Poslanci budou mimořádně jednat o návrhu zákona o referendu

AKTUALIZOVÁNO

Koaliční návrh na prosazení korespondenční volby je podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové politický paskvil, jehož přijetí se sněmovní opozice snaží i formou obstrukcí zabránit. Hnutí ANO navíc chce, aby se k otázce korespondenční volby mohli občané vyslovit v referendu. K návrhu ANO na vydání zákona o celostátním referendu se poslanci mimořádně sejdou v příštím týdnu.

O svolání schůze k tomuto návrhu zákona požádal klub hnutí ANO ve čtvrtek večer. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes návrhu vyhověla. Schůze má začít deset minut po skončení nebo přerušení nynější schůze ke korespondenční volbě, ale nejpozději ve čtvrtek 25. ledna v 17 hodin.

»My si myslíme, že je tolik zásadních otázek, o kterých by mělo referendum proběhnout,« řekla novinářům Schillerová. Jako příklad uvedla třeba korespondenční volbu, přijetí eura, migrační pakt nebo právo veta v EU. »Takže my přicházíme s tím, ať se to projedná na mimořádné schůzi,« dodala.

Návrh zákona o celostátním referendu předložili poslanci ANO loni v dubnu. Obyvatelé by podle něj mohli rozhodovat v referendu o záležitostech vnitřní i zahraniční politiky. Výjimkou by byly zejména základní práva a svobody, individuální práva a povinnosti, změny ústavního pořádku, členství České republiky například v Evropské unii a Severoatlantické alianci, rozpočet, daně a poplatky. Lidé by nesměli zasahovat do soudní moci, do ustanovování kandidátů do funkcí a do jejich odvolávání či do působnosti České národní banky.

Všelidovým hlasováním by obyvatelé nesměli schvalovat a rušit právní předpisy ani ratifikovat a vypovídat mezinárodní smlouvy, které přenášejí národní pravomoci na mezinárodní organizace nebo instituce. Způsob schvalování takových smluv ošetřuje jeden z článků současné Ústavy.

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) s návrhem nesouhlasila. »Vláda považuje návrh ústavního zákona za problematický, neboť řada společenských otázek vyžaduje nepopulární opatření, na nichž je velice těžké dosáhnout konsensu napříč politickým spektrem, jakkoli jsou fakticky nezbytné,« stojí v nesouhlasném stanovisku.

Referendum by se mohlo konat podle předlohy na základě petice s podpisy nejméně 450 000 obyvatel, podle vládních legislativců jde o příliš nízký počet.

Strach pětikoalice z lidí je obrovský

O tom, že by měl návrh při současném složení Sněmovny šanci uspět, pochybuje bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip. »Velmi pochybuji o tom, že by současná politická pravice představovaná pětikoalicí vůbec referendum připustila, protože jejich strach z lidí je obrovský a jejich rozhodování je tak protilidové, že svěřit občanům rozhodování by znamenalo konec jejich vlády,« řekl po předložení návrhu pro iportaL24.cz. Politická pravice chce podle něj rozhodováníponechat jenom na nepřímé zastupitelské demokracií, protože »to jim umožňuje manipulovat s legitimitou rozhodnutí, to znamená, že rozhodnou i věci, které například ve volební kampani neslíbili nebo se dokonce postavili proti tomu, aby o něčem takovém bylo rozhodováno«.Filip připomněl, že ve federálním zákonodárství zákon o referendu existoval, po vzniku samostatné ČR však nebyl přijat do českého zákonodárství. »To bylo dílo právě pravicových stran v roce 1993,« dodal.

Schillerová také informovala, že poslanci v těchto dnech předložili ve Sněmovně návrh dalšího zákona o referendu. Tento nový návrh se však týká pouze čtyř otázek. Občané by podle něj měli rozhodnout o tom, zda souhlasí s přijetím eura, se zavedením korespondenční volby, se zrušením práva veta při rozhodování v EU a s evropským migračním paktem.

Nehazardujme s důvěrou národa ve volby

Důvodem mimořádné schůze, která zaměstnávala Sněmovnu už od středečního rána, je zavedení korespondenční volby, o které usiluje současná pětikoalice. Opozice s předlohou nesouhlasí. Její přijetí se snaží zkomplikovat i formou obstrukcí. Opoziční poslanci k předloze pronášeli několikahodinové projevy. »Uděláme všechno pro to, aby tento nepodařený zákon byl buď stažen, nebo byla zahájena pracovní jednání napříč politickým spektrem. To je účel našich obstrukcí,« řekla novinářům Schillerová. Koaliční předlohu označila za politický paskvil. »Nehazardujme s důvěrou národa ve volby,« vyzvala Schillerová.

Předlohu nyní Sněmovna projednává v prvním čtení. Na jeho konci budou poslanci hlasovat o návrhu předsedy SPD Tomia Okamura na zamítnutí předlohy a také o dnes předloženém návrhu předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) na vrácení předlohy předkladatelům k přepracování.

Dolní komora oba návrhy vzhledem k většině vládního tábora s největší pravděpodobností příští týden zamítne a pošle předlohu k dalšímu posouzení do výborů. Mimořádná schůze byla krátce před 15.00 přerušena do úterý 23. ledna do 10.00. 

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy