy (ODS). »Neustále mluví o válce. Když jsem mluvil o míru jako kandidát na prezidenta, tak provládní propaganda vedla kampaň, že straším děti. A teď pětikoalice a pan prezident nestraší?« ptal se předseda ANO.

Zdůraznil, že v žádném případě nesháněl žádné kompromitující materiály, nikdy to prý nedělal. »Postupujeme absolutně standardně. Pokud je tady nějaká bezpečnostní hrozba naší země, tak je to pětikoalice,« míní Babiš.

Na úterní schůzi se prý těší, doufá však, že opozice na ní dostane prostor mluvit. »Doufáme, že tam nebudou ty novototalitní prvky této pětikoalice, která se nás snaží všude umlčet,« dodal Babiš.

Pětikoalici nezůstane vůbec žádné téma

V možnost vyjádřit se doufá také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Koalici vyzveme, aby nás neumlčovali a nechali nás také mluvit,« řekla. Současně poukázala na bizarnost mimořádné schůze. Ta podle ní vynikne, když si uvědomíme, že česká ekonomika se jako jediná v EU dosud nedostala na svou předpandemickou úroveň, množství příjemců sociálních dávek je na historických maximech, Česko má nejvyšší energetickou inflaci v EU, výběr daní je nejhorší od roku 2012, nebo že české hospodářství stagnuje a v kupní síle nás předběhli už i Estonci, Chorvati a Řekové.

»Podinvestovanému Česku chybí vize a ujíždí mu globální konkurence. Pětikoalice své historické selhání maskuje tak, že posílá hnutí ANO na východ za Putinem a nezdráhá se k tomu zneužít i mimořádnou schůzi. Proč? Samozřejmě proto, že v domácích tématech prokazuje větší a větší míru neschopnosti,« uvedla Schillerová.

»Výsledek mimořádné schůze bude jediný – pětikoalici nezůstane vůbec žádné téma,« dodala Schillerová.

Mimořádnou schůzi z podnětu koalice svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na úterý odpoledne. Na programu má jediný bod nazvaný »Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku«.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy