POLITICO: Charles Michel plánuje znemožnit Ursule von der Leyenové další období

V Bruselu se mluví o tom, že se předseda Evropské rady Charles Michel snaží zlikvidovat svou nemesis, Ursulu von der Leyenovou, mocnou šéfku Evropské komise. Diplomaté, úředníci a představitelé národních vlád EU sdělili serveru POLITICO, že se obávají, že Michel chce von der Leyenové zmařit případné druhé funkční období šéfky Komise.

»Všechny to přivádí k šílenství, protože jeho hra je tak zřejmá: přimět von der Leyenovou klopýtnout a snít o svém vlastním vrcholném postu,« řekl jeden z úředníků EU.

V zákulisí se válka o moc mezi dvěma nejvyššími představiteli Evropské unie rušením obědů a strategickými prohlášení mimo záznam. Napjatá dynamika se přenesla na veřejnost při návštěvě Ankary v roce 2021, kdy Michel zabral jedinou volnou židli vedle tureckého prezidenta a nechal von der Leyenovou odsunutou na nedaleký gauč, což se stalo známým jako Sofagate. Leyenová později vznesla obvinění ze sexismu v Evropském parlamentu.

Někteří naznačují, že Michel usiluje o funkci šéfa zahraniční politiky EU a vystřídá Josepa Borrella, s nímž má dobré vztahy. Jeho strategie bude spočívat v tom, že si bude hlavy států stahovat stranou na schůzky mezi čtyřma očima, místo aby o nejvyšších postech jednal společně za přítomnosti všech, což je tradiční způsob, jakým se tyto dohody uzavírají.

Aby se situace ještě více zkomplikovala, Michel předsedá procesu rozdělování vrcholných funkcí, který proběhne po volbách v EU, včetně rozhodnutí lídrů EU, které by mohlo vést ke jmenování von der Leyenové na druhé funkční období, upozornil server.

V posledních několika týdnech jsou některé evropské země stále nervóznější, pokud jde o Michelovu skutečnou agendu. »Mnoho členských států se obává, že Charles Michel nebude hrát konstruktivní roli, ale spíše bude sledovat osobní agendu pomsty,« uvedl jeden z diplomatů EU.

Zatímco úředníci připravují dohodu mezi 27 hlavami států a vlád o příštích předsedech Evropské komise, Evropské rady a Evropského parlamentu a také o příštím šéfovi zahraniční politiky, někteří se obávají, že Michel využívá této příležitosti jako času na odplatu.

Na papíře je 65letá von der Leyenová kandidátkou na předsedkyni Evropské komise. Od svého nástupu do funkce v roce 2019 von der Leyenová řešila pandemie a krizi na Ukrajině, zatímco Michel byl předmětem reptání, kritiky a posměchu. Jeho rozhodnutí předčasně odejít z funkce a kandidovat do Evropského parlamentu, načež rychle couvl, jen zvýšilo roztrpčení z belgického liberála napříč celým blokem.

Nejenže je von der Leyenová úřadující předsedkyní, ale její Evropská lidová strana má v průzkumech náskok před konkurencí, takže má pevnou půdu pod nohama, aby se udržela u moci. Je také těžké odhadnout, který jiný kandidát má šanci ji sesadit z jejího křesla.

Jakmile Michelovi 1. prosince skončí mandát, nebude možné jej obnovit a bývalý belgický premiér nemá žádnou jasnou strategii odchodu. Proč se tedy nepokusit o další prestižní funkci na úrovni EU?

V Bruselu se proti autoritě von der Leyenové a jejímu centralizovanému stylu vedení ozývají hlasy. Francie, jejíž prezident Emmanuel Macron je jedním z nejdůležitějších hlasů u stolu vedoucích představitelů, se k podpoře hlásí ostýchavě, potenciálně s cílem vynutit si ústupky nebo jako příležitost k přeobsazení nejvyšší pozice. V Evropském parlamentu socialisté a liberálové, kteří jsou součástí koalice von der Leyenové s EPP, stále častěji napadají její případnou spolupráci s pravicovými lídry a stranami.

Jeden z unijních diplomatů řekl, že v případě Michela jde o »já, já a já«. Diplomaté EU, kteří prohlásili, že Michelovi jde o pomstu, současně zapochybovali o jeho schopnosti uchopit další nejvyšší post jako nad nepravděpodobnou. Michel by podle nich neměl šanci. Proto se v současnosti předpokládá, že 27 lídrů EU Michela v diskusi o nejvyšších postech co nejvíce obejde, upozornil server.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy